Çitaların Nesli Tükeniyor

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
43
20
Çitaların Nesli Tükeniyor: Bu makalede çitaların özellikleri ve çitaların nesli tükenmesinde etken olan faktörler bulunmaktadır.

Çitanın Nesli Tükenme Tehlikesinde Etkili Faktörler. Bilim insanları çitanın neslinin tükenmesinde en büyük nedeni şu şekilde açıklıyorlar. Çitaların vahşi hayatının korunduğu koruma alanlarından çıkarak insanlarla gittikçe fazla karşılaşmaları olduğu söyleniyor. Çitalar uzun mesafeler kat eden etoburlar oldukları için korunan alanların dışına çıkabiliyorlar.


Çitaların Özellikleri​

Çitaların özellikleri çok fazladır ve buda onu iyi güçlü bir etobur hayvan yapar. Çitalar şuanda bilinen en hızlı kara hayvanı olarak söyleniyor. Koşmasına yararlı fiziksel özelliği kesinlikle bunda önemli bir etken oluyor.


Dünyada Kaç Tane Çita Kaldı​

Geçtiğimiz yıl 2021 verilerine göre şuanda dünyada 7100 tane çita kalmış bulunmaktadır. Çitaların nüfusu hızla azaldığı için bu sayı her yıl düşüyor ve çitaların nesli dahada fazla tükenme noktasına geliyor.


Çita Ne Kadar Hızlı Koşar​


Çitaların şu anda dünyadaki en hızlı memeli hayvan olduğunu biliyoruz. Bu aşırı hızlı çitaların kaydedilmiş birkaç hız görüntüleri var. İşte bu çitalar 0-100 km hıza tam olarak 3.1 saniyede çıkıyor. Neredeyse çoğu arabadan daha hızlı olan çita şuanda hız konusunda dünyada rakipsiz diyebiliriz.

Ayrıca çitalar yaklaşık 12 saniyede 300-350 metre tüm hızlarıyla koşabilme yeteneğine sahiptir.


Çitaların Ağırlıkları​

Şuana kadar kaydedilen ortalama yetişkin çitaların ağırlıkları 70Kg ila 80Kg arasındadır. Bu kadar etobur olan bu hayvanın bu kadar hafif olması tabii ki de çitanın bu kadar hızlı olmasında önemli bir etken oluyor.


Çitaların Boyu Kaç Metre​

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı Olan Çitaların kaydedilen uzunluk ortalaması 1,1 metre ile 1,5 metre aralığındadır.


Çitalar Hakkında Önemli Bilgiler​

Çitaların Nesli Tükeniyor: Çitalar dünyadaki en hızlı kara hayvanı olma özelliğini taşıyor. Yorulma dan yüksek hızlarda koşmalarını sağlayan esnek bir omurgaya sahiptirler. Yaşam alanlarını ve avlarını kaybettiler bu sebep ile Çitaların Nesli Tükeniyor. Evet değerli okuyucularımız Ne yazık ki çitaların nesli gerçekten tehlikede. Vahşi doğada sadece 7.000 civarında çita kaldığı tahmin ediliyor.

Çitaların Nesli Tükeniyor: Çita nüfusu 100 seneyi aşan bir süredir hızlı bir şekilde azalmaktadır. Bunun sebebi büyük ölçüde insan ve yaban hayatı çatışmasından kaynaklanmaktadır. Çitalar, geleneksel Afrika kıyafetlerinde kullanılan ve karaborsada satılan kürkleri için de maalesef öldürülüyor.

Çitalar, av leoparları veya av kedileri olarak da bilinir. Bu hayvanların uzun bir gövdesi, kısa bacakları ve büyük kulakları vardır. Afrika ve Asya'da kuru otlaklarda, çalılıklarda ve yarı çöl tarzı bölgelerde yaşarlar. Çita, saatte 60 milden daha hızlı koşabilen tek büyük kedidir!

Kaynak: Çitaların Nesli Tükeniyor petinya.com
 
Üst