Doğu Akdeniz’deki Gelişmelerle Duyulan NAVTEX Nedir?

Günlük yaşam içerisinde Navtex gibi kavramları sık duymuyoruz. Yaşanan siyasi yada aktüel olaylara bağlı olarak, bu gibi kavramları öğrenmek için araştırma ihtiyacımız oluyor. Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle birlikte ülkemizin Navtex kararı alması sonrasında da, “Navtex nedir,Navtex ne anlama gelir?” sorularını sormamızı sağladı.Navtex nedir sorusunu ve Navtex ilanının ne demek olduğunu sizler için açıklıyoruz.

Doğu Akdeniz üzerinde Yunanistan ile yaşanan gerginliğe bağlı olarak ülkemiz tarafından Navtex ilanı hamlesi geldi. Ülkemizin çıkarları doğrultusunda alınan kararları desteklerken, Navtex nedir ve Navtex ilanı ne anlama gelmektedir soruları gündemimize oturdu.

Navtex Ne Anlama Gelir?

Bir denizcilik ifadesi olan Navtex, Navigational Telex kelimesinin kısaltılması ile oluşur. Denizciler tarafından kullanılan bir cihazdır. Bu önemli cihazın görevi, bir deniz aracının seyir halinde iken pek çok verinin kayıt altına alınmasına olanak vermektir. Bunun yanı sıra NAVTEX ilanı sayesinde, çevre bilgilendirmesi de sağlanır. Navtex ile gönderilen mesajların dili İngilizce’dir. Bu mesajlar, gemide bulunan özel bir yazıcı kullanılarak yazdırılıyor. Dar bant direk yazdırma yöntemi (Narrow Band Direct Printing: NBDP) ise Navtex mesajlarının yazdırma yöntemidir.

Bu sistem, 518 kHz frekansı kullanılarak çalışıyor. Navtex mesajları, belirli periyotlar ile 518 kHz frekansından İngilizce olarak yayınlanır. Seyir halindeki tüm gemiler tarafınca alınması zorunlu olan bilgilerin, sürekli dökümünün alınmasını sağlayacak olan bir sistem olan Navtex, mesaj üzerinde çalışma olanağı verdiği gibi özellikle İngilizce’si iyi olmayanlar için de önem taşımaktadır. Mesaj içerisinde ihtiyaç duyulan bilgilerin operatör tarafından seçilebilmesi ve istenmeyen bilgilerin bastırılmaması avantajını da vermektedir.

Denizlerde seyir halinde olan gemiler için; meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, acil durum, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar büyük önem taşır ve bunlar için gerekli bilgi Navtex adı verilen haberleşme cihaz sistemi ile verilmektedir. Navtex için, uluslararası bir faks makinesi gibi çalışan yapı demek yanlış olmaz.

Navtex Cihazi
Navtex Cihazi

Navtex cihazı, gemilerde ve teknelerde mevcut yayınları almak için bulunması zorunlu olan cihazdır. Bu sistem ile MF yani orta dalga boyu frekansında yaklaşık 400 deniz mili (740 km) mesafeye kadar yayın yapılabilme olanağı yakalanır. GMDSS biriminin ( Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemini ) ‘in bir parçası olan Navtex ile, 4 saatte bir yayın yapılırken yayın süresi 10 dakikadan fazla olmamaktadır.

Navtex mesajları, seyir ve meteoroloji ikazları ile arama-kurtarma bilgi ve ikazları olarak ret edilmesi mümkün değildir. Ancak Navtex, tehlike bilgilerini göndermek için esas unsur değildir. Birçok bölgede bu önemli bilgiler yerel lisanla da gönderilmektedir. Navtex mesajlarının kullanımı; küçük gemiler, özel yatlar için de büyük önem taşımaktadır. Navtex sistemi ile tatbikat gibi durumlarda bilgilendirme yapılıyor. Ülkemizin yapmış olduğu NAVTEX ilanı da Doğu Akdeniz’deki haklar çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

 

Önerilen yazı: Meis Adası Nerede ve Ne Zaman Yunanistan’a Verildi?