İngilizce Arkadaş Tanıtma Ödevi

19 Ara 2012
18
10

İngilizce Arkadaş Tanıtma Ödevi

Arkadaş Tanıtma 8. sınıf​

İngilizcesi Burak is my best friend. We met in class 6. We have been friends for 3 years. Burak is medium-sized and thin. He has got yellow hair and brown eyes. Burak is crazy and funny. He has got honest personality and He never says lie. I call him BF. BF is abbreviation his name and last name. He lives with his family in Ankara. His mother and Father works. Burak studies at Gülen Muharrem Pakoğlu in class 8. He wants to be a basketball player. He knows playing basketbol and computer games the best. We are altohether at school and we always play basketbol. I hope Burak will be my best friend all the time. I am very happy to have a friend like him.

Türkçesi Burak benim en iyi arkadaşım 6.sınıfta tanıştık. 3 yıldır arkadaşız. Burak orta boylu ve zayıf. Sarı saçları ve kahverengi gözleri var. Burak çılgın ve eğlenceli biri. Asla yalan söylemeyen dürüst bir kişiliğe sahip. Ben ona BF diyorum, adının ve soyadının kısaltması. Burak ailesiyle beraber Ankara da yaşıyor. Annesi de Babası da çalışıyor. Burak Gülen Muharrem Pakoğlu’nda 8. Sınıfa Gidiyor. İleride basketbolcu olmak istiyor. Burak en çok basketbol oynamayı ve bilgisayar oynamayı sever. Okulda beraber dolaşıyor veya basketbol oynuyoruz. Burak umarım devamlı benim en iyi arkadaşım olarak kalır. Onu tanıdığım için çok mutluyum.

19 Ara 2012
18
10

İngilizce olarak kendini tanıtma / Kendini Tanıtma İngilizce​

• İngilizce olarak kendini tanıtma
  • Kendini Tanıtma İngilizce

Dear Bam

My name is Joseph Moon and I live in İstanbul, Turkey. I am fifteen and I am short and middle weight with brown eyes and long straight fair hair.

There are four of us in my family; my parents Paul and Mary, my sister Kate, aged nineteen, and me. My father is a businessman and my mother is a housewife. They are kind people and very honest. My sister is also kind, but sometimes she can be bossy.

In my free time, I love playing soccer, swimming and going to cinema. My favourite soccer player is Arda Turan and my favourite actor and actress are Hugh Jackman and Gülse Birsel. I also like bungee jumping and rafting.

Well, that is all about my life. I hope you like my photo. Write back soon and please send me your photo.

Best wishes,

Joseph

19 Ara 2012
18
10

Ünlü birini İngilizce olarak tanıtma / İngilizce Ünlü Tanıtımı​

Yazı şu şekilde yazılır:
1.paragraf: Kişinin kısaca tanıtımı 2.paragraf: Dış Görüntüsü 3.paragraf: Kişiliği

Aşağıda iki örnek bulunmaktadır.

Ebru Gündeş
. - Born on 12.10.1974 in Istanbul. She went to primary school in Ankara. Moving to Istanbul with her family afterwards, Ebru Gündeş had to discontinue her education due to financial impossibility. - The quality of her voice was discovered at her early ages. One of their relatives took Ebru Gündeş and her mother Müjgan Kumartaşlıoğlu to Neşe Demirkat, a partner of Raks Neşe Müzik, then at the stage of foundation. Fascinated as she listened and expressing her desire to introduce this magnificent voice to Turkish people, Neşe Demirkat delivered Ebru Gündeş into the hands of the well-known producer Koral Sarıtaş and of Selçuk Tekay. - Koral Sarıtaş asked Ebru Gündeş to sing behind Emel Sayın, so that she could have stage experience. Gündeş sang behind Sayın for a month and had her first stage experience. - Afterwards, her debut album, Tanrı Misafiri, was released in 1994. For those who listened to this song, first introduced by Ajda Pekkan, by Ebru Gündeş voice and technique, it was not difficult to embrace her. People who then thought what a strong voice from such a small body admired her more and more every day. - Proving her permanence in the music industry with her debut, Ebru Gündeş sold 1.250.000 albums. - Gündeş suddenly fell like a bomb on Turkey, whose success was riveted with her second album Tatlı Bela. - Her third album Ben Daha Büyümedim was another success following her previous albums. - Her fourth album was titled Kurtlar Sofrası. - Fifth was titled Sen Allahın Bir Lütfusun. - Her sixth album Dön Ne Olur is among the top sellers these days. - During the introduction of Dön Ne Olur to the press, Ebru Gündeş had a serious sickness. She was hospitalized on December 1, 1999 upon the diagnosis of cerebral hemorrhage and had 2 heavy operations. She was discharged from hospital on December 16, 1999. - In her seventh album in 2001, AHDIM OLSUN, Ebru Gündeş worked with the best lyricists, composers and arrangers of Turkey, again placing herself in the agenda of the music markets with the quality and circulation of the album. - In 2003, she released the album titled ŞAHANE. Gündeş reached her previous success and sales figures with her eighth album, rightfully proud of this outcome. - And now Gündeş has returned with her latest album BİZE DE BU YAKIŞIR, stating that she is living the most productive days of her career and working with all her might. --------------------------------------

