Köln Gezi Rehberi

Köln Gezi Rehberi Köln, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük şehri ve aynı zamanda Almanya’nın en kalabalık şehridir. MS 1. yüzyılda Romalılar tarafından kurulan ve kabaca “Çiftlik yeri” anlamına gelen “Colonia” olarak adlandırılır. Köln, genel olarak Almanya’nın dördüncü büyük şehridir. Köln, Ren Nehri üzerindeki konumu sayesinde canlı bir ticaret merkezi olmuştur. Aynı zamanda Almanya’nın en sıcak şehirlerinden biridir. Köln, Almanya’nın batı kenarlarında, Fransa ve Belçika sınırlarına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Wuppertal, Bonn, Aachen, Düsseldorf, Dillenburg, Homberg ve Amsberg, Köln’e en yakın şehirlerdir.
 
Köln Hakkında Genel Bilgiler
 • Ülke: Almanya
 • Bölge: Kuzey Ren-Vestfalya
 • Alan: 405,2 km2
 • Dil: Almanca
 • Ortalama sıcaklık: 10 °C
 • İklim: Ilıman Okyanus
 • Bitki örtüsü: iğne yapraklı ormanlar
 • GMT arasındaki fark: GMT+2
 • Telefon Kodu: +49
 • Para birimi: Euro
 

Köln Bonn Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

 
Köln Bonn Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Oraya havalimanı taksi, otobüs, tren veya araba kiralama ile ulaşabilirsiniz. S13 treni sizi havalimanından şehir merkezine 15 dakikada ulaştırıyor. Tren genellikle saatte üç sefer yapar. Bölge Ekspresi ayrıca Köln ve Bonn Havalimanı arasında 11 dakika süren yolculuk yapıyor. S13 ve RE trenlerinin biletleri, tren istasyonlarındaki otomatlardan satın alınabilir. Ayrıca yaklaşık 40 €’ya bir taksiye binebilirsiniz.
 

Köln sınırlarındaki Toplu Taşıma

Köln Toplu Taşıma
Şehir, şehri kat eden birbirine bağlı otobüs ve tramvay hatları ile gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Tek kullanımlık veya 24 saatlik ve 48 saatlik biletler mevcuttur. Tek kişilik 24 saatlik ve 48 saatlik biletlerin fiyatı sırasıyla 9 € ve 18 €’dur. Yalnız seyahat etmiyorsanız, 24 saatlik ve 48 saatlik biletlerin uzatılması için sırasıyla 19 € ve 38 € ödeyebilirsiniz.
 

Köln Ziyareti İçin En İyi Zaman

 
Köln Gezi Rehberi Köln’ün yazları yeterince sıcaktır, ortalama sıcaklık 17 santigrat derecedir, ancak çok nemlidir. Köln’de Sonbahar ve İlkbahar aylarında, havalar hala sıcak ama çok daha az nemlidir. Bu zaman diliminde şehri ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca kışın çok yağmur yağar. Haziran, ziyaret etmek için en uygun zaman gibi görünüyor. Bunun nedeni, ideal havanın yanı sıra nispeten daha uygun otel fiyatlarıdır. Seyahatinizi aşağıda bulabileceğiniz yerel festivallere göre planlayabilirsiniz. .
 

Köln’deki Festivaller

 
 • Köln Karnavalı (Şubat)
 • SummerJam (Temmuz)
 • Köln Maratonu (Eylül)
 • Kunstsalon Müzik Festivali (Kasım)
 • Köln Işıkları (Temmuz)
 

Köln Gezilecek Yerler

Köln Festivalleri
Köln Gezi Rehberi Köln sadece nüfus ve mali açıdan değil, aynı zamanda kültür açısından da bölgesel bir başkenttir. Köln’de birçok harika mimari eser ve etkileyici müze yer almaktadır. Köln şehri köklü bir geçmişe sahiptir. Ren Nehri’nin bölgeye kattığı büyülü güzellik gerçekten muhteşem. Ayrıca tarihi yapılar müzeler ve sanat galerileri ile de ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor.
 

KölnerDom (Köln Katedrali)

 
Köln’ün belki de en ikonik simgesi olan Köln Katedrali, muhteşem bir sanat eseridir. Her gün 20.000’den fazla ziyaretçisi olan bu heybetli katedral, Almanya’nın en popüler simgesi olma unvanına sahiptir. Köln Katolik Başpiskoposunun koltuğu olan Köln Katedrali, Almanya’nın en yüksek ikiz kuleli kilisesidir. Avrupa’nın en yüksek ikinci ve dünyanın üçüncü en yüksek kilisesidir. İki kulenin her biri 157 metre boyundadır. Gotik Mimarinin bir şaheseri olan bu katedral aynı zamanda bir Dünya Mirası Alanıdır. İnşaat çalışmaları 1248’de başladı, ancak 1473’te terk edildi.
 

