İtalya’da Yaşam – Güzellikleri – Maaş – Kültür – Vergiler – Yaşam Maliyeti

İtalya’da Yaşam (Maaş – Kültür – Vergiler – Yaşam Maliyeti – Güzellikleri)

Sinemada veya günlük hayatta İtalya hakkında bir şeyler gördüğümüzde kaçımız seviniriz. İtalyan yemeklerinden kendine özgü varoluş biçimine kadar, İtalya bir rüya ülkesidir. Sadece Roma, Venedik veya Floransa’ya seyahat etmeyi ve bir Rönesans otelinde 27 derecelik muhteşem bir ciambelle ile kapuçino içerken kalmayı düşünmek bile bir rüyadır. Şimdi bunun her gün olduğunu, sizin rutininiz olduğunu hayal edin.

Bugün size İtalya’da nasıl yaşayacağınız ve bu geçici hayali kalıcı bir şeye nasıl götüreceğiniz konusunda eksiksiz bir rehber vereceğiz.


İtalya’da Maaş

italyada maas
İtalya’da Maaş

İtalya’da 2020 yılında ortalama maaş yıllık 30.233 Euro, yani hesaplamayı 12 yıllık ödemeyi varsayarak yaparsak, ayda 2.519 Euro olmuştur.

Ortalama maaş, sözleşmenin türü ne olursa olsun, bir işçinin yasal çalışma günü için aldığı tazminat miktarıdır.


İtalya’da Kültür

italyada kultur
İtalya’da Kültür

İtalya kültürü, İtalyan topraklarında içerisinde olduğu için kültürel tezahürler kümesidir. İtalya sanatı, kültürü ve Pisa Kulesi ve Roma Kolezyumu dahil birçok anıtıyla ünlüdür; yanı sıra gastronomisiyle (ünlü İtalyan yemekleri pizza ve makarnadır), yaşam tarzıyla, resmiyle, tasarımıyla, sinemasıyla, tiyatrosuyla, edebiyatı ve müziğiyle, özellikle operasıyla. Bütün bunlar dünyada kayda değer bir Italophilia yaratmıştır.


İtalya’da Vergi

italyada vergi
İtalya’da Vergi
 • Başlıca vergiler şunlardır:
 • IRPEF (eyalet, bölgesel ve yerel varyantında).
 • Transfer Vergileri

Mülk Sahipliği ve IMU.  Gayrimenkul üzerinden alınan bir vergidir. Vergi mükellefleri, ikamet etmeseler bile ayni ve intifa hakları, kullanım, konut sahipleridir, yasal veya idari ikametgahları yoktur ve İtalya’da faaliyette bulunmazlar. Vergi matrahı, kadastro gelirinin bir katsayı ile çarpılmasıyla belirlenir.

IRPEF kapsamında vergilendirilebilir gelire artan oranlı bir ölçek uygulanır. Kişisel Gelir Vergisi oranları # ve C arasında değişmektedir.

Ayrıca, IRPEF’de, konutun belediyesine bağlı olarak %0,9’a kadar belediye ek ücreti ile gelir düzeyine ve ikamet bölgesine bağlı olarak %1,23 ile %2,03 arasında değişen bölgesel bir ek ücret uygulanmaktadır.


İtalya’da Yaşam Maliyeti

italyada yasam maliyeti
İtalya’da Yaşam Maliyeti

Konaklama, bu ülkede tek kişilik oda ile kiralık bir daire bulmak hiç kolay bir iş değil ve özellikle de 480 Euro’dan daha az paranız varsa bu durum geçerlidir. 3 odalı daireler çok daha pahalıdır. Çünkü 750 ile 1.050 Euro arasında rakamlarda değişim gösterir.

Ulaşım, ülkedeki herhangi bir toplu taşıma aracıyla tek bir yolculuk size yaklaşık 1,60 € ‘ya mal olacaktır. Çok fazla kullanacak olanlarınız için, 39 Euro’ya aylık bonus satın alma seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Besleme, genel olarak, bir restoranda (orta kategori) öğle veya akşam yemeği için yaklaşık 28 Euro istenir.