Oktay sinanoğlu

Sinanoğlu was born in 1935 in Bari, Italy where his father served as a consul general. The family returned to Turaaa at the start of World War II in 1939. In 1953, he attended TED Yenişehir Lisesi high school in Ankara, and after graduating won a scholarship for education of chemistry in the United States. In 1956, he graduated from the University of California, Berkeley in chemical engineering with the highest rank. In only eight months, he graduated from MIT in 1957 with the highest degree. In two years, he finished his doctorate at UC Berkeley. In 1960, Sinanoğlu started working as associate professor at Yale University. He theorized the "Many-Electron Theory of Atoms and Molecules" in 1962 by solving a mathematical theorem that had been unsolved for 50 years.[2] The same year, he earned the Alfred P. Sloan prize. He was appointed aaaa professor in 1961. He got his second life-long chair in Yale in Molecular Biology.

Sinanoğlu was the first to earn the Alexander von Humboldt's Science Prize in 1973. In 1975, he won the award of Japan's International Outstanding Scientist. In the 1980s, he theorized a new method from 180 theories concerning mathematics and physics, considered revolutionary, which enables chemists to predict the ways in which chemicals combine in the laboratory and to solve other complex problems in chemistry using simple pictures and periodic tables. Also, he took his place in the Academy of Arts & Sciences. In 1993, he moved to Turaaa to teach at the Yıldız Teknik Universitesi, and officially retired at the age of 67. Yet his scientific researches have not ceased.

He received several international and local awards concerning his scientific and social contributions and efforts. He has been to many places including Asia and Latin America. He tried to establish strong communications between Japan, India and Turaaa. Because of his efforts, he was given the title "Special Emissary" of Japan-Turaaa. He worked for better education, purified language in Turaaa most of his life and strived to form a conscious generation.

19 Ara 2012
18
10

Kendimizi İngilizce Tanıtalım​

Adımızı söylemenin yolları ;
Benim adım Sevgiforum: My name is Sevgiforum. Bu en popüler, en net ifadelerden. Doğrudan adınızı ifade etmek için diğer bir tanıtma cümlesi ise I am Sevgiforum, olabilir!
Dilerseniz cümlenizin başına hey! ekleyebilirsiniz.

Karşınızdaki kişinin adını öğrenmek
Karşınızdaki kişinin adını öğrenmek istiyorsanız, ‘What is your name?’ sorusunu yöneltin. Hece hece ayırarak değil de, ‘vasyorneym’ tadında, ambiyans katarak söyleyin ki biraz da etkileyicilik olsun

Tanıştığımıza memnun oldum
Kendimizi takdim etmenin ardından karşı tarafın da ismini öğrenince, tanıştığıma memnun oldum manasına gelen ‘Nice to meet you!’ ifadesini kullanabiliriz…

İngilizce yaşın kaç & Kaç Yaşındasın?
Tabii bu kadar sert söylememeliyiz. İnglizcesi, How old are you?. Karşılık aldığımızda siz de yaşınızı belirtmek isterseniz I am 19 years old, ya da daha pratik ve kısa haliyle I am 19. de diyebilirsiniz.

İngilizce Nerelisin?

Where are you from? sorusuyla karşınızdaki kişinin nereli olduğunu öğrenebilirsiniz. Cevabı aldığınızda, ‘hmm güzel memleket’ karşılığı için uzatarak bir nice, diyebilir; eğer o da sizin nereli olduğunuzu sorarsa I am from kayseri, Turkey şeklinde bir yanıt verebilirsiniz. Tabii ki kayseriliyseniz.

Okur mu, çalışır mı… Ne işle meşgul diye düşünenler için geliyor
Peki ne yapar, ne edersin derken hangi soruyu kullanalım? Do you study or work? yani okuyor musun, ya da çalışıyor musun sorusu oldukça iyi görünüyor.

Aynı soru size gelirse i’m student at x university, i’m working at y company, ya da her ikisi seçeneği için both of them! diyerek ve biraz da sesinizi yükselterek karşı tarafla etkileyici bir tanışma olayına girebilirsiniz.

Ne okuyorsun?
Karşınızdaki kişinin hangi okulda, hangi bölümü okuduğunu öğrenmek için ‘What do you study’ sorusunu yöneltebilirsiniz.

