Almanya Hakkında Bilgi

Almanya Hakkında Bilgi Asıl adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, ABD’den sonra dünyanın en çok tercih edilen ikinci göç destinasyonudur. Uzun ve köklü tarihiyle farklı krallıklar olarak Batı Avrupa’da varlığını sürdüren Almanya 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Özellikle müzik ve felsefe alanında Avrupa kültürüne büyük katkılar sağlayan Almanya, 70’li yıllar boyunca yürüttüğü misafir işçi uygulamasıyla Almanlardan sonra en önemli bileşeni Türkler olarak ön plana çıkmaktadır.

16 Federal bileşenden oluşan Almanya’nın en büyük şehri ve başkenti Berlin’dir. Toprakları Batı ve Orta Avrupa’ya yayılan Almanya kuzeyinde Danimarka, doğusunda Polonya ve Çekya, güneydoğusunda Avusturya, güneybatısında İsviçre, batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika, kuzeybatısında ise Hollanda ile komşuluk etmektedir. Resmi dilin Almanca olduğu ülkede İngilizce, Rusça ve Fransızca yabancı dil olarak oldukça yaygındır.

Kutsal Roma İmparatorluğu’nun önemli bir bileşeni olan Almanya 16. Yüzyılda Reform’un merkezi oldu. Pan-Germanizm akımının yükselmesiyle milliyetçi duygular kitlelere hakim oldu ve 1871 yılında birliğini sağlayarak Alman İmparatorluğu’nu kurdu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılan ülkede 1990 yılında iki tarafın da birleşmesiyle Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.

Almanya İklimi

Çoğu bölgesinde nemli iklimin hakim olduğu Almanya’da nemli Batı rüzgarları ve Gulf Stream akıntıları iklimi biraz daha yumuşatmaktadır. Hemen her mevsim yağış alan ülkede kışlar soğuk ve nemli, yazlar ise ılıktır. Almanya’nın doğu bölgelerinde ise karasal iklimin bütün etkileri görülür.

Almanya Ekonomisi ve Kültürü

Kişi başı gayrisafi yurt içi hasılası itibariyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Almanya dünyanın üçüncü en büyük ithalat ve ihracatçısıdır. Yüksek yaşam standartlarıyla en gelişmiş ülkeler arasında yer alan Almanya’da yüksek teknolojili sanayi, sosyal güvenlik ve ulusal sağlık sistemi vardır. Çevre korumaya, düzene, özel hayatın mahremiyetine ve dakikliğe çok önem vere Almanlar mükemmeliyetçi toplum yapısıyla dikkat çekerler. Film, müzik, sanat ve dini günlerin kutlandığı 10 binden fazla festivale ev sahipliği yapan Almanya sektörel fuarlarıyla da ön plan çıkmaktadır.

Almanya Şehirleri

Berlin

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Polonya sınırına 70 km uzaklıktaki kentte 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin şehir merkezinin ortasından geçen Spree Irmağının buzul vadisi üzerinde, Atlas Okyanusunun etkisinin azaldığı ve kara ikliminin başladığı yerde kuruludur. Bu yüzden havası soğuk ve az nemli, öte yandan diğer sanayi şehirlerine göre de temizdir. Geniş caddeleri, bakımlı meydanları ve ihtişamlı taş yapılarının yanın da Berlin, taş apartmanların görünümünü dengeleyecek oranda yeşilliğe sahip olan bir şehirdir. Berlin bu yeşilliği, şehirden geçen Spree Irmağı, kanallar ile doğu ve batıdaki göllere borçludur.

Berlin’de dokuma, metal, giyim, makine ve porselen gibi geleneksel ekonomik etkinliklerin yanında elektronik sanayi de büyük önem taşımaktadır. Ayrıca sigara ve konfeksiyon üretimi de gelişmiştir. Dünyaca üne sahip ’’utanç duvarı’’ diye isimlendirilen Berlin Duvarı ise 1990 yılında iki Almanya’nın birleşmesiyle yıkılmıştır.

Hamburg

Hamburg, kendi başına bir eyaleti oluşturan Almanya’nın ikinci büyük şehridir. Rotterdam limanından sonra Avrupa’nın ikinci büyük limanı bu şehirde bulunurken, Almanya’nın dış dünyaya açılan kapısı diyebiliriz. Şehir ticari ve hizmet sektörü açısından Kuzey Almanya’nın en büyük sanayi şehridir. Uçak üretimi ve havacılık sektörüne dair birçok kapsamlı üretim Hamburg’da gerçekleşmektedir. Yine kimya, makine, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri Hamburg ve Almanya sanayisine dair önemli bir veridir. Hamburg limanı, kanalları ve Alster nehri şehri ziyaret edenler tarafından yoğun ilgi görürken güzel bir deniz iklimi şehrin en belirgin özelliklerinden biridir. Sahil, rıhtım ve iskelelerde lüks yolcu gemileri, dev konteyner gemileri ve özenle restore edilmiş müze gemileri Hamburg’un uluslararası limanını anlamlı bir şekle büründürür. 1200 yıldan daha yaşlı bir kent olan Hamburg, aynı zamanda Almanya gece hayatının en canlı olduğu neredeyse tek şehirdir.

