Almanya Vatandaşlık Başvurusu

Almanya Vatandaşlık Şartları

Almanya Vatandaşlık Başvurusu Almanya’dan vatadanşlık almak birçok insanın planları arasında yer almaktadır.Almanya gerçekten bir düşler ülkesidir. Bir çok kişinin hayallerini süsleyen eşsiz bir ülkedir. Gerek konumu gerekse ticari hacmi açısından Almanya pek çok kişinin yaşamak istediği ülkelerin başında gelmektedir. Bu nedenle de Almanya vatandaşlığı almak için internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Almanya vatandaşlığı için başvuru yaparken, dikkat edilmesi gereken kriterler mevcut. Kan bağı sayesinde daha kolay bir vatandaşlık sürecinin söz konusunu olduğu belirtilir. Anne ve babası Almanya vatandaşı olan kişiler de herhangi bir zorluk ile karşılaşmadan vatandaş olabilir. Yalnızca babası Alman vatandaşı olan birisi Almanya’nın yetkilendirdiği kurumlardan vatandaşlık başvurusu yapabilir. Almanya ile herhangi bir bağın olmadığı durumlarda, kişinin yapacağı işlemler daha farklı olacaktır. Böylesi bir durumda, kişinin ailesiyle beraber en az 8 sene boyunca Almanya’da ikamet etmesi gerekir. Almanya hükümetine, Almanca’da yeterliliğinizi ve ülkenin sosyal düzenine uyum sağladığınız belgeleri ibraz ediniz. Annesi ya da babası Alman vatandaşı olmayan biriyle ilgilidir. Alman bir bireyle evlendiği takdirde de belirli koşulları sağladıktan sonra vatandaşlık hakkı kazanır.

Almanya Vatandaşlık Başvurusu Formu

Alman vatandaşı olmak için elbette ki bazı şartlar bulunmaktadır. Almanya’nın vatandaşlık verme sürecinde büyük önem verdiği konulardan biri Almanca dil yeterliliğidir. Kişinin ülkenin demokratik yönetim şekline ve sosyal yaşamına uyum göstermesi de sürece olumlu şekilde etki eder. Almanya’ya vatandaşlık başvurusu yapanların isteyenlerin bazı kriterlere dikkat etmesi gerekiyor. Önceki yaşamlarında herhangi bir suçtan dolayı mahkûm edilmemiş olması gerekir. Aramalarında karşılaştıkları konulardan bir tanesi de Almanya Vatandaşlık Başvurusu Formu ile ilgilidir. Vatandaşlık başvurusu yapmak için bireylerin bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekir. Bunlardan bir tanesi de vatandaşlık başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaktır. Eksik ya da yanlış bilgilerle formunu dolduran bir kişinin başvurusu geçersiz sayılabilir. Bunun hakkında yasal işlem de başlatılmaktadır. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinden Almanya Vatandaşlık Başvuru Formuna erişmek mümkündür. Kişinin, bu formu ikamet ettiği yerde Almanya’nın yetkili dış temsilcisine teslim etmesi gerekiyor. İnternet üzerinden forma erişimi olmayan kişiler, bu temsilciliklerden formları temin edebilir. Başvuru formu temsilcilik tarafından incelenmelidir. Bir yetkili kurum olan Federal İdari İşler Dairesi’ne gönderilir. Almanya vatandaşlık başvurusunun yanı sıra Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu da sıklıkla araştırılan konulardandır. Bilindiği gibi çifte vatandaşlık, bir kişinin aynı anda fazla ülkenin resmi olarak vatandaşı anlamına gelmektedir. Yaşadığı ülkenin vatandaşı olan bir kişi, ilerleyen hayatında ! Gerekli kuralları yerine getirmesi halinde çifte vatandaşlık alabilir. Hatta üçüncü bir ülkenin vatandaşı olabilir. Bir ülkenin vatandaşı olan insanlar, ilgili ülkenin kendilerine sunar. Bu imkanları ekonomik ve siyasi haklardan yararlanırlar. . Çifte vatandaşlık başvurularının içeriği, başvuru yapılan ülkeye göre çeşitlilik göstermektedir.

