Su Tasarrufu: Su Faturanızı Düşürmenin Yolları

Su Tasarrufu: Su Faturanızı Düşürmenin Yolları: Yaşadığımız dünya sularla kaplı olsa da, insanların tüketimi için uygun olan temiz su kaynakları oldukça sınırlıdır. Ortalama bir ailenin günlük su kullanımı 450-500 litre olarak hesaplanmaktadır ve bu da yılda 164.000 litreye tekabül eder. Bu gereksiz israf hem dünyamız için hem de bir sonraki su faturamız için endişe edeceğimiz bir durumdur. Su tasarrufu yapmak, mümkün olan en verimli şekilde suyu kullanmak demektir. Bu yazıda sizlere suyu nasıl tasarruflu kullanacağınızı, israf yapmayacağınızı ve su faturanızı düşürmenin yollarını anlatacağız.

Musluklardan Su Tasarrufu

Muslukları dişlerimizi fırçalarken, ellerimizi yıkarken, tıraş olurken ya da ev işleri için kullandığımızda açık bırakıyoruz. Eğer sadece bu saydıklarımızda bile musluğu kapatırsak büyük bir tasarruf elde edebiliriz. Ayrıca duş alırken de musluğu açık bırakmadan su tasarrufu yapabiliriz. Duşta suyun ısınması için beklediğimiz sürede yanımızda bir kova bulundurarak akan suyu bu kovaya doldurabiliriz. Böylece, tasarruf etmiş olurken israfı da önlemiş oluruz.

Eski Çamaşır Makinenizi A Sınıfı Makine ile Değiştirin

Su tasarrufu için eski çamaşır makineleri her çalışmada 170 ile 200 litre arası su harcamaktadır. Ancak yüksek verimli bir çamaşır makinesi aldığımızda bu rakamlar 50 ile 100 litreye kadar düşmektedir. Bu da cebinize oldukça katkı sağlayacaktır.

Çamaşır ve Bulaşık Makinelerinizi Dolunca Çalıştırın

Su tasarrufu için çamaşırlarınızı yıkamadan önce makinenizin tamamen dolmasını bekleyin. Ayrıca makinenizin ekonomi modunda çalışmasına dikkat edin. Bu sayede hem sudan hem de elektrikten tasarruf etmiş olacaksınız. Aynı durum bulaşık makineleri için de geçerlidir. Yıkayacağımız tabaklarda büyük yemek kalıntıları varsa önceden temizleyip makinenize öyle yerleştirin. Bulaşık makinelerinde kullanacağınız deterjanın etkili bir deterjan olduğuna emin olun. Elle yıkamaya oranla zaten oldukça tasarruflu olan bulaşık makineleri sizin tasarruf etmeniz açısından oldukça önemlidir.

Kaçakları ve Sızıntıları Kontrol Edin

Banyo, tuvalet, mutfak ve evinizin diğer yerlerinde bulunan tüm muslukları kontrol edin. Herhangi bir sızma olmamasına dikkat edin. Oldukça önemsiz duran bu sızıntılar günde 100 ile 2000 litreye kadar su israfı demektir. Bu durum ay sonunda faturanıza da yansıyacaktır.

Daha Kısa Duşlar Yapın

Suyun tasarrufu banyoya girerken yanınıza bir kronometre ya da zaman ölçer alırsanız bunlara bakarak duş sürenizi kısaltabilirsiniz. Eğer duş alırken tıraş oluyorsanız tıraş olduğunuz sürece suyu kapalı tutun. Daha fazla tasarruf yapmak istiyorsanız banyo yapmak yerine duş alın. Yapılan araştırmalara göre, insanlar banyo yaparken ortalama 100 litre su tüketirken duş alırken bu oran 3/1’e kadar düşmektedir.

Arabanızı Çimenlerin Üzerinde Yıkayın

Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız ve sürekli çimenleri suluyorsanız, arabanızı yıkamak için farklı bir su kaynağı kullanmak yerine çimleri sularken aracınızı da yıkayabilirsiniz. Bu sayede iki işi tek seferde yapmış olursunuz. Ayrıca köpük veya kimyasallar olmadan aracınızı yıkarsanız, çevreye de daha az zarar vermiş olursunuz.

