Almanya Nüfusu

Almanya Nüfusu Almanya, Avrupa’da nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkeler arasında ilk 5 içerisindedir. Sürekli dış ülkelerden göç aldığından dolayı oldukça çeşitli milletlere mensup bir halkı vardır. Çoğunluklu olarak Avrupa Birliği ülkelerinden ve bir kısmı da çevresindeki diğer milletlerden göç etmiş bir popülasyonu bulunmaktadır. Avrupa’da ekonomik olarak kendini en çok geliştirmiş olan ülkelerden birisidir. Almanya’nın bu kadar fazla göçmen nüfusu barındırmasının en büyük sebebi beyin göçü almasıdır. Ülkenin ekonomik olarak gelişmiş olması ve birçok iş imkanının bulunması diğer ülkelerdeki bireyler için çekici bir fırsattır. Almanya nüfusu %77 oranında Almanya doğumlu kişilerden oluşmaktadır. Bu nüfusun %13’ünü yabancı ya da yabancı uyruklu olan vatandaşlar oluşturmaktadır. 2017 yılında açıklanmış bir bilgiye göre Almanya’da yaşayan yabancı vatandaşların sayısı 10 milyonu aşkındır.
Yıllara Göre Almanya Nüfusu
 
Almanya nüfusu 2020 yılında resmi rakamlara göre 83 milyon 122 bin 889 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam 2019 yılına göre %1,15 artış göstermiştir. Almanya’da her sene olduğu gibi 2020 yılı için de yaşlı nüfusun çoğunlukta olduğu söylenebilir. Bu sebeple Almanya genç işçi nüfusa oldukça ihtiyaç duymaktadır.
 

Almanya Nüfusu 2021

Almanya Nüfusu 2021
Almanya nüfusu 2021 tarihi itibariyle 83,02 milyona ulaşmıştır. Daha önceki yıllarda Avrupa’daki en kalabalık 2.ülkeyken 2021 yılında 3.sıraya düşmüştür. Dünyadaki en kalabalık ülkeler arasında 19.sırada yerini almaktadır.
 
Almanya’daki nüfusun yaş ortalaması 2021 yılında 45,9 olarak hesaplanmıştır. Nüfus konusundan sorumlu resmi kurumların yaptığı açıklamaya göre Avrupa içerisinde en yüksek yaş ortalaması olan 2.ülkedir. Yaşlı nüfusun oran olarak fazla olması başta olmak üzere başka nedenlere de bağlı olarak nüfus artışı 2019 yılından beri azalışa geçmiştir. Son bilgilere göre Almanya’nın nüfusu son 10 yıl boyunca sadece %0.56 oranında bir artış göstermiştir.
 
2015’te 81.707.789, 2016 yılında 81.924.672, 2017 yılında 82.114.224, 2018 yılında ise 82.293.457 olmak üzere artan bir grafik izlemiştir. 2019 yılında ise %0.18 oranında bir artış göstererek 82.438.639 kişiye ulaşmıştır. Bu sayı dünya nüfusunun yaklaşık bir oran olarak %1.07’sini oluşturmaktadır. Bu nüfusun içinde 2 milyon civarı Türk bulunmaktadır. Türk nüfus son yıllarda azalma gösterse de hala Almanya’da çoğunlukta bulunan yabancı milletlerden biridir.
 
2019 resmi rakamlarına göre Almanya’daki göçmen nüfusun %70’i Avrupa’dan göçmüştür. Asya, Afrika, Amerika gibi birçok kıtadan göç alan Almanya, hangi ülkeye bağlı olduğu bilinmeyen vatandaşları %1 oranındadır. 2017 yılı resmi verilerine bakılarak 2016 ve 2017 yılında Almanya’nın en çok göç aldığı ülke Romanya’dır. Sonrasında Polonya ve Bulgaristan gelmektedir. Bu göçmen sayıları her geçen yıl artmaktadır ve artmaya devam edebilir.
 

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya Nüfusu Ne Kadar?
‘’Almanya nüfusu ne kadar az olabilir ki bu kadar göç kabul ediyor? ‘’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu kadar göç kabul etmesinin ana sebebi genç nüfusun her yıl daha da azalmasıdır. Bu durum her geçen yıl Almanya ekonomisini olumlu yönde etkilemektedir. Önümüzdeki yıllarda da fazlasıyla etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Birleşmiş Milletlerin verilerine göre bu nüfusun yaklaşık olarak %15’ini göçmenler oluşturuyor. Göçmen nüfusunun fazla olması ülkenin gelişmişlik düzeyi ile alakalı olarak yıllar boyu artmıştır. Bu durum Almanya’nın kabul ettiği göçmenlerin sayısının daha da artmasına yol açabilir. Son dönemde genç nüfusun azalması ülkeye göç eden ve nitelikli göçmen diye tabir edilen eğitimli göçmenlerin sayısında artış olmuştur. Bu durumun ana sebebi nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşamalarıdır.
 