Münih

Avrupa’nın en zengin ve bakımlı şehridir Münih ve Bavyera eyaletinin başkentidir. Alman birası, Alman sosisi, Alpler, şık caddeler, lüks arabalar, göz kamaştırıcı binalar Münih’e dairdir. Oktoberfest yani Almanların dünyaca ünlü büyük kültürel organizasyonuna yine Münih ev sahipliği yapar. Almanya’nın üçüncü büyük şehridir birçok açıdan Berlin’i ve Hamburg’u geride bırakacak potansiyeli taşır. Yaşam kalitesi bu iki şehirden çok daha yüksek bir seyir izlerken oldukça pahalı ve lüks bir şehirdir. Ayrıca Münih’teki müzelerde, aralarında Leonardo da Vinci’nin eserler ininde bulunduğu dünyaca eserleri görülebilmektedir. Birçok sanatçı ve yazara ev sahipliği yapmış olan şehirde, şimdi BMW ya da Siemens gibi dünyaca ünlü markaların merkezleri bulunmaktadır.

Almanya’da Yurtdışı Eğitimi

Almanya ülke içinde küresel ölçekte ulaştığı akademik ve bilimsel çalışmalarıyla uluslararası standartları belirleyen ülkelerin başında gelmektedir. Uluslararası iş dünyasında İngilizceden sonra Almancanın kullanılıyor olması ise bir başka dikkat edilmesi gereken özelliktir. Türkiye’den Almanya ya eğitim almaya gitmiş kişilerin yoğunlukta olarak tercih ettikleri bölümler ise, sırasıyla mühendislik ve hukuk eğitimleridir.

Neden Almanya’da Yurt Dışı Eğitimi?

Dünyanın en prestijli ve en ekonomik birçok üniversitesi Almanya’da dır. Almanya’da üniversitelerin çoğu ücretsizdir. Hem ekonomik koşullarda uluslar arası saygın bir eğitim alma şansınız olurken, hem de Avrupa birliği ülkeleri arasında en fazla üniversiteye ve bölüme sahip olan ülkede eğitiminizi ayrıcalıklı hale getirmiş olursunuz. Unutmayınız, Almanya bilim, teknoloji ve ticaret alanında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir.

Neden Almanca?

Almanca Avrupa’ da en çok konuşulan anadildir. İş dünyasında ise, İngilizceden sonra en çok konuşulan dildir. Kariyer planlamanız için, almanca öğrenmiş olmanın size sunacağı avantajlar sınırsızdır.Almanya Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı Almanya‘da eğitim federal devletin değil eyaletin yetki alanındadır. Bu yüzden her eyalette birbirinden farklı uygulama görülebilir. Yine de eğitim anlayışları biçim olarak birbirinden farklılık göstermez. Almanya Üniversite eğitiminde stajlar ise önemli bir yer tutmaktadır. Eğitim süresince çeşitli staj olanakları sizi doğrudan okul sonrası kariyerinize hazırlar. Ayrıca 2005 yılında çıkarılan yeni göç kanunu, Almanya’da üniversite eğitimini sonlandıran kişiler için bir avantajdır. Şöyle ki Almanya da eğitimi biten kişilere yerleşme hakkı tanınmıştır, böylelikle Almanya’nın lider firmalarında iş fırsatı bulabilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri

 • Bonn Üniversitesi
 • Berlin Humboldt Üniversitesi
 • Berlin Freie Üniversitesi
 • Frankfurt Üniversitesi
 • Freiburg Üniversitesi
 • Hamburg Üniversitesi
 • Heidelberg Üniversitesi
 • Köln Üniversitesi
 • Mannheim Üniversitesi
 • Münih Üniversitesi
 • Saarbrücken Üniversitesi
 • Paderborn Üniversitesi
 • Marburg Üniversitesi

Almanya Vizesi

Almanya seyahatinin gerçekleşebilmesi için Almanya vizesinin alınması zorunludur. İki ülke arası seyahatlerde vize uygulamaları bulunurken, yine iki ülke resmi pasaport sahibi vatandaşlar 90 günü geçmeme ön koşulu ile vize işlemlerinden muaftır.

Almanya Konsolosluğu, Almanya vize işlemleri hakkında karar verecek olan kurumdur. Vize başvurularının Almanya Konsolosluğu’na yapılması mümkün olmazken, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine Almanya vizesi için başvurularda bulunulabilir. Seyahatinizin içeriğine göre vize başvurularında bulunmanız gerekirken Almanya turistik vize, Almanya ticari vize, Almanya transit vize, Almanya aile ziyareti vizesi işlemleri Almanya vize başvuru evraklarınızı belirleyecektir. Almanya ulusal vizesi ise 90 günden fazla Almanya’da kalacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür.

Kaynak: Almanya Hakkında Bilgi (almanyakonsoloslugu.com)

Yorum yapın