 

Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Türkiye vatandaşı olan ve aynı zamanda Almanya vatandaşı olmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Öncelikle başvuru yapacak kişinin, ülkenin anayasalarına bağlı olması gerekmektedir. Bununla beraber başvuru sahibinin Almanca dil yeterliliğinin kanıtlamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine yapılan tüm sınavlarda başarı elde etmesi gerekmektedir. Almanya sınırları içinde sekiz sene yaşamış olmak da bir başka şarttır. Maddi olarak hayatını idame ettirebileceğini kanıtlaması gerekir. Başvuru sahibinin sicilin temiz olması da bir başka önemli koşuldur. Almanya’ya çifte vatandaşlık başvurusu için Almanya hükümetinin istediği tüm belgelerin toplanması gerekir. Bu belgeleri vatandaşlık dairesine verilmesi gerekmektedir. Bu noktada başvuran kişi, Almanya’nın anayasasına bağlı kalacağına dair bir belge imzalar. Dil yeterliliğini de kanıtlayan kişileri, yaklaşık 12 haftalık bir evrak inceleme süreci beklemektedir. Bu sürecin olumlu sonuçlanması durumunda, başvuru sahibi hem Türkiye hem de Almanya vatandaşı olmaya hak kazanır.

Almanya Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

 • DilekçeAlmanya vatandaşlığına geçiş süreci, başvuru sahibi, yaşadığı ikamet edilen yerin Vatandaşlık Dairesine başvurması gerekiyor. Gerekli olan dilekçe formunu [Antrag auf Einbürgerung] şahsen doldurmalıdır. On Altı (16) yaşını doldurmuş tüm bireyler şahsen dilekçe başvurması gerekmektedir. On Altı (16) 16 yaşından küçüklerin başvuruları ise ebeveynleri tarafından tamamlanmalıdır.

 

 • Doğum belgesi
 • Son 3 aylık geriye dönük maaş bordrosu ve fotokopisi (başvuru sahibi çalışmıyor ise işsizlik parası ya da yardımı aldığına dair belge ve fotokopisi)
 • Evlilik cüzdanı ve üzerlerinde kayıt bulunan sayfaların birer adet fotokopisi
 • Daha önce boşanma olmuş ise buna ilişkin mahkeme kararları ve Almanca tercümesi
 • Yeterli seviyede Almanca bilgisini kanıtlayan diploma veya okul belgesi
 • Varsa çocukların okul karneleri
 • Vatandaşlığa Alınma Teminat Belgesi: Dilekçe prosedürü ve Almanca dil yeterliliği için koşullar şartlar sağlandıktan sonra ! Ülkede vatandaşlık alabilmek için Almanya’nın bireylere verdiği bir belge türüdür. Geçerlilik süresi 24 Ay [2yıl] ve gereken durumlara uzatılabilir.
 • Türkiye Vatandaşlığından Çıkma Belgesi: Türkçe tercümesi yapılmış olan Alman vatandaşlığına alınma belgesinin orijinali, pasaport ve nüfus cüzdanı ile beraber verilmelidir.
 • Alman Vatandaşlığına Alınma Belgesi. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığında ayrılma çıkma belgesinin Almanca dilinde tercümesi ile beraber verilmelidir.
 • Başvuru belgeleri ibraz edildikten sonra başvuru sahibi anayasaya bağlılık belge ve dökümanları şahsen imzalamalıdır. Yeterli Almanca bilgisine sahip olduğunu ıspatlayan dil sertifikasını ibraz etmelidir. Başvuru sahibi yeterli Almanca bilgisinin kanıtlayan sertifikaya sahip değil ise ? Vatandaşlık dairesi tarafından hazırlanan sınava sınava tabi tutulur.

 

Alman vatandaşlığı için geçilmesi gereken gerçek sınav

 

 

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com infopaylasim.com Kedi isimleri/