Azerbaycan Bakü’de Gezilecek Yerler

Köklü bir tarihe ve modern cazibelere ev sahipliği yapmakta olan Azerbaycan, gezi yapmak için harika bir seçenektir. ”Ateş Ülkesi” , olarak da bilinen Azerbaycan, Hazar Denizine komşu olan ülkelerden birisidir. Ülke, Batı Asya ve Doğu Avrupa arasında yer alır ve turistlerin seyahatleri sırasında özümseyebilecekleri Batı ve Doğu kültürlerinin bir karışımına sahiptir.

Çoğu turistin ilgi odağı olan kardeş devlet Azerbaycan’ın en çok ziyaret edilen şehri Bakü’dür. Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bakü’de gezilecek işte o muhteşem yerler


1- Çeşme Meydanı

Fəvvarələr Meydani Cesmeler Meydani
Fəvvarələr Meydani Cesmeler Meydani

Kendilerini yerel Azerbaycan manzarasına kaptırmak isteyen gezginler  için, Azerbaycan’ın başkentinde bir halk meydanı olan Çeşme Meydanı’nı deneyebilirsiniz. Bakü şehir merkezinde bulunan meydan, Azerbaycan’da Sovyet yönetimi sırasında inşa edilmiş çok sayıda çeşmenin varlığı ile tanımlanmaktadır. Çeşme Meydanı, gezi ve yürüyüş için idealdir. Meydanda birkaç ağaç ve cephe de bulunabilir.

Meydanda, özellikle hafta sonları eğlence için birçok insan toplanıyor. Turistler, meydan boyunca yer alan yerel restoranları ve butikleri deneyebilirler. Birkaç festivale tanık olmak isteyen turistler için, meydanda birçok kutlama yapıldığı için Çeşme Meydanı sizin için önerilir.

2- Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Heydər Əliyev Mərkəzi Heydar Aliyev Kultur Merkezi
Heydər Əliyev Mərkəzi Heydar Aliyev Kultur Merkezi

Kendine özgü mimarisi ile ünlü Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Azerbaycan Bakü’de bulunan muhteşem bir komplekstir. Dış kısım akışkandır ve keskin açılardan yoksundur. Merkezin Zaha Hadid tarafından tasarlanan tasarımı, görünüşe göre farklı kültürel alanları birbirine bağlayan soyut dalgaları taklit ediyor.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi de şehrin yeniden inşasında önemli bir rol oynuyor. Merkezde Azerbaycan’ı ziyaret etmek isteyenler için mükemmel bir konferans salonu, müze ve galeri odası bulunmaktadır. Mayıs 2012’de tamamlanan merkez, adını Azerbaycan Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’den alıyor. Merkez, çeşitli sanat sergileri ve opera gösterileri düzenlemektedir

3- Alev Kuleleri

Alov qullələri Alev Kuleleri
Alov qullələri Alev Kuleleri

Azerbaycan’da Bakü’nün kalbinde yer alan Alev Kuleleri, 508 metrede şehirde bulunan en yüksek gökdelendir. 2012 yılında tamamlanan Alev Kuleleri, her biri otel, daire ve ofislerden oluşan üç binadan oluşmaktadır. Cephede seyirciye ateşli bir görünüm kazandırmak için özellikle geceleri aydınlatılan büyük led ekranlar bulunmaktadır. Böylesine hafif bir yerleştirme, Bakü’nün en uzak noktasından bile görülebilir.

Alev Kulelerinin alevli görünümü, mimaride başarı için 2004 Pittsker Ödülü de dahil olmak üzere çok teşekkür aldı. Azerbaycan’ı keşfederken, lütfen bu pitoresk üç bölümlü kuleyi düşünün.

4- İçerişehir

Icərisəhər Icerisehir
Icərisəhər Icerisehir

Yerel olarak “İçari Şeher” olarak bilinen surlarla çevrili Bakü şehri, Azerbaycan’daki mimari cazibe merkezleri ile en iyi bilinen Bakü’deki UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Muhteşem duvarları ve tarihi binaları, onu özellikle ülkenin başkentini ziyaret ederken geziler için ideal bir yer haline getiriyor. Ayrıca Surlar Şehri’nde turistlere Azerbaycan’ın doğu etkisine dair bir fikir veren birkaç cami bulabilirsiniz.

