Almanya Futbol Tarihi

Almanya Futbol Tarihi Almanyada futbol oldukça yaygın ve sevilen bir spor dalıdır. Almanya Futbol Birliği DeutscherFußball-Bund ya da DFB tarafından yönetilmektedir. Frankfurtta bulunan federasyonun 7 milyon üyesi ile dünyanın en büyük ulusal spor kuruluşu olduğu bilinmektedir. Bundesliga 1 ve Bundesliga 2 olmak üzere başta gelen 2 lig bulunmaktadır. Almanya Futbol Tarihi inanılmaz başarılar ile dopdoludur. [ Almanca Spor – Der Sport | Almanca ]

Almanya 26 bine yakın profesyonel ve amatör olmak üzere 170 bin’i aşkın kulüp barındırıyor. Almanya futbolunun temelinde küçük yaşta disiplinli fizik gücüne dayalı düzenli eğitimler yer alır. Kulüplerde birçok yabancı futbolcu olan Almanya’da Yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Almanya spor kulüpleri eğitim verdikleri tüm sporculara aynı özen ve ilgiyle yetiştirerek adeta geleceğin futbolunu inşa ediyorlar. Savaşın her alana zarar verdiği gibi futbol alanına da belirli zamanlar içinde büyük zararlar vermiştir. Hitler zamanında Avusturya’nın ele geçirilmesi ile futbolu da tamamen kontrolü altına almıştır. 22 tane adamın bir topun peşinde koşması ile kazanan daima Almanya olacaktır sözü ile tanınan GaryLineker’in bu sözü tam olarak Alman futbolunu tanımlıyor.

Almanya Bundesliga

Almanya Bundesliga

Bundesliga, Alman futbol liglerine verilen genel isimdir. Bundesliga esasen Almanya’daki tüm futbol liglerini kapsıyor olsa da yaygın olarak en üst kademe yani Türkiye’de süper lig gibi düşünün  futbol ligini tanımlamak için kullanılır. Bundesliga kelimemesinin Türkçe karşılığı Federal Lig demektir. Almanya Bundesliga ligi 18 takımdan oluşur. Bundesliga, 1903’te kuruldu. 1963’te ise Bundesliga adını aldı. Bundesliga Avrupa genelinde en kaliteli 5 ligin arasındadır. Bundesliga Adeta izleyicilere futbol ziyafeti vermektedir. 1903 yılında Leipzig’in şampiyon olması ile başlayan ligde en fazla zafere ulaşan ekip Bayern Münih’tir. Münih ekibi 1963-2021 yılları arasında 31 kez şampiyon olma başarısını göstermiştir.

Avrupa’da fotbol dalında en iyi 5 lig arasında gösterilen Bundesliga takımları uluslararası arenada harikalar yaratmaya devam ediyor.

 • Premier Lig ingiltere
 • Bundesliga Almanya
 • Premier Lig İspanya
 • Serie A İtalya
 • Ligue 1 Fransa

Bundesliga, en üst düzey futbol ligi olarak tüm dünyada kabul görür. 2021 – 2020  Bundesliga’nın 59. sezonudur.

Almanya Futbol Takımları

2021-22 Bundesliga Takımlarına göz atalım.

 1. FC Köln
 2. 1899 Hoffenheim
 3. Augsburg
 4. Arminia Bielefeld
 5. Bayer Leverkusen
 6. Bayern München
 7. Bochum
 8. Borussia Dortmund
 9. Borussia Mönchengladbach
 10. Eintracht Frankfurt
 11. Freiburg
 12. Greuther Fürth
 13. Hertha BSC
 14. Mainz 05
 15. RB Leipzig
 16. Union Berlin
 17. Stuttgart
 18. Wolfsburg

 

Almanya Futbol Tarihi ve Başarıları

Almanya Futbol Tarihi ve Başarıları

Almanya Futbol Birliği 1900 yılında 86 takım tarafından kurularak Alman Futbol Birliği adını almıştır. 39 yıl boyunca varlığını sürdüren federasyon Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başladığı kabul edilen savaş 2. Dünya savaşına neden olmuş 1939-1945 yılları arasında süren savaşta alınan mağlubiyetler bulunur. Bu mağlubiyetler nedeni ile 1945 yılında Almanya Futbol Birliği DeutscherFußball-Bund DFB fesih edilmiştir. 1949 yılında Stutgart’ta yeniden kurulan federasyon Almanya’nın 2’ye ayrılmasıyla futbol birliklerini tek bir çatı altında birleştirmiştir. Her geçen gün artan başarı ve ilgiyle 2 milyondan fazla lisanslı futbolcu ve 7 milyon civarında kayıtlı üye bulunmaktadır. 1908 yılında kurulan Almanya Milli Futbol takımı o günden bu güne 19 kez Dünya Kupasına katılmış ve bunların 4’ünü kazanmıştır. Bunun yanı sıra Almanya dünyanın en iyi futbolcularını kendi bünyesinde yetiştirir.

Almanya Sport

Bu güçlü potansiyel adeta sergilediği hoş futbol ile tüm dünyaya maç seyir zevki vermektedir.. Almanya futbol Federasyonunun en iyi ligleri ise Bundesliga 1 ve Bundesliga 2’dir . En iyi Alman takımı olan Bayern Munih lig ve katıldığı turnuvaları toplamında 60 dan fazla kupaya sahiptir. Dünyanın en iyi 3.cü Takımı olma ünvanını kazanmıştır. 1974 te kurulan Bundesliga 2 2. Düzey futbol ligi olarak kabul edilmiştir. Almanya toprakları bir çok kulüp ve futbolcu barındırarak dünyanın en iyi takımlarına futbolcu yetiştirir.

 

der Fußball

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com infopaylasim.com Kedi isimleri/