Diğer giderler;

 • Sinemada bir film izlemek için biletler 8,50 € civarındadır.
 • Spor salonları pahalıdır, çünkü orta sınıf bir spor salonunun aylık ücreti yaklaşık 50 Euro’dur.
 • Dairenize internet koymanın aylık 30€’ya yakın bir fiyatı vardır.
 • Elektrik, su ve gazın temel maliyetleri 150 avroya kadar çıkabilir.
 • Bazı iyi marka kot pantolonlar size yaklaşık 85 Euro’ya mal olabilir.

İtalya’nın Güzellikleri

italyanin guzellikleri
İtalya’nın Güzellikleri

Roma, İtalya’da görülecek yerler listesinin mutlaka başkentini içermesi gerekir. Roma kuşkusuz dünyanın en güzel şehirlerinden biridir ve İtalya’ya yapılacak herhangi bir gezi en az birkaç gün burada geçirilmelidir. Her köşesinin içerdiği tarih nedeniyle “Ebedi Şehir” olarak bilinir, ancak Roma’da, yalnızca burada bulunan yüksek kaliteli restoranlar ve alışveriş caddeleri gibi son teknoloji cazibe merkezlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Kolezyum’u ziyaret edin, muhteşem Pantheon’u gezin, Campo d ‘Fiori Pazarı’nın tezgahlarında kendinizi kaybedin ve Trastevere’de romantik bir restoranda akşam yemeğine çıkın.

Venedik, dünyanın en romantik şehirlerinden biri ve yılın hangi zamanı olursa olsun İtalya’da ziyaret edilecek yerlerden biridir. Gondolda Venedik’teki Büyük Kanal’ı gezmek, seyahatinizin yıldız İtalyan deneyimlerinden biri olabilir ve kesinlikle âşık olacağınız bir deneyim olabilir. Ayrıca, en ünlü meydanı olan San Marco Meydanı’nda yürümeyi, Venedik’teki ünlü Doge Sarayı’nı ziyaret etmeyi ve şehrin en ünlüsü olan Rialto Köprüsü’nü geçmeyi unutmayın.


İtalya’da Yaşamanın Dezavantajları

italyada yasamanin dezavantajlari
İtalya’da Yaşamanın Dezavantajları

İtalya’da yaşamanın dezavantajları azdır ve aslında bir batı ülkesine gittiğimizde genellikle karşılaştığımız tipik dezavantajlardır.

Bu dezavantajlardan biri, gelenekleri ve işleri yapma biçimleridir. İtalyanların sıra beklemeye alışkın olmadığını, arabaların yayalara yol vermediğinin yaygın olduğunu görünce muhtemelen şaşıracaksınız. İtalyanlar bile dünyanın en dakik insanları değillerdir.

O kadar da ciddi olmayan bir diğer dezavantaj, dünyanın en iyi gastronomilerinden birine sahip olmanıza rağmen bazen tüm yemeklerde sadece un bulmanızdır. Çok fazla pizza ve makarna, bir noktada sıkılmanıza neden olabilir. Ama bu o kadar da ciddi bir durum değildir.

Roma, Floransa veya Venedik gibi bir şehirde yaşamak istiyorsanız turizm de bir dezavantaj olarak kabul edilebilir. Kalabalığa tahammülü olmayan insanlardan biriyseniz, içinizin rahat etmesi zor olacaktır. Her zaman bu ana şehirlerden uzakta yaşamayı seçebilirsiniz. Daha sonra size İtalya’da yaşamak için en iyi şehirlerin hangileri olduğunu söyleyeceğiz.


İtalya’ya Yasal Olarak Nasıl Göç Edilir?

italyaya yasal olarak nasigl goc edelir
İtalya’ya Yasal Olarak Nasıl Göç Edilir?

İtalya’da yaşama nedeniniz ne olursa olsun, hukuken iyi olmak, yasal olarak ikamet edebilmek, gelecekte sorun yaşamamak için tüm belgelerin düzenli, eksiksiz olması gerektiğini bilmelisiniz.

Gereksinimler, bir Avrupa Birliği ülkesinden olup olmadığınıza ve kalış nedeninize (istihdam, eğitim vb.) göre değişir.

İtalya’ya Göç Etmek İçin Gerekenler

Aradığınız şey İtalya’ya göç etmek ve ikamet etmekse, sebebiniz ne olursa olsun, talep edilmesi gereken ikamet izni hariç tüm prosedürlerin ülkeye gelmeden önce hazırlanması gerektiğini bilmeniz önemlidir. İtalya’ya vardıktan sonraki ilk 8 gün içinde bu yapılmalıdır.

