Köpek Balıkları Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Köpek balıklarının büyüklüğünü hepimiz görmesek de ne derece devasa olduğunu biliyoruz.400 milyondan fazla yıldır okyanuslarda hüküm süren bu devasa katiller hakkında sizi hayretler içinde bırakacak bilgilerden bahsedeceğiz.Dilerseniz hemen geçelim.


Renk Körü Olmasına Karşın Görme Yetenekleri İyidir

Kopek Baligi Gorme
Renk Körü Olmasına Karşın Görme Yetenekleri İyidir

Bilim adamlarına göre köpek balıklarının renk körü olma olasılığı vardır.Buna rağmen göz kürelerinin arkasında tapetum adı verilen yansıtıcı bir doku sayesinde iyi görürler.Aynı zamanda başlarının yanında bulunan gözleri ile çoğu köpek balığı iyi birer gece görüşçüsüdür.


Köpek Balıklarının Altıncı Hisleri Kuvvetlidir

Kopek Baliklarinin Altinci Hissi
Köpek Balıklarının Altıncı Hisleri Kuvvetlidir

Köpek balıklarının burun,göz ve ağız yakınlarında küçük siyah lekeleri vardır.Bunlar okyanustaki elektromanyetik alanı,titreşimleri ve sıcaklık değişimlerini algılamasına yardımcı olur.(Lorenzi’nin Ampullaları)


Köpek Balıklarının Kemikleri Yoktur

Kopek Baliklarinin Kemikleri Yoktur
Köpek Balıklarının Kemikleri Yoktur

Köpek balıklarında birçok balık çeşidinin aksine kemik bulunmaz.Tüm iskelet yapısı kıkırdaktan oluşur.


Milyon Yıllık Yolculuk

Kopek Baliklari Milyon Yillik Yolculuk
Milyon Yıllık Yolculuk

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre köpek balıklarının 400+ milyon yıl önce ortaya çıktığı varsayılıyor.


İnsan Eli Büyüklüğünde Köpek Balığı

insan Eli Buyuklugunde Kopek Baligi
İnsan Eli Büyüklüğünde Köpek Balığı

Köpek balıklarının yaklaşık 500 türü bulunmaktadır ve bunların 143’ü tehdit altındadır.Bu türler arasında yer alan Cüce Fener Köpek Balığı neredeyse yetişkin bir insanın eli büyüklüğündedir.(Yaklaşık 35-40 cm)


Okyanusların Hakimi

Okyanuslarin Hakimi Megalodon
Okyanusların Hakimi

En küçük köpek balığından bahsetmişken en büyüğü köpek balığı olan Balina Köpek Balığı’ndan bahsetmezsek haksızlık etmiş oluruz.Balina Köpek Balığı’nın boyu 14 metreye kadar ulaşabilmekle birlikte yaklaşık ağırlığı 36 tondur.

Yaşamış en büyük türü ise 15-16 metre uzunluğundaki Megalodon’du.16 milyon yıldır yoklar neyseki.


Köpek Balığının Derisi Zımpara Kağıdına Benzer

Kopek Baliginin Derisi
Köpek Balığının Derisi Zımpara Kağıdına Benzer

Köpek balıklarının cildi tam olarak zımpara kağıdına benzemektedir ve hissiyatı da zımpara kağıdından farksızdır. Ayrıca köpek balıklarının ciltleri plakoid ölçeği adı verilen küçük diş benzeri yapılardan oluşur. Bu ölçekler kuyruğunu her salladığında, çevredeki sudan kaynaklanan sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur.


Köpek Balıklarının Yaşı Omurlarındaki Halkalar Sayılarak Öğrenilir

Kopek Baliklarinin Yasi

Omurlar eş merkezli opak ve yarı saydam bant çiftleri içerir. Bant çiftleri bir ağaçtaki halkalar gibi sayılır ve daha sonra bilim adamları sayıya göre köpek balıklarına bir yaş atarlar. Bu nedenle, omurlarda 10 bant çifti varsa, 10 yaşında olduğu varsayılır. Ancak son yapılan çalışmalar bu varsayımın her zaman doğru olmadığını göstermiştir.


Avcı Olduğu Kadar Av

Köpek Balıklarının Yaşı Omurlarındaki Halkalar Sayılarak Öğrenilir

Kopek Baliklari Avci Olduklari Kadar Av
Avcı Olduğu Kadar Av

Köpek balıkları her ne kadar okyanusların tehlikeli avcıları olsa da av da olabiliyorlar.Katil balinalar,timsahlar veya daha büyük köpek balıkları gibi…Ancak hiçbir canlı insan kadar tehlikeli değildir.Kanada’nın Halifax kentinde bulunan Dalhousie Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre her yıl 100 milyon köpek balığı insanlar tarafından öldürülüyor.Buna rağmen köpek balığı tarafından bir insanın ölme olasılığı,havai fişek ya da yıldırımdan ölme olasılığından daha azdır.


Devasa Mide Devasa Beslenme Gerektirir

Kopek Baliklari Devasa Mide Devasa Beslenme Grektirir
Devasa Mide Devasa Beslenme Gerektirir

Büyük Beyaz Köpek Balıkları yılda yaklaşık 11 ton yiyecek yiyor.Bir insanın yılda yaklaşık yarım ton yediği düşünülürse aradaki farkın devasa olduğu netlik kazanıyor.Tabi üç ay yemeden yaşayabildikleri de başka bir gerçek.

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?