Tuz Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en büyük ikinci gölü konumunda olan Tuz Gölü nerede ? Tuz Gölü, gezilecek en güzel rotalardan bir tanesi olup, İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca bu özel alan, geçmişten günümüze önemli seyahat alanlarından biri olmuştur.

Tuz Gölü ismiyle özdeşmiş özelliği , tuzluluk oranı oldukça yüksek bir değer olan yüzde 32 ‘dir. Bu oranla Türkiye’nin tuz ihtiyacını %40 oranında karşılamaktadır. Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında  bir yer olup bembeyaz görüntüsü ile eşsiz bir seyir zevki sunmaktadır.

  1. Türkiye Tuz Gölü, Konya iline 65 mil (105 km) kuzeydoğusunda bulunur 2.970 fit (905 m) yükseklikte yer almaktadır.
  2. Tuzlu gölü yaklaşık 1.500 km kare bir alana sahiptir.
  3. Gölün çıkışı yoktur ve bir kaç yüzey akıntısı tuz gölünü beslemeye devam ediyor.

Tuz Gölü Nerede? Tuz Gölü Genel Özellikleri Nelerdir?

Tuz Gölü harita üzerinde İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Uzunluğu  90 km olup genişliği ise 25 km ‘dir. Zaman içinde etrafında aşırı su tüketiminden dolayı suyu azalmıştır. Uzmanlara göre bu şekilde devam etmesi durumunda  gelecek kuşakların maalesef gölü sadece kitaplardan göreceği bilinmektedir.

Tuz Gölü’nün önemli bir özelliği de tümleşik şehirlerin kesiştiği noktada olmasıdır. Bu yönüyle Tuz Gölü, güzel görüntüsü ile üzerinde bulunduğu şehirlerin turistik açıdan değerlenmesini sağlamaktadır.

1 – Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir

Tuz Gölü’ne gitmek için birçok yol kullanılabilir. Özellikle Ankara-Aksaray yolu üzerinden ulaşmak kolay olup yol üstündeki güzellikleri görmek de mümkündür.

Göle gitmek için öncelikle kullanılacak yollar ve güzergahlar belirlenmelidir. Gölden sonra gezilmek üzere kesinlikle Şereflikoçhisar kıyıları planlanmalıdır. Tuz Gölü Ankara -Aksaray karayolu üzerinden ulaşılabildiği gibi farklı çevre illerin karayolları ile ulaşım da mümkündür.

Tuz Gölü’nün nerede olduğunu Ankara-Aksaray – Konya illerine bakarak anlayabiliriz. Çok geniş olmasıyla nereden bakılırsa bakılsın beyazlığı açıkça görülür. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan göle ulaşım fazlasıyla kolay olup tüm illerin karayolları üzerinden ulaşılabilir.

tuz golu nerede yol tarifi
tuz golu nerede yol tarifi

2 – Tuz Gölü’nde Nerede Fotoğraf Çekilir

Göle gittiğinizde her yerin muazzam olduğunu görecek ve fotoğraf çekmek için sabırsızlanacaksınız. Özellikle güneşle uyumlu birlikte muhteşem renklerin ortaya çıktığını görünce etkilenerek hemen fotoğraf makinesine sarılacaksınız.

Farklı fotoğrafları yakalamak için gün batımını beklemenizi tavsiye ediyoruz. Kesinlikle renk cümbüşünün gökyüzü ve göl üzerinde yansımasını izlemenizi tavsiye ederiz. Tuz Gölü’nde nerede fotoğraf çekilir sorusunun cevabı için ise ” her noktasında çekilir “demek mümkün. Fakat yerden ötede günün saatleri önemli olup, güneş bu konuda büyük rol oynamaktadır. Siz de güneşi takip ederek her noktada fotoğraf çekebilirsiniz.

3 – Tuz Gölü Hangi İlde?

Tuz Gölü hangi ilde sorusuna verilecek cevap şu şekildedir: Göl üç şehrin kesiştiği noktalar üzerindedir. Ayrıca bu üç şehirden göle ulaşım çok kolaydır. Bu doğal harika, Ankara-Konya-Aksaray şehirlerinin birleştiği noktada yer alan güzel bir manzaraya da sahiptir.