Yağmur Suyunu Kullanın

Yağmur suyunu toplayarak bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz. Bunun için basit bir yağmurlama sistemi kurmanız yeterlidir. Ayrıca bahçenizde yağmur suyu havuzları inşa ederek doğal bir su rezervi oluşturabilirsiniz. Bu yöntem, bahar aylarında yapılan yağmurlardan sonra en etkili şekilde uygulanabilir.

Su Tasarrufu İçin Bitki Seçimi

Bahçenizde suya ihtiyaç duyan bitkileri tercih ederek su tasarrufu yapabilirsiniz. Bu bitkiler, az sulama ile yetinebilir ve susuzluğa daha dayanıklıdır. Ayrıca bitkilerinizi sabah erken saatlerde veya akşam üzeri sulayarak, güneş ışınlarının etkisini en aza indirebilirsiniz.

Tuvalet Sularını Azaltın

Yeni nesil tuvaletler, daha az su kullanarak daha fazla atığı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer eski bir tuvaletiniz varsa, üst kapağı çıkartarak içindeki su seviyesini düşürebilirsiniz. Böylece her çekişte daha az su kullanmış olursunuz.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Suların tasarrufu için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Örneğin, sürekli plastik şişelerden su tüketmek yerine tekrar kullanılabilir şişeler tercih edebilirsiniz. Ayrıca evde yemek pişirirken, yemekleri buharda pişirmek gibi yöntemlerle su tasarrufu yapabilirsiniz.

Su Tasarrufu İçin Geri Dönüşüm

Su tasarrufu için geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz. Evsel atıklarınızı geri dönüştürerek su kullanımını da azaltmış olursunuz. Geri dönüştürülen malzemeler, yeni ürünler için kullanılarak yeniden su kullanımına olan ihtiyacı düşürür.

Sonuç

Su tasarrufu yapmak, hem doğal kaynaklarımızı korumak hem de su faturamızı düşürmek için önemlidir. Yapacağımız basit değişiklikler ile hem israfı önleyebilir hem de tasarruf sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra, daha yeşil bir dünya için sadece kendimiz değil, gelecek nesillere de örnek olmalıyız.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Su tasarrufu nasıl yapılır?
 2. Su tasarrufunun önemi nedir?
 3. Su tasarrufu nasıl hesaplanır?
 4. Eski çamaşır makinesi ne kadar su harcar?
 5. Sızıntının önlenmesi
 6. Su tasarrufu yapmak için hangi bitkiler tercih edilmeli?
 7. Geri dönüşüm su tasarrufuna nasıl katkı sağlar?
 8. Su tasarrufu, muslukları kapalı tutarak, eski çamaşır ve bulaşık makinelerini A sınıfı cihazlarla değiştirerek, daha kısa duşlar alarak, kaçakları ve sızıntıları kontrol ederek, yağmur suyunu kullanarak, az suya ihtiyacı olan bitkileri tercih ederek, tuvalet sularını azaltarak ve yaşam tarzımızda bazı değişiklikler yaparak gerçekleştirilebilir.
 9. Su tasarrufunun önemi, sınırlı su kaynaklarımızın korunması ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca su tasarrufu yaparak su faturalarımızı da düşürebiliriz.
 10. Suyun tasarrufu hesaplanırken, su tüketimi ölçümlenip, gereksiz israfların önlenmesi ile azaltılmış su miktarı karşılaştırılarak hesaplanabilir.
 11. Eski çamaşır makineleri her çalışmada 170 ile 200 litre arasında su harcarlar.
 12. Sızıntıların önlenmesi için musluklar ve su hatlarının periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir. Eğer sızıntı tespit edilirse, hemen tamir edilmelidir.
 13. Suyun tasarrufu için az suya ihtiyacı olan bitkiler tercih edilmelidir. Örneğin, kaktüsler, sukulentler ve sedumlar gibi bitkiler suyu daha az kullanarak yetinebilirler.
 14. Geri dönüşüm, su tasarrufuna katkı sağlayarak su kullanımını azaltmış olur. Geri dönüştürülen malzemeler yeni ürünler için kullanıldığında su kullanımı da azalmış olur.


Sigara Markalarının Nikotin Oranları