Almanya Eyaletleri

Almanya Şehir ve Eyaletler

Almanya Eyaletleri Almanya, 16 eyaletten meydana gelen bir federasyondur. Almanya, resmi olarak federal devletler olarak bilinir. Bu eyaletlerin üçü tanesi şehir devletleri olarak bilinen 16 idari birime bölünmüştür. Federal eyaletler, en büyüğü Bavyera, en küçüğü Bremen olmak üzere büyüklük bakımından farklılık gösterir. Bu federal eyaletler, seçilmiş bir Bakan-Başkan tarafından yönetilir. Daha sonra ilçeler olarak bilinen daha küçük idari birimlere bölünür.

1. Kuzey Ren-Vestfalya

Almanya Eyaletleri Kuzey Ren-Vestfalya

17.865 milyonluk nüfusu ile Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’nın en kalabalık eyaletidir. Aynı zamanda mil kare başına 1.400 kişilik nüfus yoğunluğu ile en yoğun nüfuslu eyaletlerden biridir. Kuzey Ren-Vestfalya, 1946’da Kuzey Ren Eyaleti ile Vestfalya Eyaleti’nin birleşmesiyle kuruldu. Eyaletin başkenti Düsseldorf’dur. Ancak eyaletteki en kalabalık şehir Köln ve Ren-Ruhr’dur. Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’nın ulusal GSYİH’sinin dörtte birinden fazlasını oluşturur. 717 milyar dolarlık GSYİH ile Almanya’daki eyaletlerin en büyük ekonomisine sahiptir. Devlet, bakan-başkan tarafından yönetilir. Landstag, devleti yöneten yasaların kabul edildiği yasama organı olarak hareket eder.

2. Bavyera

Almanya Eyaletleri Bavyera

Bavyera, ülkenin güneydoğu ucunda yer alan bir başka Alman eyaletidir. 27.200 mil karelik bir alana sahip olan Bavyera, toplam alanı ülkenin yaklaşık beşte biri olan Almanya’nın en büyük eyaletidir. Bavyera, 12.9 milyon nüfuslu bir nüfusa sahiptir. Eyaletteki en büyük şehir Münih’tir. Eyalet, dünyanın en büyük bira festivali olan ünlü Oktoberfest’e ev sahipliği yapmakla ünlüdür.

3. Baden-Württemberg

Almanya Eyaletleri Baden-Württemberg

Baden-Württemberg, ülkenin güneydoğu ucunda yer alan bir Alman eyaletidir. Eyalet, 13.804 mil karelik bir alana sahip. Almanya’nın en büyük üçüncü eyaleti ve aynı zamanda 10.8 milyonluk nüfusu ile üçüncü en kalabalık eyaletidir. Devlet, 2.ci Dünya Savaşı’ndan sonra Württemberg ve Baden eyaletlerinin birleşmesiyle kuruldu. Baden-Württemberg’deki en büyük şehir, aynı zamanda başkenti olarak da hareket eden Stuttgart’tır. Eyalet, Almanya’nın en eski üniversitesi olan 631 yaşındaki Heidelberg’e ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

4. Hessen

Almanya Eyaletleri Hessen

Hessen, ülkenin ortasında yer alan bir Alman eyaletidir. Hessen’nin kaderi diğer Alman devletlerine benzer şekildedir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hessen Eyaleti ile Ren Hessen bölgesinin birleşmesiyle kuruldu. Hessen’in toplam nüfusu sadece altı milyondur. Eyaletin başkenti Wiesbaden iken Frankfurt am Main eyaletin en büyük şehridir. Hessen bölgenin Avrupa finans başkenti olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 293 milyar dolarlık GSYİH ile Almanya’nın en zengin eyaletleri arasında yer alıyor. Hessen Almanya’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanı’na ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl 57 milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermektedir.

