Leipzig Gezi Rehberi

Leipzig Gezi Rehberi Leipzig, muhteşem doğası ve eşsiz tarihi mirası ile Almanya’nın en popüler şehirlerinden biridir. Futbol takımının başarısı ile daha popüler hale gelen Leipzig şehri, keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce hazineye sahip. Doğu Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Leipzig, günümüz Almanya’sında Orta Saksonya eyaletinde yer almaktadır. Leipzig’in nüfusu yaklaşık yarım milyondur. Eşsiz manzarası ve tarihi eserleri ile Leipzig’de Alman tarihine bir gezi yapabilirsiniz. [ Münih Gezi Rehberi ]
 
Leipzig Hakkında Genel Bilgiler
Leipzig Hakkında Genel Bilgiler
 • · Ülke: Almanya
 • Bölge: Kuzey Avrupa
 • Alan: 297,6 km2
 • Dil: Almanca
 • Ortalama sıcaklık: 8.9 °C
 • İklim: Kara Deniz
 • Bitki örtüsü: Orman
 • GMT arasındaki fark: GMT+2
 • Telefon Kodu: +49
 • Para birimi: Euro
 
 
Leipzig Halle Havalimanı’ndan şehir merkezine çeşitli ulaşım yöntemleriyle ulaşmak oldukça kolaydır. Şehrin 18 km dışında bulunan havalimanından şehir merkezine taksi, otobüs veya tren ile yaklaşık 20 dakikada ulaşım sağlarsınız. Her yarım saatte bir kalkan trenler var. Ayrıca havaalanından servis hizmetini de kullanabilirsiniz. Şehir içinde kolay ulaşım sağlamak için havaalanından araç kiralayabilirsiniz. Bu sayede şehri daha kolay dolaşabilirsiniz. Havalimanında araç kiralama firmalarının ofisleri bulunmaktadır.
 

Leipzig’de Toplu Taşıma

Leipzig Toplu Taşıma

 
Birçok Alman şehri gibi Leipzig de geniş ve kullanımı kolay bir tren hattına sahiptir. Bu hatları kullanarak şehrin her noktasına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Trenin kalkış ve varış saatlerini online olarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca şehrin farklı noktalarına otobüs ve tramvay seferleri de bulunuyor. Havalimanından ve şehir merkezinden alacağınız Leipzig Card ile tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu kart ayrıca müzelere ve çeşitli tarihi eserlere giriş ücretlerinde indirim sağlar. Leipzig Card ile yüzde 50 indirimli bisiklet kiralayabilirsiniz. Günlük ücret 12 ve üç günlük ücret 24 Euro’dur.
 

Leipzig’i Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman

 
Tüm Saksonya bölgesi yağışlı bir iklime sahiptir. Yılın hemen her mevsiminde bu şehirlerde yoğun yağış görülür. Leipzig ayrıca Almanya’nın en yağışlı şehirlerinden biridir. Ayrıca kış ayları çok soğuktur. Ancak yeterli önlemleri alırsanız, iklim koşulları seyahat etmenizi engellemeye yetmez. Seyahatinizi önceden planlayarak yılın her mevsiminde Leipzig’i keşfedebilirsiniz.
 

Leipzig’deki Festivaller

 
Leipzig, köklü bir tarihi mirasa sahiptir. Hem Alman tarihinden hem de Roma İmparatorluğu’ndan sayısız tarihi festival bugün hala yaşıyor. Leipzig’in sembolleri arasında ünlü besteci Bach da var. Bu nedenle kentte Bach’ın simgesel mirası çerçevesinde birçok klasik müzik etkinliği düzenleniyor:
 
 • Bachfest (Haziran)
 • Richard Wagner Festivali (Mayıs)
 • Schumann Festival Haftası (Eylül)
 
Ayrıca Highfield ve A Cappella festivali gibi farklı türlerde müzik festivalleri de düzenlenir.
 

Leipzig’de Gezilecek Yerler

 
Leipzig Gezi Rehberi Leipzig, köklü bir tarihi mirasa sahiptir. Bu nedenle günümüzde turistler tarafından ziyaret edilen birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bach doğduğu ve yaşadığı şehir olduğu için bu ünlü bestecinin anısını taşıyan yerler Leipzig’de oldukça popülerdir.
 