İtalya’yı ziyaret etmek için, dünyadaki hemen hemen çoğu ülke için vizeye ihtiyacınız yoktur ve sadece 90 günden fazla kalmanıza izin veren bir pasaport yeterlidir.

Öğrenci Vizesi

Öğrenci vizesi, İtalya’da belirli bir süre (bir yılı aşmayan bir süre, ancak yenilenebilir ve süresi dolmadan önce yapılması gerekir) yasal olarak bulunabilmenin bir yoludur.

Bu vize, ülkenizin İtalyan büyükelçiliğinden talep edilmelidir ve eğitim alacağınız kurumun başvurusu ve finansal ödeme gücünü gösteren, yani yaşamak için yeterli paranız olacağını gösteren bir belge ile gider.

İtalya’ya vardığınızda, son adım olan oturma iznini ilk sekiz gün boyunca işlemeniz çok önemlidir.

İşte gereksinimler:

 • Oturma izni başvuru formu.
 • Geçerli pasaport fotokopisi.
 • 4 adet yeni ve aynı fotoğraf, pasaport türü.
 • Elektronik vergi damgası.
 • Alınacak ikamet izni türüne ilişkin başvuruya karşılık gelen her türlü ek belge.
 • Çalışmak istiyorsanız, 52 hafta içinde çalışılan 1.040 saati geçmeyen bir limitle, haftada en fazla 20 saat iş alabilirsiniz.

Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi ayrıca ülkenizdeki İtalyan büyükelçiliğinden ve tercihen seyahatten 20 gün önce talep edilmelidir. Ayrıca başvuruya çalışacağınız şirketin yazısını, pasaportunuzu, yaşayacağınız yeri ve sağlık sigortanızı da eklemeniz gerekmektedir.

Dikkatli olun, bunu İtalya’ya gitmeden önce ve konsolide çalışma ile yapmalısınız, çünkü oradayken bir iş bulabilirsiniz.

Çalışma vizenizi tamamladıktan ve İtalya’ya geldikten sonra, öğrenci vizesinde olduğu gibi, ilk 8 gün içinde oturma iznini doldurmanız gerekir, ücreti 90 Euro’dur ve nakit olarak ödenmelidir.

İtalya: VİZE UYGULAMALARI ile ayrıntılı bilgiye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.mfa.gov.tr/italya.tr.mfa


İtalyan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

italyan vatandasligi nasil alinir
İtalyan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İtalyan vatandaşlığı çeşitli nedenlerle verilebilir, ancak başlıcaları aşağıdakiler gibi akrabalık ile ilgilidir:

 • İtalyan bir babanın veya annenin oğlu olmak.
 • Bir İtalyan vatandaşı tarafından evlat edinilmiş olmak.
 • Evlilik yoluyla, bir İtalyan ile evlendiğinizde.

Diğer yollar:

 • İtalya’da uzun süre ikamet edin (çalışma veya eğitim için zaten oturma izniniz olmalıdır).
 • Avrupa Birliği ülkelerinden olmayan bir yabancıysanız, 10 yıldan az olmamak üzere İtalya’da yaşamanız gerekir.
 • İtalya’da doğmuş iseniz ama anne baban yabancı ise, süre 3 yıldır.
 • Yabancısınız ama bir Avrupa Birliği ülkesine aitseniz, süre 4 yıldır.
 • İtalyan vatandaşlığını özel liyakatlerle de alabilirsiniz ve bu genellikle cumhurbaşkanı tarafından verilir.

İtalya’da Yaşanacak En İyi Şehirler

italyada yasanacak en iyi sehirler
İtalya’da Yaşanacak En İyi Şehirler

İtalya, oldukça çeşitlendirilmiş başarılı ekonomiye sahip bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde otomotiv ve tekstil endüstrisinde çok fazla hareket bulacaksınız, güneyde ise turizm ve hizmetler çok aktif (basit bir şeyle başlamak istiyorsanız bu şehirler mükemmeldir).

Bu nedenle, İtalya’da yaşamak için en iyi şehirlerin hangileri olduğunu bilmek önemlidir, ancak yalnızca ekonomisi nedeniyle değil, aynı zamanda kendi rahatlığınız ve kişiliğiniz nedeniyle de önemlidir.

Bolonya

Bologna, ülkenin kuzeyinde yer alır ve özellikle göçmenler açısından tüm İtalya’nın en misafirperver şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Dolayısıyla Bologna, İtalya’da yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyenler için mükemmel bir şehir.