5. Aşağı Saksonya

Almanya Eyaletleri Aşağı Saksonya

Aşağı Saksonya, toplam 18.388 mil karelik bir alanı kaplar. Ayrıca kuzeybatı Almanya’da bulunan Almanya’nın en büyük ikinci eyaletidir. Aşağı Saksonya 8 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğu, tüm büyük şehirlerin bulunduğu eyaletin güney ve orta kesimlerinde yer alan ülkenin dördüncü en büyüğüdür. Hanover, Aşağı Saksonya’nın başkenti ve aynı zamanda eyaletteki en büyük şehirdir.

6. Rheinland-Pfalz

Almanya Eyaletleri Rheinland-Pfalz

Rheinland-Pfalz, Almanya’nın batısında yer alan bir eyalettir. Eyalet 7.663 mil karelik bir alana sahiptir. Mil kare başına 530 kişilik bir nüfus yoğunluğuna dönüşen dört milyon sakine ev sahipliği yapıyor. Rheinland-Pfalz’daki en büyük şehir, aynı zamanda eyaletin başkenti olan Mainz’dir.

7. Berlin

Almanya Eyaletleri Berlin

Berlin, Almanya’nın iki şehir devletinden biridir ve aynı zamanda ülkenin başkentidir. 3,7 milyonluk nüfusuyla Berlin, Almanya’nın en büyük şehri ve AB’nin en kalabalık yedinci kentsel bölgesidir. Şehir devleti aynı zamanda 137 milyar dolarlık GSYİH ile Almanya’nın en zengin eyaletidir. Berlin, Başkanın ikametgâhı, Alman Şansölyesi ve çoğu Federal bakanlığın genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Berlin ayrıca 158 yabancı büyükelçiliğe ev sahipliği yapıyor.

8. Saksonya

Almanya Eyaletleri Saksonya

Saksonya, doğu Almanya’da bulunan federal bir eyalettir. Saksonya, toplam 7.109 mil kare alana sahiptir. Almanya’nın en büyük onuncu eyaletidir ve toplam 4 milyonluk nüfusu, onu Almanya’nın en kalabalık altıncı eyaleti yapmaktadır. Bu, mil kare başına 570 kişilik bir nüfus yoğunluğu anlamına gelir. Devlet 10 bölgeye ayrılmıştır ve bir Bakan-Başkan tarafından yönetilmektedir. Saksonya’nın başkenti Dresden’dir, Leipzig ise 560.472 nüfusuile eyaletteki en büyük şehirdir.

9. Hamburg

Almanya Eyaletleri Hamburg

Hamburg, Kuzey Almanya’da bulunur Almanya’nın bir başka şehir devletidir. Mil kare başına 6.010 kişilik yüksek bir nüfus yoğunluğuna dönüşen yaklaşık 1,7 milyonluk nüfusu ile ülkenin en büyük 2.ci şehridir. Hamburg şehir devleti çeşitli bir ekonomiye sahiptir. Hamburg limanı Rotterdam’dan sonra Avrupa’nın en yoğun ikinci şehridir. Hamburg, Almanya’nın en eski bankası olan Berenberg Bank’a ev sahipliği yapmaktadır. Bankacılık ve ağır sanayi ile 121 milyar dolarlık bir GSYİH’ye sahiptir.

10. Schleswig-Holstein

Almanya Eyaletleri Schleswig-Holstein

Schleswig-Holstein, kuzey Almanya’da bulunan bir eyalettir. Devlet, eski Schleswig Dükalığı ile Holstein Dükalığı arasındaki birleşmeden sonra kurulmuştur. Schleswig-Holstein, 6.086.20 mil karelik bir alanı ev sahipliği yapar ve 2.85 milyon nüfusa sahiptir. Schleswig-Holstein eyaleti 11 ilçeye ve dört kentsel bölgeye ayrılmıştır. Eyaletin başkenti, aynı zamanda en büyük şehri olan Kiel’dir. Schleswig-Holstein’ın ekonomisi yenilenebilir enerjiye dayalıdır. Yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla elektrikte kendi kendine yeterli olan ilk Alman devletidir.