Zaman zaman renk değişimlerine uğrayan gölün bu özelliğinin nedeni ise oldukça ilginçtir. Bilim adamları bu konuda virüs ve bakterinin sebep olduğunu ortaya koymuşlardır. Tuz Gölü neden pembe oluyor sorusu ise oldukça farklı bir cevaba sahiptir.

Tuz Gölü pembe oluşunun nedeni artemia salina isminde bir omurgasız canlıdır. Göl sularınına pembemsi kırmızı rengi verirken başka bir hayvanın da besin kaynağı olmuştur. Flamingolar artemia salina isimli canlı ile beslenir hatta renleri bu canlıyı yemelerine bağlı olarak pembeleşir.

4 – Tuz Gölü Nereye Bağlı

Tuz Gölü genel olarak Şereflikoçhisar ilçe sınırlarına bağlı olup İç Anadolu bölgesinde yer alır. Turistik cennet olan göl bağlı olduğu ilçenin güzelliğiyle de daha da önemli bir uğrama noktası olmuştur. Tuz Gölüne gidildiğinde flamingolarla karşılaşabilirsiniz. Her yıl neredeyse yirmi binden fazla üreyen canlılar gölün cezbedici güzellikleri arasında yer almaktadır.

Tuz Gölü’nü nasıl bulurum gibi sorularınız varsa kesinlikle navigasyon uygulamalarından yardım almalısınız. Bu sayede yol üzerinden geçerken uğrayacağınız güzel mekanları da görmeniz mümkün olacaktır.

5 – Tuz Gölü Yol Tarifi

Tuz Gölü’ne gitmek için Ankara kara yolundan yola çıkılarak 150 kilometre bir yolun ardından ulaşılabilir. Aksaray yolu kullanılırsa 80 kilometre yolu gittikten sonra göle ulaşılmaktadır. Özel araç yoksa bu iki şehir merkezinden kalkan araçlar vasıtasıyla ulaşım sağlanabilir.

Tuz Gölü’ne ulaşım için hangi yolları kullanabilirim diyorsanız kendi ilinizden yol hesaplaması yapabilirsiniz.

6 – Tuz Gölü’nde Satılan Krem

Göl çevresinde gezerken rastlayacağınız satıcılar olacaktır. Bu satıcılar da Tuz Gölü ’nden elde edilmiş kremler yer almaktadır. Kremlerin içerdiği minerallerin cilde çok iyi geldiği hatta çoğu cilt problemini çözdüğü söylenmektedir.

7 – Tuz Gölü’nündeki Tuzun Cilde Faydaları

Doğal güzelliklerinin yanı sıra şifalı özellikleriyle de meşhur olan Tuz Gölü çoğu insanın uğrak yerlerinden biridir. Bu özellikleri sayesinde çoğu kişi şifa bulduğunu hatta bazı hastalıklara iyi geldiği konusunda oldukça iddialıdır.

Göl çevresindeki tuz tabakasının içinde bulunan mineraller sayesinde sağladığı faydalarına birlikte göz atalım:

  • Ayaktaki kötü kokuyu giderir.
  • Egzamaya iyi geliyor.
  • El ve ayaklar başta olmak üzere vücutta oluşabilecek çatlaklara iyi geliyor
  • Eklem ağrılarını gideriyor.
  • Krampların oluşmasını azaltıyor.
  • Saç dökülmesine iyi geliyor.

Siz de Tuz Gölü’ne nasıl gidilir sorularına cevap arıyor ve bu doğal güzelliğin tadına varmak istiyorsanız, bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Hatta yakınlarındaki kamp alanları araştırması yapabilir ve hafta sonunda muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

 

tuz gölu kareler
tuz golu kareler


Doğu Akdeniz’deki Gelişmelerle Duyulan NAVTEX Nedir? Ne Anlama Gelir? Navtex İlanı Nedir? Navtex Nasıl Hangi Cihazla Yayınlanır?
Doğu Akdeniz’deki Gelişmelerle Duyulan NAVTEX Nedir?