Nerede oturuyorsun?
Nerede oturduğunu öğrenmek için, karşımızdaki kişiye where do you reside? sorusunu yöneltiyoruz.

Veda vakti yaklaşıyor: Şimdi gitmem gerekiyor
Şimdi gitmem gerekiyor, yani I must go now… Kaba görünmemesi için, tanıştığımıza memnun olduğumuzu bir kere daha belirtebiliriz; Nice to meet you!

İyi bak kendine, görüşmek üzere!
Kendine dikkat et, görüşmek üzere…
Hüzün dolu bir ‘Take care! Bye bye…’

19 Ara 2012
18
10

Yakın arkadaş olmak - chum .
en iyi/en yakın arkadaş best friend
(birinin) yakın arkadaş çevresi someone's close circle of friends

yakın arkadaş bosom friend . close friend . a close friend . fellow . alter ego. fella . crony. boon companion. intimate .

yakın bir arkadaş a close friend
yakın kız arkadaş girlfriend in training
çok yakın (arkadaş) intimate
yakın arkadaş hail fellow well met .
en yakın arkadaş someone's right hand
çok yakın arkadaş bosom friend
en yakın arkadaş bosom pal
en yakın arkadaş bosom buddy

Argo
sıkı fıkı/içli dışlı/yakın arkadaş gibi görünmek be palsy-walsy
yakın arkadaş bosom pal
yakın arkadaş bosom buddy
çok yakın arkadaş framily

yakın arkadaş
dogg (rap slang) . stick . chum. peep. dawg. ace-duce .
ace boon coon . stick man . dog (rap slang) . wingman .

İngiliz Argosu yakın arkadaş
bestie . charver . bredrin

İngiliz Argosu yakın arkadaş grubu posse

19 Ara 2012
18
10

İNGİLİZCE Doğum Günü Kutlama Sözleri (Türkçe Tercümeli) - Happy birthday!...​

Happy birthday!
Wishing you a new beginning.
For every day and a happy ending for every night.

-Doğum günün kutlu olsun.
Her gününün yeni bir başlangıç her gecenin mutlu bir son olması dileğiyle...

Happy birthday.
Good you were born. Many happy returns of the day!
-Doğum günün kutlu olsun. iyi ki doğdun, nice senelere..

Hey sweety I
wish you happy birthday, many happy returns. Haaaaapppy birthday

-Hey tatlım!
Sana mutlu bir doğum günü dilerim yıllar, nice mutlu senelere. Muuuuutluu yıllarrr

Happy birthday to you, I wish I had known you earlier.
-Doğum günün kutlu olsun, keşke seni daha önceden tanısaydım...

With wishes just for you! Happy birthday,have a super sonic day!
-Sadece senin için iyi dileklerimle, Mutlu yıllar, muhteşem sesli bir günün olsun..

19 Ara 2012
18
10

Introducing your English friends Subject is beautiful

19 Ara 2012
18
10

İngilizce iki şehir karşılaştırması nasıl yapılır ?​

İstanbul is more crowded than Kars.

Ankara is more expensive than İstanbul

19 Ara 2012
18
10

My best friend's name is Zehra. She is from Konya. She is 8 years old.

(En yakın arkadaşımın ismi Zehra. Zehra Konya'dan. 8 yaşında.)

She has brown eyes and short wavy brown hair.

(Kahverengi gözleri ve kısa dalgalı kahverengi saçları var.)

She loves reading and skiing. Also, she can play basketball. She is one of the best players of her team.

(Kitap okumayı ve kayak yapmayı sever. Aynı zamanda, basketbol oynayabilir. Takımının en iyi oyuncularından bir tanesi.)

She also loves helping. She helps me with my English homework.

(Ayrıca yardım etmeyi çok sever. Bana İngilizce ödevlerimde yardım eder.)

She has a cat and its name is Boncuk.

(Bir kedisi var ve ismi Boncuk.)

She wants to be a teacher.

(Öğretmen olmak istiyor.)

She has difficulty in mathematics and I help her with mathematics.

(Matematikle ilgili zorluk çekiyor ve ben ona matematikte yardım ediyorum.)

I tell her all of my secrets. We want to go to the same schools and we even want to live in the same house during university.

(Ona tüm sırlarımı söylüyorum. Aynı okullara gitmek istiyoruz ve hatta üniversitede aynı evde yaşamak istiyoruz.)

Every Saturday, we swim together and race. Sometimes she wins, sometimes I win. But we always love each other.

(Her cumartesi birlikte yüzüyoruz ve yarışıyoruz. Bazen o yener, bazen ben yenerim. Ama her zaman birbirimizi çok severiz.)