Almanya İklimi ve Bitki Örtüsü

Almanya İklimi ve Bitki Örtüsü Almanya’da yaşamak isteyenlerin oldukça fazla araştırdığı konular arasındadır. Bu makalemizde Almanya’nın iklimi hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.
 
Almanya iklimi; genel olarak nemli batı rüzgarlarının yoğunlukta olduğu ılıman bir iklim olarak geçmektedir. Almanya’nın doğusunda iklim batısına oranla daha karasaldır. Doğu tarafında yaz aylarında sıcaklık ve kuruluk görülürken kış aylarında da aşırı soğuklar görülmektedir. Güney ve orta Almanya’da ise karasal iklimin yanı sıra okyanusal iklime de geçiş görülmektedir. Bundan dolayı hangi mevsimde hangi bölgeye gideceğinize göre giyiminizi ayarlamanız gerekmektedir. Genel hatları ile bakıldığında Almanya ılıman iklim kuşağı içerisinde geçmektedir. Almanya’nın bu iklime sahip olmasının en büyük etkeni ise nemli batı rüzgarlarından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra Almanya iklimi, Gulf Stream okyanus akıntısından da oldukça etkilenmektedir.
 
Almanya bitki örtüsüne bakıldığında ise Almanya topraklarının yaklaşık olarak %31’inin ormanlarla kaplı olduğu görülmektedir. Bu rakamı %15’lik oranıyla çayırlar takip ediyor. Ormanlık alanlardaki çeşitliliği çam ağaçları, meşe ağacı, kayın ağacı, ladin ağacı, köknar ağacı gibi ağaç çeşitleri oluşturuyor.
 

Almanya İklimi

Almanya İklimi
Almanya iklimi ılıman iklim olarak geçse de yüzeyin fazla olmasından dolayı 3 farklı bölge için de ayrı olarak bilinmelidir. Bunun başlıca sebebi olarak doğu bölgesinin tamamen karasal iklimde olmasıdır. Diğer iki bölgenin ise okyanusal iklimi içermesidir.
 
Almanya iklimi nemli batı rüzgarlarının ve Gulf Stream akıntılarının etkisi ile ılıman bir iklime sahiptir. Kuzey Atlantik Akıntıları tarafından gelen Gulf Stream okyanus akıntıları ısıtıcı sular olarak bilinmektedir. Gelen bu ısıtıcı sular Kuzey Denizi sınırında yer alan Jutland Yarımadası ve Ren Bölgesi gibi büyük bölgeleri etkilemektedir. Bu büyük bölgelerin yanı sıra etkilediği alan oldukça fazladır.

Almanya Bölgelere Göre İklimi

Almanya İklimi ve Bitki Örtüsü. Almanya iklimini genel hatları ile değerlendirelim. Kuzeybatı ve kuzey bölgesi içerisinde geçerli olan iklim okyanusal iklimdir. Bu iklimde yağışlar yaz boyunca artarak her dönem devam etmektedir. Bu bölgede yazlar serin ve kış ayları da ılımandır. Sıcaklık genel itibariyle 86 Fahrenheit (30°C) üzerinde olmaktadır. Almanya’nın doğusunda iklim yazlar sıcak ve olabildiğince kuru geçmektedir. Orta ve güney Almanya ise geçiş bölgesi olduğundan en yüksek sıcaklığı 86 Fahrenheit olarak bilinmektedir. [ Almanya Hakkında İlginç Bilgiler ]
 

Almanya Bitki Örtüsü

Almanya Bitki Örtüsü
Almanya bitki örtüsü, bilinen eski zengin orman örtüsü bakımından insan eliyle bozulmalara uğramıştır. Almanya bitki örtüsü büyük ormanlara yataklık yapan oldukça yeşillikle dolu bir ülke olarak bilinmekteydi. Fakat geçtiğimiz yıllarda ormanlık alan oranı %30’a kadar gerilemiş durumda. Ormanlarda yer alan değerli ağaçların kesilmesi nedeniyle özellikle meşe türünde oldukça azalma görülmüştür. Ormanlık alanlarda Kayın ağaç türü ve kozalaklı ağaç türleri çoğunluğu oluşturmaktadır. Özellikle Kayın ağaçlarının en çok görüldüğü yerler Harz dağlarıdır.
 
Kereste üretiminde yer alan kozalaklı ağaçlar Almanya’da son zamanlarda oldukça azaldı. Bundan dolayı Almanya’nın yeni yeşillendirme politikasında en çok dikilen ağaçlar arasında yer alıyor. Almanya’da yer alan kozalaklı ağaçların oranı geçmişte %30 dolaylarındaydı. Günümüzdeki Almanya’nın ağaçlandırma hedefleri %70 – %75 kozalaklı ağaçlar olarak biliniyor.
 
Almanya’nın kuzeyi ise bitki örtüsü bakımından ufak farklılıklar göstermektedir. Kuzey tarafında fundalıklar, bodur ağaçlar, katırtırnağı, yüksükotu, kızılağaç, süpürge otu ve Atlantik bitkileri görülmektedir.

Almanya ülkemizde olduğu  gibi 4 mevsimi yaşamaktadır.

Almanya, coğrafi konumu nedeniyle ile ılıman bir bölgededir. Almanya’nın coğrafi konumu sebebiyle yıl boyunca ilkbahar, yaz, sonbahar, kış olmak üzere dört mevsimi yaşar. Almanya’da mevsimler arasında devasa sıcaklık farkları bulunur.  25.07.2019 Tarihinde Almanya’da sıcaklık rekoru kırılmıştır. DW Kaynağına göre Sıcak hava dalgasının etkisi altında kalan Almanya’da 42,6 derece ile sıcaklık rekoru kırıldı.  Ülkedeki en soğuk derece ise, 24 Aralık 2001 tarihinde  Berchtesgaden kasabasında -45.9 derece olarak ölçüldü.

 • der Frühling (İlkbahar)
 • der Sommer (Yaz)
 • der Herbst (Sonbahar)
 • der Winter (Kış)

Almanya’da yetişen bazı sebzelerin listesi şu şekildedir.

Almanya'da Yetişen Bazı Sebzeler

 • der Kohl = Lahana
 • Spargel= Kuşkonmaz
 • die Karotte / die Möhre = Havuç
 • der Kopfsalat Marul
 • die Gurke = Salatalık
 • die Zwiebel = Soğan

Almanya’da yetişen bazı meyvelerin listesi şu şekildedir.

Almanya'da Yetişen Bazı Meyveler

 • DER APFEL – ELMA
 • DIE BIRNE – ARMUT
 • DIE KIRSCHE – VİŞNE
 • DIE KIRSCHE – KİRAZ
 • DIE BLAUBEEREN – YABAN MERSİNİ
 • DIE TRAUBE – ÜZÜM
 • DIE BROMBEERE– BÖĞÜRTLEN
 • DIE PFLAUME – ERİK
 • DIE ORANGE – PORTAKAL
 • DER PFIRSICH – ŞEFTALİ
Kısacası Almanya bitki örtüsü çevresindeki diğer ülkelere göre çok farklılık göstermemektedir.

“Almanya İklimi ve Bitki Örtüsü” üzerine bir yorum

 1. Herkese merhaba, bu siteyi ilk ziyaretim; Bu web sitesi, okuyucular için dikkate değer ve gerçekten güzel bilgilerden oluşmaktadır.

  Yanıtla

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org