Gordion Düğümü Ne Anlama Gelir? – Gordion Düğümü Efsanesi

Gordion Düğümü, çözülemeyen veya çözülmesi çok zor bir problem için kullanılan bir deyimdir. Ancak bu deyim, içerisinde Büyük İskender’in olduğu bir efsaneden sonra yöre halkının kullandığı bir söz haline gelmiştir. Peki bu efsane tam olarak neydi?


Gordion Düğümü Efsanesi

Gordion Düğümü, MÖ 400’lü yıllara gerçekleştiğine inanılan bir efsaneye dayanıyor.Efsaneye göre, Gordios çiftçilikle uğraşan biriydi. Bir gün çift sürerken bir kartal boğalarının boyunduruğuna iner. Bu durum onun ileride kral olacağının bir işaretiydi.

Hâli hazırda krallarını kaybetmiş olan Frigler’e bir kâhin tarafından, şehirlerine öküz arabasıyla giren ilk kişiyi kral olarak seçmeleri söylenir. Şehre ilk giren kişi de Zeus Tapınağı’na gitmekte olan Midas’ın babası Gordios olur. Gordios aslında Frigler kâhinin dediklerine uyarak Gordios’u kral yaparlar.

Gordios kral ilan edildikten sonra kendi adıyla bir başkent kurar ve minnettarlığını göstermek için Tanrı Zeus’a bir hediye adar. Adamış olduğu, araba (kağnı) şeklinde garip bir hediyedir. Zeus Tapınağı’na götürmüş olduğu bu hediyedeki boyunduruğa (kartalın inmiş olduğu) Gordion düğümünü atar. Bu düğüm o kadar karmaşıktı ki sanki başı ve sonu yokmuş gibi görünüyordu. Efsaneye göre bu düğümü çözen tüm Asya’ya hâkim olacaktı.

Gordion Dugumleri
Gordion Dugumleri

Gordion Düğümü Romalı tarihçi Quintus Curtius Rufus tarafından “birkaç düğümün hepsi o kadar sıkı dolanmış ki, nasıl tutturulduklarını görmek imkansızdı” olarak tanımlandı.

Birçok efsane ve masalda olduğu gibi bir çok cesur ve zeki insan bu düğümü çözmeye çalışır ancak başarılı olamaz. M.Ö. 333’te İran üzerine sefer yapmakta olan Büyük İskender, Anadolu toprakları üzerindeki Gordion’a ulaşır. Şehre vardığında bir tapınağın dibinde öküz arabasıyla karşılaşır. Öküz arabasının boyunduruğunda sıkıca düğümlenmiş bir bağ ilgisini çeker. Çevredekiler ona bunun Gordion Düğümü olduğu ve çözenin Asya’ya hâkim olacağı efsanesini anlatır. Egosu ateşlenen İskender düğümü doğal yollarla çözmeye çalışsa da başarılı olamaz. Duruma bir hayli öfkelenince kılıcını çeker ve düğümü keser.

Fetihlerine daha sonları Asya yolunda devam eden İskender, bu kehâneti bir nevi gerçekleştirmiştir. Fakat henüz 33 yaşındayken ateşli bir hastalık sonucunda hayatını kaybeder. Bu durum bazı alimlerce Büyük İskender’in Gordion Düğümünü çözmek yerine kesmesinin sonucu olarak yorumlarlar.

Diğer Hipotezler

Tarihte, bu efsanenin aksine, ne olabileceğine dair başka hipotezler de var. En ilginç iddialardan biri, Gordion Düğümü bağlandığında ipin kasıtlı olarak ıslak olduğudur. Kuruduktan sonra düğüm artık çözülemeyecek şekilde sık olmuştur.

Öte yandan diğer bir hipotez şu şekildedir: İskender, Aristoteles’in bir öğrencisiydi ve bilge biriydi ve bu durum düğümde olduğuna inanılan çeşitli şifreleri çözmesine yardımcı oldu.

Bir başka yorum ise Gordion düğümünü çözmenin bir yolu olmadığını ve bu nedenle sorunu çözmek için alışılmadık bir yol olarak kesmenin basitçe bulduğunu belirtir.

 


Kanun Nasıl Yapılır? Kanunların Yasalaşma Süreci

 

Kaynaklar: