Azerice Yönler 2023

Azerice Yönler: Bu konudaAzerice yönler nelerdir, nasıl yazılır, nasıl telaffuz edilir bunları öğreneceksiniz. Bu dökümanı dilerseniz pdf formatında indirebilirsiniz. Azerice dili, dünya genelinde Azerbaycan ve İran başta olmak üzere yaklaşık 40 milyona yakın kişi tarafından konuşulan bir lisandır.


 

Azerice Yönler ve Türçe Anlamları

Bildiğiniz üzere Türkçe ’de olduğu gibi Azerice dilinde de yönler ana ve ara yönler olarak adlandırılır.

Azerice Ana Yönler ve Türkçe Anlamları

  • Şimal ⇝ Kuzey
  • Cənub ⇝ Güney
  • Qərbi ⇝ Batı
  • Şərqi ⇝ Doğu

 

Azerice Ara Yönler ve Türkçe Anlamları

  • Cənubi-şərqi ⇝ Güneydoğu
  • Cənubi-qərbi ⇝ Güneybatı
  • Şimali-şərqi ⇝ Kuzeydoğu
  • Şimali-qərbi ⇝ Kuzeybatı

Azerice İstikamet Yönler

Bir yeri, konumu veya herhangi bir adresi Azerice tarif edebilmeniz için aşağıdaki kelimeleri öğrenmeniz gerekiyor.

Azeri dilinde istikamet yönleri Türkçe Anlamları ile beraber şu şekildedir:

Sol ⇝ Sol
Sağ ⇝ Sağ
Arka ⇝ Arxa
Ön ⇝ Ön
Düz ⇝ Düz
Aşağı ⇝ Aşağı
Üst/Yukarı ⇝ Yukarı
Yukarıda ⇝ Yukarıda
Altında ⇝ Altında
Uzak ⇝ Uzaq
Yanında ⇝ Yanında
Burada ⇝ Burada
Arasında ⇝ Arasında
Yakın ⇝ Yaxın
Adres ⇝ Ünvan

Kardeş Ülke Azerbaycan Hakkında Kısa Bilgiler

Azerbaycan, Batı Asya ve Doğu Avrupa’da, Hazar Denizi’nin doğusunda yer alan bir harika bir ülkedir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür.

Azerbaycan, yüzölçümü bakımından Türkiye’den sonra Güney Kafkasya’da yer alan en büyük ikinci devlettir. Nüfusu 2021 verilerine göre yaklaşık 10.4 milyondur. Kardeş ülkenin resmi dili Azerice’dir. Azerbaycan, Hazar Denizi’nin zengin petrol ve doğal gaz yatakları nedeniyle dünya ekonomisinde önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca ülkede turizm, tarım ve sanayi gibi sektörler de ekonomik açıdan büyük öenm taşıyor.

Azerbaycan’ın kültürü, geleneksel müzik, dans, el sanatları ve yemekleri gibi zengin detaylar içerir. Azerbaycan mutfağı, bizlere et yemekleri, çorbalar, pilavlar ve tatlılar gibi lezzetli benzersiz yemekler sunar. Azerbaycan’ın tarihi, çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Azerbaycan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Azerbaycan ülkesinde , dünya çapında tanınan şairler, yazarlar, müzisyenler ve sporcular yetiştirmiştir. Tabiki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi ve doğal yerler de bulunmaktadır.