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Cologne Hohenzollern Germany
Hohenzollern Köprüsü adını, Almanya’nın imparatorlarından almıştır. Ren Nehri üzerinde toplam uzunluğu 409 metre, genişliği 26 metre olan bir köprüdür. Bu büyük köprü üzerindeki çalışmalar 1907’de başladı ve 1911’de tamamlandı. Köprünün Deutz tarafından görülen manzarası, özellikle geceleri gerçekten görülmeye değer.
 

Groß St. Martin (Büyük St. Martin Kilisesi)

 
Büyük St. Martin Kilisesi, 10. Yüzyılda inşa edilmiş, çeşitli bölümlerden oluşan bir Romanesk Katolik kilisesidir. Kiliseye yapılan sonraki eklemeler arasında, dört köşesinde dört küçük süslü kule bulunan inanılmaz derecede güzel bir kule var. Bu kulenin dış cephesindeki kusursuz çalışma, ziyaret etmek için yeterli bir sebeptir.
 

Koloni

 
Colonius, 266 metre yüksekliğinde, iğne şeklinde bir telekomünikasyon kulesidir. Colonius’ta eskiden Köln’ü gökyüzünden görmek mümkündü. İdari sorunlar nedeniyle seyir platformu 1992 yılında ziyarete kapatılmıştı. Günümüzde hala ziyarete kapalıdır.
 

Köln’de Nerede Kalınır?

Köln'de Nerede Kalınır?
Altstadt-Nord ve Altstadt-Süd semtleri, Ren Nehri’nin batı kıyısında, şehrin tam merkezidir. Bu semtler sadece şehrin simge yapılarının çoğuna değil, otellerin çoğuna, özellikle Altstadt-Süd’e ev sahipliği yapıyor. Neustadt-Nord ve Neustadt-Süd semtleri daha uygun fiyatlı otellerin olduğu yerlerdir.
 

Köln’de Ne Yenir?

Köln'de Ne Yenir?
Himmel un Ääd, Yemeğin iki ana bileşeni elma ve patatestir. elmalar Cennete atıfta bulunur ve patatesler Dünya’ya atıfta bulunur. Genellikle bir sosis ile servis edilir, bu kesinlikle eşsiz bir lezzettir.
 
· Schweinshaxe (Domuz Knuckle): Patatesle servis edilen, sulu bir parça domuz eti.
 
· Leberwürst (Ciğer sucuğu): Ciğer eti, kırmızı soğan ve ekmekten oluşan lezzetli bir yemek.
 

Köln’de Alışveriş

Köln'de Alışveriş
Köln Eski Kenti’ndeki (Altstadt) HoheStrasse, şehirde alışveriş yapmak için en popüler yerdir. Birbirinden güzel hediyelik eşyalar alabileceğiniz bu caddede birçok atölye de bulunuyor. Eğer Köln’de oldukça popüler olan kolonya almak istersen? 1709’dan beri faaliyet gösteren bir parfüm mağazası olan Farina’yı ziyaret edebilirsiniz.
 

Köln Gece Hayatı

Köln Gece Hayatı
Alman gece hayatı dünyaca ünlüdür ve Köln sizi bu konuda hayal kırıklığına uğratmaz. Köln’de gece yaşamı gerçekten rengarenktir. Şehirde, çoğunlukla Altenmarkt Caddesi çevresinde bulunan birçok gece kulübü bulunabilir.

Köln Türkiye Dış Temsilcilikleri

KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND
Telefon: 00 49 2233 974 180
Faks: 00 49 2233 75 572
http://koln.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: şehir ve çevreleri. Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen,Eschweiler, Gummersbach, Leichingen, Wermelskirchen, Hückelhoven, Radevormwald

Köln Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln’ün para birimi Euro’dur.

Köln Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln şehrinin resmi dili Almanca’dır. Bölgede ayrıca Türkçe, Kürtçe, Polonyaca, Rusça ve Balkan dilleri de sıkça konuşulmaktadır.

Köln Saat Farkı

Köln (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında 2 saat fark vardır.

Bu konumuz ilginizi çekebilir. Almanya Gezisi Almanya’daki En İyi 23 Gezi.

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com infopaylasim.com Kedi isimleri/