Almanca Dili Nasıl Geliştirilir?

12 Nis 2021
7
1


Almanca Dili Nasıl Geliştirilir?Kelime dağarcığınızı ve Almanca etkileşim yeteneklerinizi ilerletmek amacıyla için pratik yapmak ve çalışmak çok mühimdir. Alıştırma faaliyetleri yolu ile çalışmak ve öğrendiğiniz Almanca dilini derli toplu olarak gözden geçirmek, Almanca bilginizi ve anlayışınızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Yeteneklerinizi ilerletmek, çalışmalarınızda başarılı olabilmeniz, işte ilerleyebilmeniz ve boş vakitlerinizde kendinizden emin bir şekilde Almanca iletişim kurabilmeniz amacıyla Almanca dilini daha etkili kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizler için Almanca dinleme, Almanca okuma, Almanca yazma ve Almanca konuşma yeteneklerinizi geliştirebilmeniz adına bazı ipuçlarını derlendi. Hazırsanız derhal başlayalım.

Almanca Dinleme​

Almanca dilini tam olarak öğrenmek amacıyla okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi bütün yeteneklerinizi geliştirmeniz çok önemli bir etkendir. Bu bağlamda Almanca dinleme becerileri en mühim yeteneklerden biridir. Elbette dinleme yeteneklerinizi geliştirmenin birden fazla yolu var. Bu teknikler ile ilgili çeşitli bilgi başlıklar altında verilmektedir.

Almanca Okuyarak Dinleme​

Almanca dinleme yeteneklerini geliştirmenin bir yolu da okumak ve dinlemektir. Bu teknikte evvelce metni okursunuz, sonra anlamadığınız kelime ve cümleleri işaretlersiniz. Bu sözler tam olarak anlaşılmalıdır. Metni okumak ve sonra dinlemek en iyi çözümlerden biridir. Bu teknikle, dinleme yeteneklerini ilerletmek amacıyla lüzumlu olan sözcüklerin telaffuzunu da duyacaksınız. Bu sebeple dinlerken, sözcüklerin nasıl telaffuz edildiğine dikkat ettiğinizden emin olun. Okuduğunuz metin çok sayıda yeni sözcük içeriyorsa, onu parçalara ayırmak daha etkili bir yöntem olabilir. Bir müzikteki bütün notaları dinlemek yerine, onu paragraflara bölebilirsiniz. Dinlemek, Almanca dilini geliştirmenin en etkili yöntemlerinden birisidir.

Almanca – Okumadan Dinleme​

Dinleme yeteneklerinizi geliştirmenin bir diğer yolu da metni okumadan dinlemektir. Daha evvelce duymadığınız bir metni dinleyin ve yazının görünür bir yerde olmadığından emin olun. Buradaki gaye dinlemek, yani duyma duyunuzu test etmektir. Sadece dinleme yöntemi ile, metni ne kadar iyi anladığınızı görebileceksiniz. Yeni başlayanlar bu teknikte biraz zorlanabilir, fakat muhakkak kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Almanca Söylenenleri Tekrar Etmek​

İlk denemede büyük ihtimalle pek bir şey anlamayacaksınız ama bunun cesaretinizi yok etmesine izin vermeyin. Çünkü bu tamamıyla normal bir süreç. Sonra yine dinleyin ve kaçırdığınız sözcükleri ya da cümleleri belirlemeye çalışın. Bu bölümde mühim noktalara dikkat ihmal etmeyin. Metnin tamamını anlamasanız bile ana hatlarını aldığınız notlardan anlayabilirsiniz. Söylenenleri tekrarlamak, telaffuzun gelişmesine de kesinlikle yardımcı olacaktır. Sözcüklere gerçekleştireceğiniz vurgulamayı da nasıl yapacağınız ile ilgili sizlere fikirler verir.

Almanca Okuma​

Kitapları orijinal dillerinde okuyabilmek, dili bilmenin doğal bir neticesi olduğu gibi, süreci tersine düşündüğümüz zaman, kolay öyküler masallar hikayeler okumak Almanca dilini geliştirmenin bir yolu olarak görebilirsiniz. Almanca kitap okumak, bir yabancı dost edinmek ve Almanca oyunlar oynamak gibi adımlar, Almanca okuma yeteneğinizi geliştirmeniz için sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır.

Almanca – Kitap Okumak​

Almanca dil öğrenirken kazanılan her bilgi günlük hayatta uygulanarak güçlendirilmelidir. Bu süreçte dil yeteneklerinizi güçlendirerek geliştirmenin en temel ve doğal tekniği olan Almanca konuşmanın yanı sıra Almanca kitap okumak gibi önemli bir seçeneği de değerlendirmelisiniz. Okuma süreci en kolay kitaplardan yani öykü kategorisinden başlamalıdır. Neden diye bir soru yönelttiğinizi duyar gibiyiz alttaki sebepler sorunuz için yeterli yanıtları verecektir.

