Online Makale Yazarı Nasıl Olunur? 2023

Makale Yazarı Nasıl Olunur? 2023:  Klasik gazetecilik giderek zayıflarken, dijital medyanın önemi artmaya devam ediyor. Tabii ki, İnternet’te kullanıma sunulmakta olan her içeriğin otomatik şekilde gazetecilik değeri yoktur fakat orada okuduklarımızın yine de birileri tarafından yazılması gerekir. World Wide Web’in muzaffer ilerlemesi hem de metin yazarlarının muzaffer ilerlemesidir. Çünkü çoğunlukla kendilerini emirlerden kurtaramazlar. Metin yazarı olma ve serbest mesleğe adım atma fikriyle oynuyorsanız, şimdi tam zamanı. Bu yazıda nasıl metin yazarı olunacağını öğrenin.

Online Makale Yazarı Nasıl Olunur?

Metin yazarı (ya da çevrimiçi editör) olarak serbest meslek sahibi olmayı isteyen herkesin mutlu olmak için bir sebebi vardır  çünkü Türkiye’de ki her vergi dairesi sizi serbest meslek sahibi olarak sınıflandıracaktır eğer uzman yeteneğinizi kanıtlayabilirseniz (aşağıda daha fazlası). Bu neden iyi haber? Serbest çalışan olarak, senelik cironuz ne kadar yüksek olursa olsun, herhangi bir ticaret vergisi ödemeniz gerekmez. Buna ilave olarak, çevirmenler, tercümanlar, alternatif uygulayıcılar, eğitimciler, öğretim görevlileri, avukatlar, doktorlar, mimarlar ve noterler olmak üzere serbest çalışanlar basitleştirilmiş muhasebeden yararlanır.

Metin yazarının kuşkusuz serbest meslek dalları ait olması, serbest meslek sahibi olma yolunda hiçbir engeli aşmanız gerekmediği manasına gelmez. Tam olarak gazeteci, yazar ve metin yazarı gibi meslek dalları Türkiye’de korunmadığından, vergi dairesi vergi numaralarının atanmasını yakından inceliyor. Bunun sizin için somut anlamı şudur: Metin yazarı olabilmek için uygun mesleki niteliklere sahip olduğunuzu kanıtlayabilmeniz gerekir. Bu, söz gelimi, eğitim kanıtı, dereceler ya da bir iş referansı olabilir. Belgenin, metin yazarı olarak çalışmaya uygun olduğunuzu ve zanaatınızdan bir şeyler anladığınızı göstermesi önemlidir. Herhangi bir mesleki uygunluk kanıtı sunamayan mutlak yan girişler vergi dairesini ikna etmekte zorlanabilirler.

 

Makale Yazarı Nasıl Olunur?

Tersine, serbest çalışan bir metin yazarı olmanız, bir işletme kaydetmeniz gerekmediği manasına gelir. Resmen online makale yazarı olarak çalışabilmek için yerel vergi dairenize fotoğrafı olmayan bir mektup göndermelisiniz. Bu, aşağıda belirtilen bilgileri içermelidir:

 • Ad Soy ad
 • E-Posta
 • Telefon numaran
 • Yer ve zaman
 • Serbest çalışan bir metin yazarı olarak serbest meslek sahibi olma endişeniz
 • Çalışmanızın geniş içeriğini
 • Vergi numarası atama talebi
 • Profesyonel uygunluğunuzun kanıtı (ilave olarak)
makale yazari nasil olunur
Makale Yazarı Nasıl Olunur?

Profesyonel Makale Yazarlığı 

Vergi dairesi mektubu aldıysa ve sorumlu çalışan, bir metin yazarı olarak serbest çalışmanızın aleyhinde hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorsa, vergi kaydı hakkında bir anket içereceksiniz. Sizden hangi bilgilerin istendiği daima çok açık olmadığından, bu belge pek çok muhtemel metin yazarı için ilk gerçek bürokratik engeldir. Belgeyi vergi dairesine iade ettiğinizde, vergi numaranızı ve (gerekirse) satış vergisi kimlik numaranızı size göndermeleri genelde birkaç hafta sürer. Ancak bu bekleme döneminde metin yazarı olarak çalışmaya başlayabilir ve müşterilerinize ilk faturaları kesebilirsiniz. Vergi numarasının normal olarak göründüğü yere, “Vergi dairesinden başvurulan vergi numarası” yorumunu ekleyin.