Almanya Nüfusu 1945

Almanya Nüfusu 1945
Almanya 1945 yılında büyük bir savaşa girip büyük kayıplar yaşaması sebebiyle Almanya nüfusu 1945 yılında oldukça azalmıştır. Erkeklerin savaşa gitmesi ve hayatını kaybetmesi bu sebebe bağlı olarak yeni doğum sayısında azalma meydana gelmiştir. Savaştan önce 69.623.000 olan Almanya nüfusu savaştan sonra %10,47 azalarak 65.137.274 kişiyi bulmuştur. Birçok sivil ve asker hayatını kaybetmiştir.
 

Almanya Nüfusu Kaç Milyon?

Almanya Nüfusu Kaç Milyon?
‘’ Almanya nüfusu kaç milyon olacak?’’ sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Analistlerin araştırmaları ve beklentilerine göre Almanya nüfusu 2021 yılı sonunda 83,84 milyona ulaşacaktır. Yine araştırmacıların modellere uygun olarak yaptığı araştırmalarda 2022 yılı için beklentileri 84,17 milyondur. 2023 yılında ise 84,69 milyon olması bekleniyor.
 
Şuanda Almanya’nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’dır ve 18 milyon nüfusa sahiptir. Bu eyaletin başkenti Düsseldorf oldukça yüksek bir nüfusa sahiptir. En kalabalık eyaletler arasında 2.sırada bulunan Münih başkentli Bavaria’dır. Bavaria 13 milyon nüfusa sahiptir ve bu nüfusuyla Kuzey Ren-Vestfalya’yı takiptedir.
 
Almanya nüfusu, Avrupa Birliği sınırları içerisinde en büyük nüfusa sahip ülkedir. Almanya nüfusu, 83 milyon kişilik nüfusu ile birlikte en büyük nüfuslar arasında yer almaktadır. . Öyle ki tüm dünyada Amerika Birleşik Devletlerinden sonra en büyük göç alan ikinci ülkesi olarak Almanya gelmektedir. Ülkenin nüfus bakımından en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Berlin’dir. 
 
Almanya nüfusu genel olarak dağılmış durumdadır. Türkiye’nin aksine başkentleri, Türkiye kadar kalabalık değildir. Ülkede Berlin’in ardından en büyük nüfusu sırasıyla Hamburg, Münih ve Köln takip etmektedir.
 

Almanya Türk Nüfusu

Almanya Türk Nüfusu
Almanya’nın Amerika’dan sonra en büyük göç alan ikinci ülke olduğu biliniyor. Üstelik Almanya’nın göç oranında Türk nüfusunun da büyük ölçüde etkisi bulunuyor.
 
Almanya Türk nüfusu, Federal İstatistik Dairesinin sayımlarına göre yapılmaktadır. Yapılan bu sayımlara göre 2019 yılında Almanya’da yaşayan yabancıların 10 milyon 600 bin olduğu verilmektedir. Yaşayan bu yabancı milletlerin 1 milyon 483 bin 515’ini ise Türk nüfusu oluşturmaktadır. Ayrıca yapılan bu araştırmalara çifte vatandaş olan Türkler dahil edilmemektedir. Yani bu verilerin haricinde Alman vatandaşlığı alan Türkler de Almanya sınırları içerisinde yaşamaktadır. Verilen bilgiler ışığında Almanya Türk nüfusu 3 milyon civarlarında olduğu düşünülmektedir.
 

Almanya Türk Nüfusu Neden Fazla?

Almanya Türk Nüfusu Neden Fazla?
Almanya’da yaklaşık olarak 10 milyon civarında yabancı uyruklu insan yaşamaktadır. Bu oranın yaklaşık 1.5 milyonunu ise sadece tek vatandaşlığı olan Türkler oluşturmaktadır.
 
Peki Almanya Türk nüfusu neden fazla? Almanya geçtiğimiz 40 yıl öncesiyle beraber işçi açığını gidermek için işçi almaya başlamıştır. 11955 yılından itibaren yapılan bu politikalarda özellikle İtalya, Yunanistan ve Portekiz’den işçi alınmaya başlanmıştır. Bunun ardından 31 Ekim 1961’de Türk İşgücü Anlaşması imzalanmıştır. İmzalanan bu anlaşma ile birlikte resmi olarak Türk işgücü göçü başlamış oldu. Türkiye’den Almanya’ya giden işçilerin yarısından fazlası ise kalifiye eleman olarak Almanya’ya gitmişlerdir.
Deutsche Welle (kısaca DW), yer alan habere göre Almanya nüfusu eriyor. Almanya’nın nüfusunda dokuz yıllık aradan sonra ilk kez düşüş kaydedildi. Düşüşte, ölümlerin artması ve net göçün azalması etkili oldu.

Yorum yapın