Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır? Gazeteler yazılı basının en önemli araçları arasında yer alır. Her ne kadar internet dünyası gelişme gösterse de günümüzde gazeteler hala popülaritesini devam ettiriyor. Bu anlamda birçok firma ve kişi reklam konusunda yazılı basın olarak gazeteleri tercih ediyor. Gazete Reklamı Nasıl Yapılır sorusu da bu bakımdan reklam vermek isteyen kişilerin merak ettiği önemli bir detay oluyor.

Gazete reklamları son derece yüksek standartlarda reklamlardır. Verilmek istenilen mesaj kısa süre içerisinde çok geniş kitlelere iletilmek istenildiğinde gazete reklamlarının yüksek avantajlarından yararlanılır. Bu bakımdan son derece işlevsel olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda yazılı olarak mesaj iletme özelliği olduğundan kalıcılığı da en yüksek olan reklam türleri arasında bulunur. Gazetelerin tarihleri geçse dahi o reklamlar basıldıkları kağıt üzerinde uzun yıllar kalabilir. Bu bakımdan en ideal reklam türleri arasında yer alır.


Gazete Reklamlarını Neden Tercih Etmelisiniz?

Gazete reklamları kelimelerin gücünden yararlanılarak yapılan reklamlardır. Yazılı basın kullanılarak hazırlanan reklamlar ile çok geniş kitlelere kısa süre içerisinde ulaşmak oldukça mümkün olabilmektedir. Baskı Reklamcılığı olarak da bilinen bu reklam türünde resimler, fotoğraflar ve yazılar bir arada kullanılarak son derece çekici bir görünüm oluşturulabiliyor. Gazete Reklamı Nasıl Yapılır konusunda bu bilgi de önemlidir. Bu reklamlarının tercih edilme nedenleri şunlardır:

 • Aynı anda birçok kişiye birden ulaşabilme şansı sunar.
 • Rahatsızlık vermeden ve fark ettirmeden tanıtım yapabilme imkanları vaat eder.
 • Marka bilinirliğinizi artırmada gazete reklamları son derece etkilidir.
 • Logonuza okuyucuları daha aşina bir hale getirme şansı elde edebilirsiniz.
 • Güncel reklamlar hazırlatarak daima gündemde olabilirsiniz.
 • Ekonomik bir reklam türüdür.
 • Satış ve pazarlama gelirlerini artırmada önemli etkileri vardır.
 • Kişilerin bilinç altına yer etmede bu reklam türlerinin son derece önemli etkileri vardır.

Kısacası basın reklamı birçok avantajı kullanıcısına sunar ve bu süreçte en etkili tanıtım çalışmalarını yapabilmenize imkan yaratır.

Gazete Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

Gazete reklamlarının birçok önemli faydası vardır. Bu nedenle de geçmişten günümüze en çok yararlanılan reklam türleri arasında yer alırlar. Kısa ömürlü olduğu düşünülse de baskısı yapılan gazete yırtılmadığı sürece verilen reklam olduğu gibi yerinde kalacaktır. Elden ele dolaşan bir gazete sayesinde reklamınız çok kısa bir süre içerisinde büyük kitlelere en iyi şekilde hitap edecektir. Reklamları makul ücretlerle verebilmenin yanında birçok avantajı bulunmaktadır.

Bu reklamlar en seçkin olan kesime hitap eder. Gazete Reklamı Nasıl Yapılır sorusunun cevabı hakkında oldukça önemlidirler. Kolay ulaşılabilirler ve anlık olarak temin edilebilirler. Günlük hayatta her an denk gelinebilecek reklamlardır. Bunların yanında firma logolarınızın daha kolay hatırlanmasını sağlar. Günlük olarak değiştirebilir ve daha etkileyici bir hale getirebilirsiniz. Yerel Medya Reklamları özellikle şehrinizde daha hızlı imajınızı yükseltme imkanı bulmanızı sağlar.

Bu reklamlar sayesinde elden ele yayılma imkanı bulabilirsiniz. Şirketlerin iç hedeflerine ulaşmasında süreç daha da hızlanır. Farklılık yaratma konusunda avantajlar sağlar. Potansiyel müşteri adaylarınıza kısa sürede ulaşabilme şansı doğar. Aynı zamanda her eve girebilme şansınız da olur. Çünkü gazeteler hala en çok okunan yazılı basın ürünleridir.

Gazete Reklamcılığı Türleri

Gazete reklamcılığı konusunda farklı türler bulunur. Basın Reklamı Nedir sorusuna bu türleri açıklayarak yanıt verilebilir. Gazete reklamcılık türleri şu şekildedir:

Küçük Gazete İlanları

Küçük ilanlar genel olarak satılık ya da kiralık bir vasıta, emlak, arsa, iş yeri gibi konulardan oluşur. Günlük gazetelerde bu ilanlar seri olarak yayınlanır ve reklamın boyutları da son derece küçüktür.

