Dünyanın En Pahalı Kuşları

Dünyanın En Pahalı Kuşları Kuşlar birçok kişi için son derece eğlenceli hobilerden biridir. Yer yüzünde birçok farklı kuş türünün olması bu alanda yapılan araştırmaları ve kuş gözlemciliğini de popüler hale getiriyor.


Dünyanın En Pahalı Kuşları ​ – 6 Tür

Gerek renkleri gerekse karakteristik özellikleri ile öne çıkan bu kuş türleri bulunuyor. Özel ilgi alanı olarak kendine kuşları seçen kişiler için en sevilen kuş türlerinden en pahalı olanlarına kadar birçok farklı kuş isminden bahsetmek mümkündür. Özellikle Dünyanın En Pahalı Kuşları hangisi konusu kuşlara merak duyan kişilerin en çok ilgi duyduğu konular arasında yer alıyor.

Pahalı kuşlara ulaşabilmek her zaman mümkün olmasa da isimlerini bilmek isteyebilecek birçok kişi bulunuyor. En merak edilen Pahalı Kuş Türleri arasında şu isimlerden bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Tukan Kuşu

Tukan Kusu
Tukan Kusu

 

Tukan kuşları yeryüzündeki En Pahalı Kuşlar arasında yer almaktadır. Bu kuşlar Ramphastidae familyasından geliyor ve Neotropik bölgesinde yaşıyor. Aynı zamanda bu kuş türleri Capitonidae familyasının da bir akrabası olarak biliniyor. En Pahalı Kuşlar listemizde yer alan bu sevimli kuşlara birçok çizgi filmde rastlamak mümkün.

Tukan Kuşu Özellikleri

Kocaman gagaları ile ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken Tukan Kuşları rengarenk görünüme sahiptir. Bu kuşların özelliklerinden şu şekilde bahsetmek mümkün olabilir:

 • Bu kuşların gagaları kendilerinin boyutlarına oranla daha büyüktür.
 • Çok kısa bir mesafeye hızlı uçan kuşlardır.
 • Orman kuşları arasında yer alırlar.
 • Bu kuş türünün bacakları kısa fakat çok güçlüdür.
 • Genellikle Omnivor şeklinde beslenirler.

Tukan Kuşları çileklerle, tohumlarla ve yumurta ile beslenebilirler. Meksika’nın güneyinde çok fazla yaşam alanı bulan bu kuşlar aynı zamanda Orta Amerika bölgesinde de görülebilirler. Tropikal bölgelerin kuş türleri arasında yer alan Tukan kuşlarını evde beslemek sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü bu kuş türleri günümüzde çok nadir bulunmaktadır. Bu nedenle de fiyatları sanıldığından çok daha yüksektir.

Sümbül Amerikan Papağanı

 

Sumbul Amerikan Papagani
Sumbul Amerikan Papagani

 

En Pahalı Kuşlar arasında yer alan Sümbül Amerikan Papağanı son derece özel kuşlar arasında yer alıyor. Yaklaşık olarak 1 metre uzunluğunda olan bu kuşlar için en büyük Amerikan papağanı oldukları söylenebilir. Bu cinsin özel bir kuş olması fiyatının da yüksek olmasında son derece etkili bir rol oynamaktadır.

Bu kuşlar genelde çiftler ya da aileler şeklinde yaşarlar. Büyük gruplar halinde yaşadıkları için de bağ kurma konusunda son derece yetenekli kuşlardır. Sıcak kanlı kuşlardır ve kolay öğrenebilirler. Özellikle bu kuşlar alet kullanma konusunda da kendilerini geliştirebilecek yeteneklere sahiptirler. Sosyal öğrenme açısından son derece işlevsel kuşlar oldukları söylenebilir. Sümbül ara papağanları savunmasız olan türlerdir. Bu nedenle de sayıları yok denecek kadar azdır. Dünyanın En Pahalı Kuşu listesinde yer alması da bu nedenledir.

Bu kuşlar İndigo Amerikan papağanı ile büyük benzerlik gösterirler. Bununla birlikte belirli karakteristik özellikleri de farklıdır. Yaşam alanları genelde Brezilya’nın kuzeyiyle sınırlı olmaktadır. Deliklere yuva yapan kuşlar özellikle doğal ortamlarında oldukça büyüyebilme imkanı bulabilirler. En sevdikleri yiyecekleri de palmiye ağaçlarında bulabilmektedirler.

Palmiye Kakadusu

 

Palmiye Kakadusu
Palmiye Kakadusu

 

Pahalı papağan türleri arasında öne çıkan Palmiye Kakadusu son derece farklı kuş türleridir. Bu kuşlar görünümleri ile oldukça heybetli kuşlar arasında yer alıyor. En pahalı kuş fiyatları merak edildiğinde ilk olarak bu kuşlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Son derece gürültülü olan bu kuşlar sahiplenilmesi zor kuşlar arasındadır. Çünkü bu kuşlar hakkında bilgi sahibi olmadan onları sahiplenmeye kalkmak ciddi anlamda zorlanmanıza neden olabilir.

Avustralya kökenli olan bu kuşlar çok şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Bu kuşların erkekleri yuva yapmak için son derece çalışkandırlar. Konuşma yetenekleri de son derece iyidir. Çok yüksek bir ses yapısına sahip olan kuşlar çok uzak mesafelerden dahi duyulabilirler. Ötmeye başladıklarında seslerine tahammül etmek sizleri zorlayabilmektedir.

