Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Latince Meditatio kelimesinden türetilmiş olan meditasyon kelimesinin anlamı derin düşünmedir. Ruhsal rahatlamaya giden en önemli araç olan Meditasyon Nedir Sorusuna verilebilecek yanıt ise bilinçli bir şekilde farkındalığın artırılması ve daha sakin bir ruh haline ulaşabilmektir. Dünya gelinde en yaygın ruhsal rahatlama yöntemi olan meditasyonun ülkeden ülkeye farklılıklar gösterdiğini söylemek mümkündür. Çünkü dinlere, sosyo kültürel yapıya, coğrafi bölgelere göre farklı anlayışlarla yapılan bir kendini dinleme aracıdır.


Meditasyon

Meditasyon Nasıl Yapılır; Meditasyon yaptığımızda, hayatımıza geniş kapsamlı ve uzun süreli faydalar enjekte ederiz. Stres seviyemizi düşer, acımızı tanırız, daha iyi bağlantı kurarız, odağımızı geliştiririz ve kendimize karşı daha nazik oluruz.

Meditasyon kişilerde yalnızca ruhsal bir rahatlama sağlamaz. Aynı zamanda psikolojik olarak olgunluk seviyesinin artış göstermesinde de etkilidir. Kişisel olgunluğa erişmede, düşünceleri kontrol etmede önemli bir yeri vardır. Her ne kadar meditasyon teknikleri farklı gibi görünse de en temelinde dinsel ritüellerden esinlenilerek ortaya çıkarılmıştır. Yapılış şeklinde ise birtakım tekniklerin bilinmesi gereklidir. Meditasyona başlamadan önce ön hazırlık sürecini tamamlamanız gereklidir.

Meditasyon Ön Hazırlık Süreci

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon ön hazırlık süreci son derece önemlidir. Öncelikle çok tok karna meditasyon yapmayın. Eğer çok tok bir şekilde meditasyona başlarsanız enerjiniz tamamen o noktaya odaklanır ve bu aşamada zihni arındırmak çok zor olur. Uygulama öncesinde ılık bir duş almak bedeninizin gevşemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.

Üzerinizde mutlaka rahat giysiler olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Mum ve tütsü yakmak bu süreçte odaklanmayı artıracaktır. Öncesinde yeşil çay içmek huzurlu olmanız açısından önemlidir. Aynı zamanda konsantrasyonu da artırır ve uykunuzun gelmesini engeller. Bu da meditasyon sürecini daha da kolaylaştırır. Budistler meditasyon öncesinde yeşil çay tüketmeyi ihmal etmezler.

Hem meditasyon öncesinde hem de yaparken müzik dinleyebilirsiniz. Fakat müziğin yavaş bir ritimde olmasına ve özellikle düşük seviyesinde olmasına dikkat etmelisiniz. Müziklerde söz olmaması da dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Hatta meditasyon sırasında doğa sesleri kullanmak odaklanmayı artırmada oldukça etkilidir. Kuş sesleri, akan bir derenin sesi ya da yağmur sesi dinleyebilirsiniz.

Ortam seçiminde ise çok daha fazla titizlik göstermeniz gerekmektedir. Öncelikle bu ortamın ne çok soğuk ne de sıcak olması gerekiyor. Ilık bir oda sıcaklığında ve loş ışıkta olmalısınız. Dikkatinizi dağıtan tüm unsurlardan da arındırılmış olması son derece önemlidir. Meditasyon Öncesi mutlaka nefes teknikleri konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü doğru nefes alıp vermek ve bunu ritmik bir şekilde yapmak meditasyondan en fazla yararı sağlamanız açsından önemlidir.

Meditasyon Sırasında Duruş Nasıl Olmalıdır?