Bach Müzesi

Leipzig Bach Müzesi
1500’lü yıllarda inşa edilen bu tarihi binada, efsanevi besteci Bach’ın müzik aletleri ve notaları ziyaretçilere açıktır. Müzede ayrıca Bach’ın yaşamının ayrıntılarını gösteren öğeler de bulunuyor. Müze, Leipzig’i ziyaret eden turistlerin en sevdiği yerdir.
 

Aziz Thomas Kilisesi

 
Leipzig Gezi Rehberi Bach Müzesi’nin yanında bulunanur. Kilise avrupa Gotik mimarisinin en ünlü eserlerinden biridir. 12. yüzyılda inşa edilmiş, 19. yüzyılın sonunda restore edilmiştir. Kilise, Hıristiyanlık tarihinde de önemli bir rol oynamaktadır. Protestan mezhebinin kurucusu Martin Luther burada önemli bir konuşma yaptığı için ! Protestanlar için bu kilise önemlidir.
 

Leipzig Markt

 
Şehir tarihinin modern gündelik hayata nasıl yansıdığını görmek istiyorsanız ? St. Thomas Kilisesi’nin yakınında bulunan, Leipzig Markt’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Markt ayrıca, şu anda bir müze olan Rathaus binası gibi başka turistik yerler de içeriyor.
 

Leipzig Hayvanat Bahçesi

 
Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Leipzig Hayvanat Bahçesi, şehri ziyaret edenlerin uğrak noktasıdır. Yaklaşık 850 tür hayvan vardır. Hayvanat bahçesi kar leoparlarından Komodo ejderlerine kadar birçok egzotik türe de ev sahipliği yapıyor.
 

Kahve Baum

 
CoffeBaum, şu anda bir kahve müzesi olan kıtanın en eski kahve dükkanlarından biridir. 1717 yılında faaliyete geçen bu kahvecinin kendine has kahvesini yudumlayabilirsiniz. Bu popüler içeceği yapmak ve içmek için çeşitli makine ve diğer ekipmanları yakından görebilirsiniz. Burayı keşfederken tarihi atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.
 

Leipzig’de Nerede Kalınır?

Leipzig'de Nerede Kalınır?
Leipzig’de farklı bütçe gruplarından turistler için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Şehirde konaklama için otel seçerken seyahat rotanızı göz önünde bulundurmalısınız. Şehir merkezindeki tarihi ve kültürel yapıları keşfetmek isterseniz ? Intercity Hotel ve Steigenberger Grandhotel arasında seçim yapabilirsiniz. Leipzig’in uluslararası kongre ve festivaller için önemli bir merkezdir. Kongre ve festivallerin yoğunlaştığı ilkbahar ve yaz aylarında şehre geliyorsanız? önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
 

Leipzig’de Ne Yenir?

 
Leipzig’de Almanya’nın Saksonya eyaletinde yaygın olan tüm yemekleri bulabilirsiniz. Bunlar arasında domuz ürünlerinden yapılan yemekler çoğunluktadır. En ünlü yemek, sosis ve patateslerin dahil olduğu Currywürst’tür. Ancak Löffel&Co adlı çorbayı ve Kara Orman Pastasını da tatmalısınız. Merkezde Leipzig’in spesiyalitelerini tadabileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır. Popüler gıda zincirlerinin de şubeleri buluur.
 

Leipzig’de Alışveriş

 
Leipzig’de alışveriş fırsatları çok geniştir. Hem yerel halk hem de turistler genellikle büyük alışveriş merkezlerini tercih ediyor. En bilinenleri Königshaus ve Messehofspassage alışveriş merkezleridir. Leipzig’de standart alışverişin yanı sıra yüzlerce müzik ve kitapçı bulunuyor. SpecsHof ve BartelHof mağazaları en ünlüleridir. Birçok Alman şehrinde olduğu gibi, çoğu mağaza akşam saatlerinden önce kapanır. Ancak büyük alışveriş merkezleri akşam 22.00’ye kadar hizmet vermektedir.
 

Leipzig’de Gece Hayatı

 
Leipzig’de gece hayatı çok canlı değil. Şehirde oldukça az sayıda pub, bar ve benzeri yerler bulunur. Bunların en popülerleri Markt meydanının yakınında bulunan Spizz ve Nachtcafe’dir. Hemen hemen tüm eğlence mekanları şehir merkezinde birbirine yakın konumlanmıştır. Eğlence için gece boyunca açık olan bu mekanları tercih edebilirsiniz.
Almanya Leipzig Gezi Rehberi

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org