Kendimi Nasıl Geliştirebilirim? Kişisel Gelişim Tüyoları

Kendimi nasıl geliştirebilirim? İnsanların hemen hepsi başkalarına hizmet etmek için yaşamaktadır. Her insan başka bir insana hizmet etmektedir, karşılığında ise o insanlar kendisine hizmet eder. Sunduğu hizmetlerde en büyük yararı sağlayan, kişiye en çok fayda sağlayan kişiler ya zengin olmakta ya da hiç unutamayacağı büyük dostluklar edinmektedir. İnsanlara daha fazla yarar ve fayda sağlayabilmek adına kendimizi geliştirmemiz  önemlidir. Kendimizi geliştirmek istiyorsak, daha fazla eğitim almamız ve gelişmeye açık olmamız gerekiyor.


Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

Şimdi kendimi nasıl geliştirebilirim diyenler için birkaç öneri;

  • Dil Öğren
  • Egzersiz Yap
  • Sadece Okuyun
  • Bir Beceri Edinin
  • Gezin Dolaşın
  • Uzmanlaşın
  • Kötü Alışkanlıkları Bırakın
  • Negatif İnsanları Hayatınızdan Çıkarın

Dil Öğrenin

Dil öğrenmenin akıl almaz faydaları ve yararları vardır. Yapılan bir araştırmaya göre en az bir yabancı dil bilenlerin hayatları boyunca yoksulluk yaşama ihtimali bilmeyen birine göre neredeyse üç kat daha az. Günümüzde yabancı dil insan sayısı azımsanmayacak kadar çok da olsa, bir lisanı iyi derecede konuşabilmek ve anlayabilmek yılların emeğini gerektirir.

Bir dil size refah sunmanın yanında başka kapılarda açar. Hayatınızın aşkını bulmanızı sağlayabilir, daha konforlu bir iş imkanı sunabilir. Daha mutlu bir hayata sahip olmanızı ve arkadaş çevrenizi genişletmenizi sağlayabilir. Kısaca dil öğrenmenin eşsiz faydaları vardır.

Egzersiz Yapın

Günde 30 dakika egzersiz yapanların, yapmayanlara göre kolon kanserine yakalanma ihtimali %50 daha azdır. Günlük olarak yapılan egzersizler sizi sağlıklı kiloda tutar ve ömrünüzü uzatır.

Yine bir başka araştırmanın sonuçlarına göre düzenli egzersiz yapan bireylerin depresyona yakalanma ihtimali, yapmayanlara göre iki kat daha azdır. Düzenli egzersiz yapan bireylerin, iş hayatının her alanında başarılı olma ihtimali çok daha fazladır. Kısaca egzersiz hem sağlığınızı hem de dış görünüşünüzü iyileştirir.

Sadece Okuyun

Bu başlığın sebebi, okumanın sadece kitaplardan ibaret sanılmasıdır. Oysaki bu büyük bir yanılgıdır. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte artık kitaplar, makaleler, çevirilerin hepsi dijital ortama geçti. Dijital ortamda bilgiye ücretsiz ve hızlı ulaşım da fiziksel kitapların okunma sayısını önemli ölçüde azalttı. Fakat bu okuyan insan sayısının az olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Okumak, düşünme becerenlerini artırıp, bazı olayları daha doğru kavramınızı sağlar. Günlük kitap veya makale okuyan insanlar, sıradan bir insana göre çok daha fazla bilgili olur. Hatta bir konu hakkında 1,000 kitap okursanız, o konunun uzmanı haline gelirsiniz bu bilimsel olarak da ispatlanmış bir araştırmadır. (Okumanın Faydalarını Nasıl Arttırabiliriz?)

Gezin Dolaşın

Yıllardır çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı tartışmaları yapılmıştır. Bu tartışmalara bir yanıt getirmenin yanı sıra, gezmenin ve yeni yerler keşfetmenin sağladığı yararlar inanılmaz derecede fazladır. Ortalama bir insan yeni bir yer keşfettiğinde o yer hakkında 30-40 sayfa yazabilecek kadar bilgi sahibi olabilir. Fakat bu herkes için geçerli değil, sadece gözünü gezdiren ve nesneleri aklında tutan, gezdiği yerler hakkında bilgi sahibi olmayan biri için bunu söylemek pek doğru değil. Bu nedenle gezin ve dolaşabildiğiniz kadar dolaşın diyoruz.