Hikaye kitapları, kitap okumanın ilk adımıdır. Türkçede evvelce sesleri, sonra heceleri ve sonra sözcükleri öğrendik. Okuma yeteneğimizi sözcüklerden sonra kısa ve enteresan öykülerle geliştirdik. Hikayeler, tıpkı ana dilimizde bulunduğu gibi, Almanca öğrenirken okumayı geliştirmenin önemli bir aracıdır. Çünkü öyküler diğer edebi eserlerden daha kolay bir dille anlatılır ve günlük hayatta ortaya gelen hadise ve halleri içerir. Bu sebeple öykü kitapları, yeni başlayanların Almanca okuması için kusursuz bir seçimdir. Farklı Seviyeler için alternatifler mevcut. Bugünkü şartlarında mühim bir ihtiyaç haline gelen Almanca, okul evveli çağlardan itibaren eğitim programlarına dahil edilmiştir. Okuma ve yazma yalnızca anaokulunda öğrenildiği için görseller üzerinden anahtar sözcükler seslendirilerek Almanca dil öğretilir. Bir çocuk resimdeki bir nesneyi gördüğünde, onun Almanca anlamını bilir, fakat yazamaz. Çocuklar okumayı ve yazmayı öğrenir öğrenmez, Türkçe öykü kitapları ve Almanca kitaplar okumaya başlarlar. Bu kitapların seviyeleri eğitim standardına paralel olarak değişmektedir.


Almanca Okumak – Yabancı Arkadaş​

Almanca pratik gerçekleştirme, daha kesintisiz akıcı konuşmanıza, kendinize daha çok güvenmenize ve öğrendiğiniz sözcükleri ve grameri program konusu ile ilgili tecrübe kazanmanıza yardımcı olacaktır. Deneyim, öğrenme sürecinizde mühim bir adımdır. Eğitim almanın en basit yolu yabancı tanıdıklarla iletişim kurum konuşmaktır. Yani onlarla yazıştığınızda, okuma yetenekleriniz de gelişir. Almanca dilini geliştirebileceğiniz bir dostunuz olmadığını düşünüyor olabilirisiniz. Ancak unutmayın, İnternet çağında yaşıyoruz ve dışarıda Almanca konuşmanıza yardımcı olabilecek yüzlerce insan var. Her nerede yaşıyor olursanız olun, internette sizin doğru sohbet partnerini bulabileceğiniz kusursuz Almanca internet siteleri bulunuyor.

Almanca Oyun Oynamak​

Oyunların yalnızca çocuklar için olmadığını unutmayın Oyunlar, akıcı konuşmayı ilerletmek ve Almanca öğrenmek isteyen yetişkinler doğrultusunda oynanabilecek etkili bir öğrenme aracıdır. Masa oyunlarından video oyunlarına, çocuk ruhuna sahip herkes için değişik oyunlar var. Araştırmalar, yetişkinlerin keyifli teknikler kullandıklarında öğrendiklerini daha iyi hatırlayabildiklerini gösteriyor.

Oyunlar size değişik dil becerileri öğretir. Oyunları Almanca yazma, konuşma ve dinleme pratiği gerçekleştirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Oyunlar, geleneksel ortam dışında öğrenmeye izin verir. Durum böyle iken öğrenme sınıfla sınırlı değildir. Herhangi bir kursa gitmek istemiyorsanız, Almanca okuma yeteneklerinizi ilerletmek amacıyla oyunları kullanabilirsiniz.

Oyunlar, bir kursa gidiyor olsanız dahi derslerinize keyifli ve etkili bir katkı sağlar. Takım oyunlarının bir neticesi olarak, insanlar birbirleriyle online etkileşim kurmak mecburiyetindedir. Böylece okuma yeteneklerinin yanı sıra yazma becerileri de gelişir. Takım oyunları oynamaya çalışmanın etkili neticesini bir an evvelce görmek mümkün olacaktır. Takım oyunları, Almanca okuma becerilerimizi keyifli ve daha az gerilimli bir ortamda geliştirme fırsatı sağlayacaktır. Almanca oyunlar her yerde oynanabilir.