Bu kuşların beslenmesi için meyve ya da fındık gibi kuru yemiş verilebilmektedir. Ağaç tohumlarını da severek tüketen kuşların çengel bir gaga yapısı vardır. Böylece en sert cevizleri dahi kolayca kırabilme gibi bir yetenekleri bulunur. Koyu renkli tüylere sahip olan bu kuşlar genelde dumanlı bir renge sahiptirler. Gagalarının boyutları büyüktür. Aynı zamanda monomorfik kuş türleri arasında yer alırlar. Çok iştahlı olan bu kuşlar eğer beslenmelerine dikkat edilmez ise obez olabilme riski ile karşı karşıya kalkabilirler. Bu nedenle evde beslenecek ise beslenme periyoduna dikkat etmek gerekir.

Taklacı Güvercinler

 

Taklaci Guverciler
Taklaci Guverciler

 

Güvercinler en çok beslenen kuş türleri arasında yer almaktadır. Bu kuşların rahat bir şekilde beslenebilmesi için mutlaka özel bir yeriniz olması gerekiyor. Güvercin türleri arasında da oldukça fazla çeşit bulunuyor. Bunlar içerisinde de son derece pahalı türlerden bahsetmek mümkündür. Güvercin meraklılarının en çok merak ettiği türlerden birisi de taklacı güvercin türleridir. Bu kuşlar Taklacı Güvercinler kendi familyası içerisinde oldukça Pahalı Kuşlar arasında yer alırlar.

Taklacı Güvercin Özellikleri ve Bakımı

Bu kuşların bakımları hakkında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Bu kuşların yeme ve uçma vakitlerini her gün aynı saatlere ayarlamak gerekir.
 • Yüksek performans gösterebilmeleri için mutlaka antrenmana ihtiyaç duyarlar.
 • Kümeslerinin temiz tutulması önemlidir.
 • Yem verme işleminin akşamları yapılması büyük bir önem taşıyor.
 • Salma kafesler mutlaka havadar olmak zorundadır.
 • Salma kafesler ayda bir defa dezenfekte edilmesi önemlidir.

Bunların yanında bu kuşların mutlaka sularının değiştirilmesine de dikkat etmek gerekiyor. Suluklarının her hafta dezenfekte edilmesi de hastalanmamaları açısından büyük bir önem taşımaktadır. Taklacı güvercinler pahalı kuşlardan olduğu için satın alınması da bir hayli güç denilebilir.

Bolt

 

Bolt
Bolt

 

Bolt Güvercin de en pahalı kuşlar arasında yer alıyor. Yüksek rakamlara satılan bu kuş Dünyanın En Pahalı Kuşları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu kuş bileklerinde ve boyunlarında bulunan dağınık tüy gruplarından tanınır. Bej, siyah, beyaz, kahverengi gibi farklı renklerin bir araya gelmesi ile oluşan kuştur. Taklacı bir kuş türü olan Bolt ismini ise dünyadaki en hızlı insanı olan Usain Bolt’tan alıyor. Kendine has özellikleri bulunan Bolt, günümüzde en pahalı fiyata satılan kuşlar arasında yer almayı başarmış durumdadır.

Güvercinleri hobi olarak besleyenlerin en çok ilgi duyduğu türler arasında yer alıyor. Çok sevilen bu kuş son derece eğlencelidir. Belçika’da düzenlenen bir kuş yarışması sırasında Çinli bir iş adamı tarafından çok yüksek bir rakama satın alınan Bolt dünya genelinde de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Dev Brahma Horoz

 

Dev Bahama Horoz
Dev Bahama Horoz

 

Kuş ailesinin üyesi olan horoz ve tavuklar arasında da son derece pahalı olan türler bulunuyor. Bunlar içerisinde Dev Brahma tavukları en pahalı türler arasında yer almaktadır. Çok popüler olan bu tavukların kökeni Asya ülkeleridir. Türkiye’de de bulunan bu horozların ağırlığı 5,5 -6 kg kadardır. Son derece özel olan bu canlıların birçok farklı renkten oluşan kombinasyonları bulunuyor.

Bu horozların paça kısımları tüylüdür. Aynı zamanda birçok farklı alt türü de bulunuyor. Bu horozların Malay ve Cochin ırklarından geldikleri haklarında bilinen konular arasındadır. En çok görülen renkleri arasında gri, beyaz, siyah ve kahverengi tonları bulunuyor. Son derece sevilen türler arasında yer alan bu horozlar özellikle çiftlik tarzı yeri olan kişiler tarafından sıklıkla beslenmektedir. Farklı ve heybetli görünümleri ile ilgi çeken kanatlı türleri arasında bulunurlar.

Dünyanın En Pahalı Kuşları ve Fiyatları

Çeşitliliği ve rengiyle bir çok insanı büyüleyen kuşlar, gün batımı yada gün doğumunda güneşin ilk ışıkları ile beraber onaları izlemek dünyanın en büyük mutluluğu olabilir. Kuşların gözbebeğimize hayat dolu bakışları bakışları ömrümüze ömür katar.

Şimdi farklı kıta ve ülkelerde Dünyanın En Pahalı Kuşları listemize bir göz atalım.

 1. Racing Pigeons – $90,900 – $1.4 Million
 2. Palm or Goliath Cockatoo – $16,000
 3. Hyacinth Macaw – $7,000-40,000
 4. Toucan – $8000
 5. Ayam Cemani Chicken – $2500
 6. Flamingo – $1000
 7. Scarlet Tanager – $900
 8. Northern Oriole – $850+
 9. Mountain Bluebird – $850
 10. Northern Cardinal – $800
Dünyanın En Pahalı Kuşları ve Fiyatları
Dünyanın En Pahalı Kuşları ve Fiyatları

 

Dünyanın En Pahalı Kuşları ​konumuzu burada bitiriyoruz. Umarız bu konu hakkında Dünyanın En Pahalı Kuşları sizlerin merakını gidermiş ve bilgi sahibi olmanızı sağlamıştır.


En iyi Fantastik Kitaplar Listesi 2022