Yerel ürünler mi arıyorsanız? Yerel el sanatları ve tekstil ürünlerini satın alabileceğiniz mağazalar var. Azerbaycan ziyaretinizin hatırası olarak mağazalardan hediyelik eşya almanızı tavsiye ederiz.

5- Şehitler Sokağı

Səhidlər Xiyabani Sehitler Hiyabani
Səhidlər Xiyabani Sehitler Hiyabani

Bakü’deki Şehitler Hiyabanı, Azerbaycan tarihinde iki önemli olay olan Kara Ocak ve Dağlık Karabağ Muharebesi sırasında hayatlarını riske atanlara adanmış bir anıt parkıdır. Bu yerin diğer isimleri Şehitler Caddesi veya Şəhidlər Xiyabanı’dır.

Bakü’nün güneyinde bir tepede yer alan Şehitler Hiyabanın’nda yaklaşık 15.000 kişi gömülüdür. Birçok insan ülkenin bağımsızlığını riske atanlara haraç ödemek için mezarlığı ziyaret ediyor. Birçok ziyaretçi de burayı gezmek için ziyaret ediyor. Yine anıt park içinde yer alan Ebedi Alev Anıtı, kırmızı granitten yapılmış altıgen bir bloktan oluşuyor. Her iki tarafa beyaz mermer bir hilal yıldızı gömülüdür.

6- Kız Kulesi

Qiz Qalasi Kiz Kulesi
Qiz Qalasi Kiz Kulesi

Bakü’deki tarihi bir anıt olan Kız Kulesi, bir başka UNESCO Dünya Mirası Alanıdır. Daraltılmış kule, ziyaretçilere Azerbaycan’ın zengin tarihine genel bir bakış sunan bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Kule, Azerbaycan Bakü’deki çoğu ortaçağ dönemine ait efsaneler ve gizemlerle kaplıdır.

Kız Kulesi’nin çatısına yapılacak bir ziyaret, ziyaretçilerin Hazar Denizi ve Eski Kent’in muhteşem manzaralarını görmelerini sağlayacak. Azerbaycan’ın her yerine seyahat ederken, seyahat programınıza Kız Kulesi’ni dahil etmelisiniz

7- Şirvanşahlar Sarayı

Sirvansahlar Sarayi
Sirvansahlar Sarayi

Ülkenin başkentinde bulunan Şirvanşahlar  Sarayı, 15. yüzyılda Azerbaycan’ın yönetici hanedanlarına ev sahipliği yapan kumtaşı bir saraydır. Eski Şehir ve Kız Kulesi ile birlikte Şirvanşahlar Sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi yerler topluluğudur.

Şirvanşahlar Sarayı, muhteşem mimarisi ile ünlüdür. Sarayın ana binasına ek olarak birkaç cami, türbesi, hamamı ve müzesi vardır. Saray, ortaçağ yaşam tarzına bakmak isteyenler için tavsiye edilir.

8- Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Hali Muzesi
Azerbaycan Hali Muzesi

1967 yılında kurulan Azerbaycan Halı Müzesi, Azerbaycan’ın farklı dönemlerden yarattığı çeşitli halı ve kilimlerin sergilendiği bir galeridir. Müzede ayrıca çeşitli dokuma yöntemleriyle yapılan halılar sergileniyor. Ayrıca 14. yüzyıl seramikleri, Bronz Çağı takıları ve modern dönem uygulamalı sanat eserleri gibi başka koleksiyonlara da sahiptir. Müzede ulusal kostümler de sergileniyor.

Azerbaycan Halı Müzesi, basit bir sergi salonundan çeşitli uluslararası konferanslara ve sergilere ev sahipliği yapan bir araştırma ve eğitim merkezine dönüşmüştür. Müzeyi ziyaret etmek isterseniz salıdan pazara kadar açık olduğunu lütfen unutmayınız .

9- Kobustan Milli Parkı

Kobustan Milli Parki
Kobustan Milli Parki

Büyük Kafkas dağ sırtının güneydoğu ucunda yer alıyor. Kobustan Millî Parkı, büyük kromlekler üzerinde çok sayıda tarih öncesi kaya oymaları göz kamaştırıyor. Milli Park 530 hektarın üzerinde bir alanı kaplıyor. Turistlere eski uygarlığa mükemmel bir genel bakış sağlayan 6.000‘den (Altıbin) fazla heykel içeriyor.

Parkta yürürken sadece manzaranın tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda kaya resimleri ile Azerbaycan tarihini öğreneceksiniz. Kobustan Millî Parkı, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.