Almanca Yazma​

Modern vakitlerde dinlediğimiz yabancı şarkılar, izlediğimiz yabancı filmler ve okulda ya da işte Almanca bahsetmek mecburiyetinde olmamız, günlük birtakım sözcüklerin anlamını ve telaffuzunu öğrenmemize yardımcı oluyor. Almanca dilini bu yolla öğrendiğimiz takdirde, birtakım sözcüklerin yazılışını öğrenemiyor olabiliriz. Bu halde eksik bir çalışma yapmamak adına, bu noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Almanca seviyeniz ne olursa olsun, hem işte hem de günlük hayatta etkili Almanca yazılar yazabilmek amacıyla yazma yeteneklerini ilerletmek son derece mühimdir. Yazma yeteneklerinizi ilerletmek amacıyla çeşitli yazılı sohbetlere katılabilir ya da öykü yazmak gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Almanca Yazma – Chat Yapmak​

Türkiye dışında yaşayan akrabalarınız, arkadaşlarınız ve diğer tanıdıklarınız ile iletişi kurarak sizinle yazışmalarını isteyebilirsiniz. Bu formda doğrudan tanıdıklarınız yoksa, Almanca yazma becerilerinizi geliştirmek için yurtdışında yaşayan arkadaşlar edinebilir ve yazılı sohbetler kurabilirsiniz. Ayrıca internette pek çok Almanca chat yapabileceğiniz site mevcuttur.

Teknolojiden yararlanarak Almanca yazılı etkileşim araçlarını kullanabilirsiniz. İnternet çağında, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, dünyadaki hadiseler ile ilgili anında haberdar olabilir ve hem de oradaki bireylerle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Almanca yazarak kendinizi ilerletmek istiyorsanız bu teknolojiden uzak kalmak büyük bir dezavantaj olacaktır. Daha sonra bütün yazışmalarınızı Messenger, WhatsApp, Twitter, Instagram, Facebook ve diğer programlarla Almanca olarak yapabilirsiniz. İlave olarak, telefonunuzdaki otomatik revizyon işlevini etkinleştirdiğinizde, gramer hatalarını öğrenebilirsiniz. Böylece birkaç kez hata yaptıktan sonra bundan sonra doğru formu öğrenecek ve aynı yanlışı tekrar etmeyeceksiniz.

Almanca Yazma –– Hikaye Yazmak​

Almanca yazma yeteneklerini geliştirmenin yolu da kompozisyon yazmaktan geçer. Bir konu ile ilgili hem konuşurken ve yazarken düşünürüz. Bu yüzden ne kadar çok yazı ya da öykü yazarsak, o kadar çok pratik yapmış oluruz ve bu da Almanca yazma becerilerimizi büyük ölçüde geliştirir.Almanca Konuşma​

Almanca Konuşma yeteneklerini, değişik bir dilde nasıl öğrenebileceğiniz üstüne düşünüyorsanız, ana dilinizi nasıl öğrendiğiniz konusunu düşünebilirsiniz. Dünyada bulunduğumuz ilk yıllarda yalnızca ihtiyaçlarımızı ifade ediyor, bağırarak ve ağlayarak kendimizi anlaşılabilecek bir şekilde ifade etmeye çalışıyoruz. Aynı proses Almanca konuşma yeteneklerinin geliştirilmesinde de yineleniyor. Bunu başarmanın en basit yolu, kendimizi sık sık Almanca ile muhatap tutmaktır. Almanca dilini geliştirmeniz için 3 önemli detayı beraber analiz edelim;

İlgi: İlgi olmadan Almanca konuşmayı öğrenmek zor olacaktır. Almanca sözcüklerin nasıl telaffuz edildiğine ilgi gösterin ve en ufak detaylara bile çok dikkat edin. Yeni bir detay öğrendiğinizde bu durumdan keyif alın.
Dinleme: Almanca konuşmayı öğrenmeden evvel, dikkatli bir şekilde dinlemeniz ve mümkün olduğunca dinleme yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekiyor.
Egzersiz: Yanlış hata gerçekleştirmekten korkmanıza hiç gerek yok. Mümkün olduğunca sık sık Almanca konuşun ve hata gerçekleştirmekten korkmayın.

Almanca Konuşma - Almanca Düşünmek​

Almanca düşünmek, bilhassa Almanca konuşurken ve yazarken bu dilin özelliklerine saygı duymak demektir. Almanca dilini konuşurken ve yazarken, aksan, tonlama, sözcük seçimi, ifadelerin kullanımı, fiillerin telaffuzu, deyimler ve atasözleri gibi bütün alanlarda yalnızca Almanca dilinin özelliklerini dikkate almak manasına gelir. Bunu da kuşkusuz kültürel ve tarihsel arka planı dikkate alarak yapabiliriz. Mesela ifadelerin ve atasözlerinin değişik bulunduğunu unutmamalıyız.


