Almanya Bayrağı

Almanya bayrağı, enlemesine 3 eşit parçaya ayrılmış yukarıdan aşağıya sırasıyla siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerden oluşmaktadır. Almanya bayrağı, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır.
 
 
Her bayrağın olduğu gibi Almanya bayrağı anlamı da tarihlerinden bir parçayı temsil etmektedir. Almanya bayrağını oluşturan renkler 1800’lü yıllarda olan Napolyon’a karşı verilen savaşa dayanmaktadır. Napolyon’a karşı yapılan bu savaşta Prusya’nın hem asker hem de para yönünden sıkıntılar yaşaması bayrağın konuları arasındadır. Çoğu üniversite öğrencisi olan Freikorps birliği bayrağın kökenlerini oluşturmaktadır. O yıllardaki parasızlığın vermiş olduğu nedenlerden ötürü askeri üniformalar baştan aşağıya siyaha boyanmıştır. Almanya bayrağını; siyaha boyanan üniformalar temsil etmektedir. Üniformanın altında kalan sarı düğmeler ve bu düğmelerin altındaki kırmızı bez parçası da renk demetini tamamlamaktadır. Yani Almanya bayrağını oluşturan renklerin geçmişi askeri üniforma oluşturmaktadır.
 
Almanya bayrağı içerisinde yer alan renklerin tanımı 7 Haziran 1950 yılındaki kararla yasallaşmıştır. Alınan bu kararda renklerin anlamı Beraberlik, Hak ve Özgürlük olarak belirlenmiştir. Yine alınan bu kararda bayrağın boyutunun 3:5 boyutunda yasalaşması ile devletin resmi bayrağı olmuştur.
 
Almanya’daki resmi kurumlar ortasında kartal motifi bulunan bayraklar da kullanmaktadır.
 

Almanya Bayrağı Kökeni

 
Almanya bayrağı kökeni, Avrupa’nın Napolyon’a yenilgisi ile alakalıdır. Yenilgiden sonra kurulan Avrupa düzenine karşı hareketi sembolize etmektedir.
 
Almanya bayrağının kökeni hakkında birden fazla iddia bulunmaktadır. Bu köken tartışmalarında en çok 2 farklı olay tartışılmaktadır. Bunlardan ilki şu anda resmi olarak açıklanan askeri üniformanın siyah, düğmenin sarı ve düğme altındaki bezin kırmızı renkli olmasıdır. Birçok Alman kültür kitabında da bayrağın kökeni hakkında yazılar yazılırken bu durumdan bahsedilmektedir. Renk şemasının kökeni hakkındaki diğer bir iddianın ise ayetler ile alakalı olduğunu söylemektedir. Bu iddia da eskiden yazılmış bir şarkıdan kaynaklanmaktadır.
 
Almanya bayrağı enlemesine 3 ayrı rengi taşıyan bir bayrağa sahiptir. Askerlerin yaşadığı açlık ve sefillik durumu tamda o zamanlara uygun şekilde seçilen bir bayraktır. Yoksulluktan dolayı farklı renk kumaşlar ile yapılan üniformalı temsil etmektedir. Yaşanan yoksulluk durumunu anlatan 3 farklı renge sahiptir. Bu bayrak hem Almanya hem de Almanya hükümeti tarafından kullanılır. İlk olarak 1950 yılında tanıtılan bu bayrak o günden beri Almanya hükümeti tarafından kullanılır. Bu bayrağı hükümet dışındaki kişilerin kullanması tamamen yasak ve suçtur. Bayrak bazen reklam gibi durumlarda kullanıldığı zaman kişiye bir miktar ceza uygulanır.
 