11. Brandenburg

Almanya Eyaletleri Brandenburg

Brandenburg, kuzey doğu Almanya’da bulunan bir eyalettir. Brandenburg’un içinde yaşayan 2.48 milyon bir nüfusa sahiptir. 11.381,76 mil kare alana sahiptir ve bu, mil kare başına 220 kişilik bir nüfus yoğunluğuna karşılık gelir. Brandenburg eyaletinin başkenti Potsdam’dır. Brandenburg’un 14 ilçesi var ve Bakan-Başkan tarafından yönetiliyor. Devlet, korunan birçok alanı ve her yıl çok sayıda turisti çeken milli parklarıyla tanınan doğal güzelliği ile ünlüdür.

12. Türingiya

Almanya Eyaletleri Turingiya

Devlet resmi olarak Thüringen Özgür Devleti olarak bilinir. Türingiya Almanya’nın merkezinde bulunur. Thüringen, 6.244 mil karelik bir alana ev sahipliği yapar ve 2.29 milyon nüfusa sahiptir. Thüringen eyaletinin adı, 6. yüzyılda bölgede yaşayan Thüringen olarak bilinen eski bir Alman kabilesinden türetilmiştir başkenti Erfurt’tur. Thüringen, ekonomisi için tahmin edilen rakam yaklaşık 63 milyar dolardır.

13. Saksonya-Anhalt

Almanya Eyaletleri-Saksonya-Anhalt

Saksonya-Anhalt, ülkenin orta kesiminde yer alan Almanya’nın federal bir eyaletidir. Devlet, 7.894.9 mil karelik bir alanı kaplar ve kendisini ülkenin sekizinci en büyük eyaleti yapar. Saksonya-Anhalt’ın toplam nüfusunun 2,34 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Nüfus bakımından onuncu en büyük devlettir. 2.ci Dünya Savaşı sonrası eski Prusya Eyaleti Saksonya ile Özgür Anhalt Eyaletinin birleşmesiyle kuruldu. Saksonya-Anhalt’taki en büyük şehir Halle’dir. (Saale olarak da bilinir) Magdeburg ise eyaletin başkentidir. Devlet, en fazla sayıda UNESCO Dünya Mirası Alanına sahip devlete sahip olduğu için popülerdir.

 

14. Mecklenburg-Vorpommern

Almanya Eyaletleri Mecklenburg-Vorpommern

Mecklenburg-Vorpommern, Almanya’nın kuzeyinde bulunan bir eyalettir. Devlet, Mecklenburg ve Batı Pomeranya bölgesinin birleştiği İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kuruldu. Mecklenburg-Vorpommern eyaleti 8.948 mil karelik bir alana ev sahipliği yapar. 1,6 milyon nüfusa sahiptir. Eyalet, Almanya’daki en düşük nüfus yoğunluğuna sahip eyalettir. Mecklenburg-Vorpommern, Schwerin’in en büyük şehri ve eyalet başkenti olduğu birçok önemli şehre sahiptir.

15. Saarland

Almanya Eyaletleri Saarland

Saarland, Almanya’nın güneybatısında bulunan küçük bir eyalettir. 990 mil karelik bir alana sahiptir. Saarland, nüfus ve büyüklük olarak Almanya’nın en küçük eyaletidir. (üç şehir devleti Hamburg, Berlin ve Bremen dışında). Devletin 1.012 milyonluk bir nüfusu var ve bu da mil kare başına 1.000 kişilik bir nüfus yoğunluğuna dönüşüyor. Saarbrücken eyaletin başkenti dir ve eyaletten sorumlu Bakan-Başkan’ın ofisine ev sahipliği yapar.

16. Bremen

Almanya Eyaletleri Bremen

Bremen, kuzeybatı Almanya’da bulunan bir şehir devletidir. Resmi olarak Özgür Hansa Şehri Bremen olarak anılır. Bremen eyaleti 126 mil karelik bir alana ve 557.464 nüfusa sahip ülkenin en küçük eyaletidir. Bremen , kuzey Almanya’da önemli bir merkezdir. Ayrıca bölgedeki en büyük ikinci şehirdir.

 

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org