Almanca Konuşma - – Konuşma Pratiği Yapmak​

Hepimiz, yeteneklerimizden rastgele birini ilerletmek için bu konu ile ilgilenmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Öğrendiklerinizi konuşmamıza uygulamaya gayret etmemiz gerekiyor. Okumak, dinlemek ve konuşmak rastgele bir dilin en mühim unsurlarıdır. Bu durum kuşkusuz Almanca için de geçerli. Bebeklerin ve çocukların konuşmayı çözmesi, dillerini kullanması, sonra okumaya başlaması ve sonra yazması normaldir. Bu sebeple sistemi anlamak, konuşmak, okumak ve sonra yazmaktır.

Dünyada tüm okullarının evvelce okumayı, sonra yazmayı, anlamayı ve nihayet konuşmayı öğretmesi sizce de önemli bir detay değil mi? Bunun ana sebebi, bir yabancı dil öğrenirken, genelde materyali okuyabilmenizdir. Bu dili anlayın ve sonra öğrenin. Yani, natural sistemi anlamak, konuşmak, okumak ve sonra yazmak olsa da, yabancı dil öğrenenlerin okuma, anlama, konuşma ve sonra yazma sırası ile çalışmalarımıza devam edebiliriz.

Akıcı bir şekilde Almanca konuşabilmeniz gerekir. Anlamayı bırakmayın ve öğrenirken yalnızca dikkatli bir şekilde dinleyin. Duyduklarınızı tekrar edin ve uygulayın. Ağzınız ve beyniniz bunu akıcı doğal olarak yapana kadar yüksek sesle konuşmaya çalışıp gayret edin. Bu, kesintisiz bir şekilde Almanca konuşmanızı sağlayacaktır.


Almanca Şarkı Söylemek​

Şarkıların Almanca öğrenme sürecinde bu kadar etkili olmasının sebebi sizce ne olabilir? Bu teknik, işe yarayan etkili tekniklerden biridir. Müziğin, ana dilleri dışında bir dil öğrenen bireylerin gramer, sözcük bilgi kapasitesi ve telaffuz yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olduğuna dair çok sayıda bilimsel kanıt vardır. Hem de Mozart Etkisi adı verdiği bir kavrama göre, öğrenme esnasında dinlenen hafif müziğin zihinsel aktivite de başarıyı artırdığı görülmüştür. Şarkılarda bir çok faydalı sözcük, sözcük öbeği ve deyim kullanılmıştır. Hedef kitle, şarkının yazıldığı dilin konuşmacıları olduğundan dolayı şarkı ve müziğe sahip olunan cümleler ve günlük konuşmalar dahil edilir.

Şarkı söylemek, Almanca tonlama çalışmaları yapmanın en kolay yöntemidir. Şarkıları dinlemek aynı zamanda Almanca dilinin ritmini, tonlamasını ve aksanı anlamanıza ve telaffuza dikkat etmenize yardımcı olacaktır. Bir şarkıdaki ifadelerin ve ses modellerinin çoğu sık sık yinelenir, bu yüzden onları hafızamıza kazımak daha kolaydı. Müziğin devasa inanılmaz bir hatırlanma yeteneği vardır. Melodiler ve sözler genelde düşüncelerimize nüfuz eder ve çoğu kez zihnimizde oynar. Tüm bunlar Almanca şarkılarla öğrenmenize yardımcı olacak zira bu şekilde sözcükleri ve cümleleri kolayca hatırlayabiliriz.
Müzikle olan bağımız derin ve güçlüdür. Müzik, duygularımızı açığa çıkaran, ruh halimizi etkileyen ve zihinsel ve fiziksel halimizi iyileştiren bir şifrenin anahtarıdır. Elbette, bir şey duygusalsa, onu hatırlamak her vakit daha kolay olacaktır. Müzik, en rahat hobilerden biridir. İnsanların bir dili öğrenmekte güçlük çekmelerinin sebeplerinden biri, gün içersin de çalışmak için çok vaktinin olmamasıdır. Ancak şarkılarla Almanca öğrenmek için çok fazla vakit harcamanıza lüzum yok zira müziğinizi nerede olursanız olun yanınızda götürüp taşıyabilirsiniz. Arabanızda, mutfağınızda ve duşta Almanca şarkıları dinleyebilirsiniz. En sevdiğiniz müziği seçtiğinizde usanmadan bıkmadan defalarca dinleyebilirsiniz.

Müzik de bize Alman kültürünü öğretir. Müzik bize Almanca konuşan insanların kültürlerini, ne düşündüklerini ve hissettiklerini anlamamızı sağlar. Ünlü şarkıları ve şarkıcıları tanımak, Almanca konuşan dostlarınızla arkadaşlarınızla konuşmanız için de bir yol oluşturur.
 
Üst