Almanya Hakkında İlginç Bilgiler

 
Almanya Hakkında İlginç Bilgiler birçok insanın merak ettiği konulardan biridir. Asıl adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, ABD’den sonra en çok göç alan 2. ülke konumundadır. Eski ve köklü bir geçmişe sahip olan Almanya tarih boyunca birçok farklı krallıklarla yönetilmiştir. Ulusal birliğini ise 1871 yılında kazanmıştır. 16 federal şehirden oluşan ülke başkenti aynı zamanda en büyük kenti olan Berlin’dir. Almanya dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden birisi olarak kabul edilir. Yaklaşık 83,02 milyon nüfusa sahip olan Almanya ülkesi hakkında neler biliyoruz? 
 
Ülkenin Almanlardan sonra en büyük nüfusunu oluşturan grubu Türklerdir. Özellikle 70’li yıllarda işçi göçü alımlarıyla bu nüfus oluşarak çoğalmıştır. Almanya toprakları Batı ve Orta Avrupa’da yer almaktadır. Resmi dil Almanca olmakla birlikte ülkede; İngilizce, Fransızca ve Rusça dilleri de yaygın bir şekilde kullanılır.
 
Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun önemli parçalarından biri olan Almanya 16. Yüzyılda tüm dünyada büyük etki yaratan reform hareketlerinin de öncüsü olmuştur. Sonraki yüzyıllarda Pan-Germenizm fikirlerinin büyümesi milliyetçilik fikrini ortaya çıkarmıştır. 1871 yılında ulusal birliğin kazanılmasını sağlamıştır. Fakat II. Dünya Savaşı sonrası doğu ve batı olmak üzere 2’ye ayrılmış ve 1990 yılına birleşerek günümüz Almanya’sını oluşturmuştur. Peki ya Almanya’nın bilinmeyenleri neler? Bu yazımda Almanya hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik.  Almanya ülkesi hakkında bilinmeyen bazı bilgileri duyunca oldukça şaşıracaksınız. Keyifli okumalar dileriz.
Almanya Hakkında İlginç ve Çeşitli Bilgiler
 

Almanya Hakkında İlginç Bilgiler

 
Almanya hakkında ilginç bilgiler çoğu kişinin bilmediği ya da duyanlara garip gelen birçok farklı bilgi mevcuttur. Bunlar kısaca şu şekildedir:
 
 • Almanya konuşulan dillere göre farklı isimlerle adlandırılır. Bu durum eski zamanlara dayanmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde Roma halkı şu duruma çok şaşırmıştır. Romalılar Almanlar hakkında komşu kabilelere soru sorduklarında hep farklı isimlerle karşılaşmıştır.
 • Almanya’da hapisten kaçmak suç değildir.
 • Dünyada açılan ilk restoran Rosenburg MS 1146’dan beri hizmet vermektedir. Ayrıca bu onun en uzun hizmet veren restoran unvanını sağlar.
 • Berlin’de Venedik’ten fazla sayıda köprü bulunur.
 • Dünyanın en büyük yüksekliğe sahip kilisesi 161 metre yüksekliğinde bulunan Ulm Katedrali Almanya’da bulunur.
 • Yaz saati uygulaması olarak bilinen uygulamayı ilk kez Almanlar başlatmıştır.
 • İlk dergi Hamburg’da basılan Erbauliche Monaths Unterredungen isimli bir dergidir.
 • Alman Hükümeti eğer isterse veya gerekli görürse çocuğunuzun ismini değiştirebilir.
 • Almancada teşekkür etmek kelimesinin anlamı istememektir.
 • Halka açık alanlarda alkol kullanımı serbesttir.

 

Almanya Hakkında Genel Bilgiler

 
Almanya Hakkında Genel Bilgiler
Almanya hakkında genel bilgiler çoğunlukla resmi bilgileri içermektedir. Federal Parlamenter Cumhuriyet ile yönetilen Almanya’nın başkenti Berlin’dir. Nüfusu yaklaşık 82 milyon kadardır. Avrupa kıtasında yer alır ve 16 eyaletten oluşur. Resmi dil, Almanca ola ülkede para birimi olarak Euro kullanılır.
 
Ekonomisi oldukça büyük olan Almanya, dünyanın en büyük 3. Avrupa’nın ise en büyük ekonomisi durumundadır. Aynı zamanda Almanya, Avrupa’nın en kalabalık ülkesi konumundadır. Orta Avrupa’da yer alan Almanya ılıman iklime sahiptir. Genellikle yağmurlu bir havas vardır ve kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçer.
 

Almanya Hakkında Bilinmeyenler

Almanya Hakkında Bilinmeyenler
Almanya hakkında bilinmeyenler, bir hayli fazla olmakla birlikte en ilginçleri şu şunlardır:
 
 • Aachen, Regensburg, Frankfurt, Main, Nürnberg, Weimar, Bonn ve Berlin şehirleri Almanya’nın başkentleri olmuştur.
 • Berlin şehri Paris’in 9 kat büyüklüğüne sahiptir.
 • Nazi soykırımını inkar etmek Almanya ve Avusturya gibi 17 ülkede açık bir suçtur.
 • Alman Nazistlerinden olan Joseph Gobbels’in soyu bugün Almanya’nın en zengin aileleri arasındadır.
 • Almanya nüfusu giderek azalmaktadır. Son 2 yılda iki milyon kişi azalmıştır.
 • Hamburger ismini Alman kenti olan Hamburg’tan almıştır.
 • Almanya I. Dünya Savaşından kalan son ödemesini 2010 yılında tamamlayarak bitirmiştir.
 • Fanta, II. Dünya Savası sırasında Nazi Almanya’sında üretilmeye başlanmıştır.
 • I. Dünya Savası esnasında Rus çarı, İngiltere Kralı ve Alman imparatoru kuzendi.
 
Almanya hakkında çeşitli bilgiler genel hatlarıyla bunları oluşturur. Çeşitlilik ve güzelliği büyüleyici olan Almanya‘nın ülkeyi ziyaret eden herkesi orada yaşamaya çeken bir özelliği var. Orada yaşayacak kadar şanslı olanları ise kendine bağlamayı başaran özgün ve muhteşem bir yapısı var. Sosyal yaşantısı, kültürel faaliyetleri, müzeleri festivalleri ile cazibe merkezi haline gelen Almanya önemli bir ülkedir. 

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org