Almanca Kelimeler Okunuşları ve Anlamları

Almanca kelimeler hakkında merak edilen tüm soruları cevaplıyoruz. Almanca Kelimeler okunuşu almanca öğrenmek isteyenlerin dikkatle takip ettiği ilgilendiği konuların başında gelmektedir. Almanca Kelimeler okunuşları için sizlere çok güzel bir yazı hazırladık.

Almanca Kelimeler nasıl okunur

Almanca Kelimeler örnekler vererek başlayalım.

 • Merhaba  –   Hallo.  -Hallo.
 • Nasılsınız?  –  Wie geht es Ihnen?   – Vi geyt es iğnen?
 • Adınız ne?  – İhre Name bitte?   – İğre nağme bite?
 • Adım Sibel  tezcan, sizin adınız ne?  –  Meine name ist Sibel Tezcan, wie ist Ihre name?  – Mayne nağme ist Sibel Tezcan vi ist iğre nağme?
 • Mesleğiniz nedir?  – Was ist ihr Beruf?  –  Vas ist iyr beruf?

Amanca Okuma Kuralları

Almanca kelimeler genelde nasıl yazılıyorsa öyle okunur okunurken kendi içerisinde bir takım kurallar barındırır. Çünkü Almanca kelimelerin okunuşunda kendine özgü bir stili vardır.

 1. Saphir (Safir) – Safir
 2. Der Spass (Şpas) – Şaka
 3. Brief (Brif) – Mektup
 4. Deutsch (Doyç)- Almanca

Almanca Kelimeler Nasıl Çoğul Yapılır

Almanca Kelimeler  Son ekler, -sel, -tel, -ler, -le, -ner, -en, -chen, -erl, -lein  olan almanca kelimelerin tekili ile çoğulu aynıdır. Bu almanca kelimeleri çoğul yaparken kelimede hiçbir değişiklik yapılmaz. Aynı Almanca Kelimeler ise hem tekil hem de çoğul için kullanılır. Bu kural sadece artikeli der veya das olan tüm kelimeler için geçerlidir.

Türkçede, kelimeleri çoğul yapmak için sonlarına “-ler, -lar” uzantıları eklenir.

 • Kalem – Kalemler
 • Elbise – Elbiseler
 • Saat – Saatler
 • Ayakkabı – Ayakkabılar
 • Ağaç – Ağaçlar
 • Çorap – Çoraplar

Almancada ise isimleri çoğul yapmak için böyle belirli bir takı, belirli bir kural yoktur. Her sözcüğün çoğulu değişiktir. Bu bakımdan isimleri öğrenirken nasıl bunların der, die das tanımlıklarından hangisini aldıklarını ezberlemek gerekiyorsa, çoğullarını da aynı şekilde sözcüklerle birlikte öğrenmek gerekir. Almanca kelimeler nasıl yazılır ? almanca en çok kullanılan kelimeler nelerdir

das Stift (Stift) die Stifte (kalemler)
die Kleid (elbise) die Kleider (elbiseler)
die Uhr (uhr) die Uhren (saatler)

der Halbschuh (Halbschuh) das Schuhwerk (Ayakkabılar)
der Baum (ağaç) der Bäume (Ayakkabılar)
der Strumpf (çorap) die Strümpfe (Çoraplar)

 

Almanca Kelimeler

 

 

 

Yorum yapın

FAQ

Almanca Kelimeler  Son ekler, -sel, -tel, -ler, -le, -ner, -en, -chen, -erl, -lein  olan almanca kelimelerin tekili ile çoğulu aynıdır. Bu almanca kelimeleri çoğul yaparken kelimede hiçbir değişiklik yapılmaz. Aynı Almanca Kelimeler  hem tekil hem de çoğul için kullanılır. Bu kural sadece artikeli der veya das olan tüm kelimeler için geçerlidir.

Almanca kelimeler genelde nasıl yazılıyorsa öyle okunur okunurken kendi içerisinde bir takım kurallar barındırır. Almanca kelimelerin okunuşunda kendine özgü bir stili vardır. Saphir (Safir) - Safir Der Spass (Şpas) - Şaka Brief (Brif) - Mektup Deutsch (Doyç)- Almanca

meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org