Bir Beceri Edinin

Bir beceri edinmek hayatınızı kolaylaştırmanın yanı sıra size her açıdan büyük yarar sağlar. Örneğin yemek yapmayı bilmeden önce sadece dışarıdan yemek söylemek için ayda 1,500 lira harcıyordum. Kendim sadece fastfood türü şeyler yapabiliyordum bu nedenle düzgün beslenebilmem için sipariş vermem gerekiyordu. Daha sonra bir kursa gittim ve haftada 8 saatlik derslere katıldım. 1 yıl sonra 30-40 çeşit yemek yapabilecek düzeye gelmiştim. Yemek yapmayı öğrendikten sonra yemeye harcadığım yıllık 18 bin liradan kurtulmakla beraber, ailem hasta olduğunda ve kız arkadaşımı eve davet ettiğinde onlara yemek yapabilmenin verdiği haz büyüktü.Bu örneği düşünmek bile büyük keyif verir.Tüm bunların yanı sıra, tamir işleri, boya işleri, elektrik işleri ve benzeri işler de beceriler edinmenizi sağlar.

Uzmanlaşın

Kendi mesleğiniz ve alanınızda uzmanlaşmak size çok büyük yararlar sağlar. İnsanlara daha kaliteli hizmet sunar ve daha fazla para kazanırsınız. Daha fazla gelir daha refah ve mutlu bir yaşam yaratır. Belirli bir meslekte uzmanlaşın ve bu mesleğin üzerine giderek daha fazla uzmanlaşmaya çalışın. Örneğin bir banka çalışanı olabilirsiniz ve aldığınız ücret ortalama bir ücret olabilir, eğer sabırlı olur ve düzenli çalışırsanız kısa sürede pozisyonunuzu ve maaşınızı yükseltip hem daha keyifli bir işte hem de daha yüksek bir ücretle çalışmanın keyfine varırsınız. (Yeni Bir Hayat Kurmak İçin Atılacak Adımlar)

Kötü Alışkanlıkları Bırakın

Kötü alışkanlıklarınızı bırakmanız, kendinizi geliştirme konusunda atacağınız en iyi ve etkili adımlardan biridir. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi alışkanlıklar hem gereksiz yere para harcatır hem de sizi sağlığınızdan eder. Kaliteli bir yaşam sürmek ve uzun yaşamak için bunları bırakmanız gerekiyor. Kötü alışkanlıklarınızı bırakmanız, hayatınızın 10-20 yıl daha uzun sürmesine ve daha fazla para birikimi içi yardımcı olur. İyi ve kaliteli bir yaşam istiyorsanız, kötü alışkanlıklarınızı terk edin.

Negatif İnsanları Hayatınızdan Çıkarın

Negatif insanların hayatınıza zararı tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Her şeye olumsuz bakan, her şey hakkında olumsuz düşünen, sizi aşağılayan değer vermeyen insanlar, belli bir süre sonra kendinize olan güveninizi sorgulamanıza neden olur ve özgüveninizde ciddi kayıplar ve yaralara sebebiyet verir. Negatif insanlardan sadece bir aylığına uzak kalmak bile çok ruh sağlığınıza çok iyi gelir.

Negatif insanları çevrenizde barındırmayın ve negatif insanların olduğu bölgelere kesinlikle girmeyin. Eğer ailenizden biri veya birileri sizi aşağılıyorsa, değer vermiyorsa mutlaka o ortamda bulunmamaya çalışın.Çünkü önemsenmediğinizi hissettiğiniz her dakika kendinizi kanıtlamak ve ispatlamak için çalışmaya başlarsınız, bu da sizi aşırı derecede yorar. Ruh sağlığınızın düzgün kalmasını istiyorsanız, negatif insanları kendinizden uzaklaştırın.

Bu yazımızda kendimi nasıl geliştirebilirim konusuna değindik. Dilerseniz bu linkten Kişisel Gelişim ile alakalı yüzlerce konuya  erişim sağlayabilirsiniz. Okumanın hiçbir zaman zararı yoktur. 🙂