Meditasyon sırasında duruş çok önemlidir. Maksimum verimlilik için doğru oturma ve duruş açısını bilmeniz gerekiyor. Otururken sırtınızın ve vücut yapınızın dik olması gereklidir. Aynı zamanda 90 derecelik bir duruş pozisyonunda olmanız gereklidir. Eğer uyumayacağınızdan eminseniz ve odaklanmayı iyi bir şekilde sağlayabileceğinizden eminseniz uzanarak da yapabilme şansınız vardır. Ancak uzanarak deneyecekseniz ayakların ve ellerin bağlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sandalyede oturarak yapacaksanız eğer ayaklarınız yere sağlam basmalıdır. Bağdaş kurarak yerde oturup meditasyon yapacaksanız sırtın yere 90 derecelik bir açı oluşturması gereklidir. Esnek bir bacak yapınız varsa lotus pozisyonunda da oturabilirsiniz. Meditasyon Nasıl Yapılır sorusuna eller de dâhildir. Ellerinizi salınık ve rahat bırakabilirsiniz. Ancak daha çok meditasyon mudrası adı da verilen Dyhyana Mudra şekli tercih edilir.

Mudra parmak yogası anlamına gelmektedir. Çeşitli el jestlerini içeren bu yoga türünde parmakları farklı şekilde temas ettirmek ve bedende ki enerji akımını tetiklemek esas alınır. Dhyana Mudra temel meditasyon mudrası olarak bilinir ve bu uygulamada ellerle kollar kapalı bir çember oluşturur.

Meditasyon Ne Kadar Süre Devam Ettirilmelidir?

Meditasyon Süresi kişinin odaklanmasına ve deneyimine göre farklılık gösterebilir. Yeni başlayanlar için 20 ile 30 dakika arası yeterlidir. Ancak zamanla bu süreyi artırabilir ve 40 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Zaman konusunda net bir şey söylenememekle birlikte kişiler için ideal süre 20-30 dakika arasıdır. Eğer odaklanmada sorun yaşıyorsanız ve henüz çok yeniyseniz 20 dakika bile çok gelebilir. Kendinizi bu süreçte zorlamamak en iyisidir.

Düzenli olmak son derece önemlidir. Eğer düzenli bir şekilde bu uygulamayı devam ettirirseniz her gün 5 dakika şeklinde artırım yapabilirsiniz. Zamanla bu süreç daha da uzayacaktır. Önemli olan sizin şevkinizin bu süreçte kırılmamasıdır. Meditasyonda en önemli konu düzenli olmasıdır. Belli bir saatini mutlaka bu uygulamaya ayırın. Aynı zamanda saatlerinizi genelde aynı seçmeye özen gösterin. Günün en sakin ve rahatsız edilmediğiniz sürecini seçebilirsiniz.

Meditasyon Sırasında Zihninizi Nasıl Boşaltabilirsiniz?

Meditasyonun en temel konusu zihni boşaltmaktır. Yalnızca arınmış bir zihin ile huzura kavuşma şansı bulabilirsiniz. Meditasyon sırasında bulduğunuz huzur sizi dünya karmaşasından kurtaracak ve olaylar karşısında farkındalığınızın yüksek olmasını sağlayabileceksiniz. Meditasyon Sırasında Zihni Boşaltmak için öncelikle bedeninizi tümden taramanız gereklidir. Bu işleme başınızdan başlayın. Tüm kaslarınıza ve organlarınıza odaklanabilirsiniz. Zihninizde bedenin her noktasını canlandırın.

Tarama sonrasında derin nefes alın ve hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Bunun için tek bir nesneye odaklanabilirsiniz. Bu aşamada zihninize hiç olmadık düşüncelerin saldırdığını hissedebilirsiniz. Ancak siz bunların hiçbirisinde takılı kalmayın. Her birinin gelmesine ve sonrasında gitmesine izin verin. Belli bir süre sonra bedeniniz bir trans hali yaşayacaktır.

Gözlerinizin önüne çeşitli görüntüler gelebilir ama siz bu görüntülere de aldanmayın ve onları da serbest bırakın. Bu aşamadan sonra ise belli bir süre sonra zihniniz tamamen arınmaya başlar. En son olarak ise huzur ve farkındalık sizi kapsar. Zaman dolunca derin bir nefes alabilir ve gözlerinizi açabilirsiniz.

 


En Pratik Şekilde Ev Nasıl Taşınır?