Nasıl Müşteri Kazanırım?

Metin yazarı olmayı istiyorsanız, hemen müşteri edinmenin ne kadar değerli olduğunu en başından bilmelisiniz. Serbest çalışmanızı kaydetmeden önce ilk siparişlerinizi vermeniz ve bu şekilde işiniz için güvenli bir temel oluşturmanız en iyisidir. Metin yazarları söz konusu olduğunda, müşteri edinmenin sayısız yüzü vardır. İşte birkaç tavsiye:

 • Metin yazarı arayan ajanslara kaydolun
 • Metin yazarları için özel iş portallarında ki isteklere yanıt olarak başvurun
 • Çalışmanızı sosyal medyada paylaşın
 • LinkedIn ve XING’de anlamlı iş profilleri oluşturun
 • Arkadaşlarınıza sorun ve sizi önermelerine izin verin

Ne kadar iyi tanınırsanız ve referanslarınız ne kadar tanınırsa, yeni müşteriler çekmeniz o kadar kolay olacaktır. Başlangıçta kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekli olanlar:

Telefon ya da e-posta yolu ile istenmeyen direk olarak pazarlama Türkiye’de yasaklanmıştır. Bu sebeple, hizmet yelpazenizi rastgele potansiyel müşterilere gönderirseniz, bazen sorunlu hale gelebilir. Size öyle gelmese bile: Bunlar sadece daha önce izin alınarak gönderilebilecek direk olarak reklam tanıtım önlemleridir.

 

Pek son derece başarılı metin yazarı şunu onaylayabilir: Tematik bir alanda profesyonelleştiğiniz anda müşteri talebi istikrarlı bir biçimde artar. Sektörün her yerinde gözlemlenebilen ve kolayca açıklanabilen bir olgudur. Seçilen konu alanlarında (en fazla üç) profesyonelleşerek, nispeten hızlı bir biçimde bir profesyonel statüsü geliştirecek ve ilgili alanda kendiniz için bir isim yapacaksınız. İlgili sektördeki diğer müşterilerin sizi fark etme ve teknik profesyonelliğinizden faydalanmak isteme şansları da buna bağlı şekilde yüksektir.

Ancak dikkatli olun, uzmanlığın bir ya da diğer dezavantajı da olabilir. Örneğin, bir müşteri sizin de bir rakip için yazdığınızı öğrendiği için işbirliğini kısa bir süre içinde sonlandırabilir ya da daha önce tekrar iptal edebilir. Bu sebeple tek bir uzmanlığa sahip olmak değil, kendinizi biraz daha geniş konumlandırmak mantıklı. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye hitap etmenizi sağlar, fakat yine de tematik bir odağınız vardır.

Ne Tür Makaleler Yazarız?

 • Sağlık
 • Spor
 • Beslenme
 • Oyun
 • Teknoloji
 • Finans
 • Pazarlama
 • Kariyer / iş
 • Seyahat etmek
 • Moda / yaşam biçimi

Metin yazarı olmayı istiyorsanız, bundan geçiminizi sağlayıp sağlayamayacağınızı merak edeceksiniz.

Yazarak geçiminizi sağlayabilecek kadar çok para kazanmak her metin yazarının hayali budur. Ama gerçekten mümkün mü? Yazmak, kendinizi ve belki bir aileyi desteklemek için kullanabileceğiniz tam zamanlı bir iş olabilir mi?

Kesinlikle! Azim gösterdiğinizde, yüksek nitelikli işler sunun ve kalabalığın arasından sıyrılmayı başarın. Metin yazarlığı ve çevrimiçi düzenleme endüstrisi dolup taşıyor. Müşteriler için seçim buna bağlı şekilde büyüktür. Yazarak gerçekten iyi bir hayat kurabilmek için kesinlikle nicelik yerine niteliğe odaklanmalısınız. Uzman statüsü kazanın ve müşterilerinizi kusursuz metinlerle (nitelikli içerik olarak da bilinir) ikna edin. O zaman saatlik ücretleriniz ortalamanın üzerindeyse homurdanmazlar.


Önerilen Yazı: Sigara Markalarının Nikotin Oranları 2023