Lamborghini spor araba fabrikaları ve popüler Ducati motosikletleri olduğu için bu İtalyan şehri aynı zamanda güçlü bir şekilde endüstriyeldir. Otomotiv sektörü ve mavi yakalı personel için iş teklifinin çok olduğu bir şehirdir.

Milano

Milan, İtalya’nın moda başkenti olarak tanınmaktadır ve tekstil endüstrisinde lider oldukları için iyi bir gitme nedeni olabilir. Bu büyülü şehir ülkenin kuzeyinde yer alır ve tekstil pazarı ana gelir kaynağı, aynı zamanda sanat ve turizmdir.

Tekstil, sanat ve turizm konusunda deneyim veya bilginiz varsa, işe başlamak ve yerleşmek için burası ideal bir yerdir. Tabii ki, başlamadan önce iyi para getirmelisiniz, çünkü hayat pahalıdır ve iyi bir güvenli işe sahip olmak her zaman daha iyidir.

Napoli

Napoli, İtalya’nın güneyinde yer alır ve turizm sayesinde ekonomisini hareketlendiren oldukça kalabalık bir şehirdir. Bu şehirle ilgili en iyi şey, yaşam maliyetinin tüm ülkedeki en düşüklerden biri olmasıdır. Az parayla çok turistik ve büyülü bir şehirde rahatça yaşayabilirsiniz.

Torino

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Torino, ülkenin en büyük şehirlerinden biridir ve çok ticari olması ve her türden birçok iş fırsatı sunması ile karakterize edilir.

Buna ek olarak, bu ilginç şehir aynı zamanda düşük bir yaşam maliyetine sahiptir, örneğin küçük bir apartman dairesi 500 Euro’ya kadar mal olabilir. Hatta şehir merkezinden uzaklaştıkça daha ucuza bulabilirsiniz.


İtalya’da Konaklama

italyada konaklama
İtalya’da Konaklama

Seçtiğiniz şehre göre çift kişilik yani iki kişilik bir daire için konut fiyatları 400 ile 1.050 Euro arasında değişebiliyor. Roma gibi büyük şehirlerde ise bunları 1.000 Euro civarında bulabilirsiniz.

Şehrin normal bir bölgesinde 85 m2 mobilyalı bir daire kiralamak 940 Euro civarında iken, ana şehrin pahalı bir bölgesinde 1.400 Euro civarında tutacaktır. Böyle bir dairenin hizmet bedeli aylık 130 Euro civarında olabilir.

450 Euro’ya küçük bir stüdyo kiralayabilirsiniz. Hizmetlerin maliyeti 95 avroya yakın olacaktır.

İtalya’da Ulaşım

italyada ulasim
İtalya’da Ulaşım

İtalya, özellikle ana şehirlerde metro, tren ve otobüs gibi her türlü ulaşıma sahiptir.

Ortalama otobüs ücreti tek yön 1,60 Euro’dur. Ancak ekonomi arıyorsanız, 36 Euro’ya aylık bir kupon satın alabilirsiniz.

Taksiler genellikle pahalıdır, her yön için en az 5 avro ve seyahat edilen her kilometre için 1,7 avro ücret alır.

Daha ucuz bir seçenek arıyorsanız, bisiklet satın almayı tercih edebilirsiniz, çünkü İtalya mükemmel bisiklet yollarına sahiptir ve şehrin farklı bölgeleri arasında seyahat etmek için mükemmel bir yoldur.


İtalya’da Yemek Maliyeti

italyada yemek maliyeti
İtalya’da Yemek Maliyeti

Şehre bağlı olarak (turistikse, daha fazla), normal bir restoranda iki kişilik bir akşam yemeğine en az 35 Euro harcayabilirsiniz. Standart bir öğle yemeği menüsü, bazı hızlı yiyecekler (McDonalds, Burger King, vb.) için yaklaşık 14 Euro ile yaklaşık 8 Euro’ya mal olur.

Aylık mutfak maliyetleri açısından özellikle sebze, şarap, ekmek ve süt ürünleri fiyatları oldukça erişilebilir durumdadır. Ortalama olarak, bir çift mütevazi olmadan ayda yaklaşık 200-250 avro harcayabilir.

İtalyanca Diş İle İlgili Kelimeler

Yorum yapın