Resmi Gazete İlanları

Resmi gazete ilanları kanun ve yönetmeliklerle yayınlanması zorunlu olan reklamlardır. Reklam içeriği olmasa bile kişilere bir bilgi aktarımı söz konusudur.

Ticari Gazete İlanları

Ticari ilanlar da önemli ilanlar arasında yer alıyor. Bunlar daha çok firmaların ürün ve hizmetlerini tanıtabildikleri ilan türleridir. Belirli bir esas tanıtım şekline sahiptirler. Gazetelerin arka kapaklarında, sayfaların ortasında ya da köşelerde yer alan reklamlardır.

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Gazeteler, reklam ücret tarifelerini farklı bölümler ve reklam yayımlanacak bölümün yerine ve büyüklüğüne göre  hazırlayarak firmalara duyururlar. Özellikle bu işi yürüten reklam ajansları gazetelerden daha uygun fiyatlar alıp reklam yayımlama işini yürütebilmektedirler. Reklam yayımlatmanın 2 yolu vardır. Bu yollardan birisi direk gazete ile iletişime geçip gazetenin hesabına para yollayarak reklam yayımlatmadır. Eğer reklam yayımlanacak gazete bir ajans ile çalışmıyorsa bu yolla reklam yayımlayabiliriz.

Diğer yol ise gazetenin çalıştığı reklam ajansıyla reklam yayımlamadır. Bazı gazeteler reklam işi için ajanslarla anlaşırlar ve bütün işi bu ajanslara bırakırlar. Reklam vermek isteyen kişiler bazen bu ajanslarla reklam işlerini gerçekleştirirler.

Her iki yolda da kesinlikle gerek mail yoluyla gerekse telefon ile arayarak reklam verilecek gazete ile iletişime geçilmeli, reklam konusunda detaylı bilgi talep edilmelidir.

Gazete ile iletişime Geçerek Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Gazetelerin iletişim kısımlarında ilgili reklam departmanlarının iletişim seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca reklam departmanlarının telefon numaralarını da bu mail adreslerinden öğrenebilirsiniz. Reklam yayımlamak isteyen kişiler öncelikle bu mail adresleri ile iletişime geçebilirler. Daha hızlı iletişim seçeneği olarak gazetenin telefon numarası da aranarak ilgili departman ile iletişime geçilebilir. Reklam verilecek gazeteye vermek istenilen reklamın detayları açıklanır ve fiyat talep edilir. Gazete reklamınızı onaylar ise fiyat belirtir ve reklamınızı onaylar. Reklamınız bu aşamadan sonra yayımlanmaya hazır demektir.

Gazete reklamı vermek isteyen kişi önce belirtilen bedeli direk olarak gazetenin hesabına yollar. İlgili reklam bilgilerini detaylıca gazete yetkililerine ilettikten sonra belirtilen tarihte reklam yayımlanır.

Reklam Ajansları ile Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Eğer reklam verilecek gazete, reklam işlerini halletmesi için bir reklam ajansı ile anlaştıysa sizi o ajansa yönlendirecek ve ajansın iletişim adreslerini sizinle paylaşacaktır. İlgili ajans ile iletişime geçildikten sonra Gazete Reklamı Nasıl Yapılır konusunda detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Reklam verilecek gazete bir ajans aracılığıyla işlerini hallediyorsa ödeme ajansa yapılır. Ajans daha sonra ödemeyi gazeteye iletir. Burada dikkat edilmesi gereken husus öncelikle her halükarda gazete ile iletişime geçilmesi gerektiğidir.

Gazete Reklamları İçin Neler Yapılabilir?

Gazete reklamcılığı hizmeti konusunda daima profesyoneller ile çalışmak gerekir. Kişiler danışmanlık hizmeti alarak en iyi standartlarda gazete reklamları hazırlatma şansı elde edebilir. Bu nedenle de belirli konularda iyi bir araştırma son derece önemlidir. Bu süreçte iyi bir gazete reklamı hazırlayabilmek adına şu detaylara önem verilmesi gerekir:

 • Sektör analizi
 • Mesajların en iyi şekilde belirlenmesi
 • Hedef kitlenin belirlenmesi
 • Görsellerin tespit edilmesi
 • Bütçeye en uygun gazetenin belirlenmesi
 • Yayın sonrasında etki analizi yapılması
 • Beklenti ve ihtiyaçların belirlenmesi

Gibi birçok aşama vardır. Bu aşamalar sırasında ortaya çıkan sorunların profesyonel olarak çözümlenmesi de önemli bir detaydır. Reklamların mutlaka ikna edici ve akılda kalıcı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Görsellerin çok etkili spotlarla birleştirilmesi ve okuyucuya hitap etmesine önem verilmelidir. Etkili Gazete Reklamı Nasıl Hazırlanır sorusu reklam vermek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan olsa da bu alanda profesyonellik son derece önemlidir. Özellikle hedef kitle seçilmesi ve bu kitleye uygun olarak reklam hazırlanması en çok üzerinde durulan bir konu olması gereklidir.

 

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)