Almanya Bayrağı Tarihçesi

 
Almanya bayrağı 1813 yılında Napolyon’a karşı verilen savaşta yaşanan olumsuz durumları anlatır. Prusya’nın hem açlık hem de çektiği zorlukları temsil eden bir bayraktır. Yoksulluktan dolayı asker üniformalı farklı renklere sahiptir. Bu renkler siyah üniforma üzerinde kırmızı ve sarı düğme ve işlemlerin bulunması ile bugünkü Almanya bayrağını anlatıyor. Almanya Bayrağı ilk olarak 1832 yılında bir festivalde kullanılmaya başlandı. Festival sonrası bazı özel kurumlardan geçerek bugün ulusal bir statü haline geldi. 7 haziran 1950 yılında alınan karar ile birlikte yasal hale gelmiştir.
Siyah, kırmızı ve altın renkler:
  • 1848 ==>> 1866’ da Alman Konfederasyonu,
  • 1919 ==>> 1933’te Weimar Cumhuriyeti,
  • 1949 ==>> 1990’ Alman Demokratik Cumhuriyeti ( Doğu Almanya’da)
  • 1949 ==>>  Federal Almanya Cumhuriyeti.
Almanya Milli Bayrakları
Almanya Cumhurbaşkanlığı Forsu
Almanya Askeri Sancakları
Alman Konfederasyonu
Alman imparatorluk Bayrakları
Kuzey Alman Konfederasyonu

Almanya Bayrağı Rengi ve Anlamı Nedir?

 
1919 yılında siyah, kırmızı ve altın renklere sahip olup yasallaşma durumuna gelmiştir. Almanya Bayrağı yatay şekilde duran üç farklı renge sahiptir. Bu üç renk ise Siyah, Kırmızı ve Altın renkleri olur. Almanya Weimar Cumhuriyeti tarafından tasarlanıp 1919 yılından bu yana kullanılması gerekir. Ancak renkler zamanla değişerek bugünkü rengine kavuşmuştur. Bu üç farklı renk 1778 yılına kadar dayanan ve o günden beri popülerliğini koruyor. Alman konfedarasyonu bu Bayrağı ilk günden beri koruyarak hükümete sunmuştur.
 
Almanya hükümet başkanı ve prusya kralı 1871 yılında Almanya’yı birleşik hale getirerek imparatorluk kurdu. Sonrasında kırmızı, siyah ve beyaz renkte olan bir bayrak tercih etti. Ancak bu renkler Birinci dünya savaşına kadar kullanılarak sonrasında farklı bir bayrak seçildi. Sonrasında kırmızı, siyah ve altın rengi olan bir bayrak kullanıldı. Bu bayrak halen günümüzde kullanılmaya devam ediliyor. Weimar Cumhuriyeti tarafından belirlenen renkler halen kullanılarak farklı anlamlar taşır. Her bir sembol için farklı bir açıklama durumu bulunur. İlk olarak bu renklerin cumhuriyetçi olarak kullanıldığı düşünüldü. Bayrağın ilk hükümete tanıtılması ile büyük bir tartışma yaşandı ve yaşanan tartışma bir hayli uzun süre devam etti. Almanya hükümeti bayrak çeşitlerini 3 farklı gruba ayırarak kullanır. Bu gruplar şu şekilde açıklanır.
 
  1. Sivil bayrak: Bu bayrak türü halk tarafından kullanılmaya açıktır. Bu bayrak kırmızı, altın ve siyah renklere sahiptir.
  2. Hükümet bayrağı: Bu bayrağı isteyen herkes kullanamaz. Sadece hükümet tarafından kullanılmaya izin vardır ve kullananlar cezaya çarptırılır. Renkleri aynı olup ancak farklı bir arma taşır.
  3. Alman savaş bayrağı: Bu bayrak türü federal ve ordu tarafından kullanılır. Ordu federal hükümete bağlı olduğu için hükümet bayrağını savaş bayrağı olarak kullanır. Çok farklı yapıya sahip olan bayrak ordu ve federal ekibin kullanılmasına izin verilir.
 

Doğu Almanya Bayrağı

Mayıs 1945’te Üçüncü Reich’ın kayıtsız koşulsuz tesliminden sonra Potsdam Konferansı’nda (Haziran 1945), eski Almanya topraklarının Oder ve Neisse ırmaklarının doğusu ve Danzig kentinin Polonya’ya bırakılması kararlaştırıldı. [tr.wikipedia]
Doğu Almanya 2. Dünya Savaşı sonrası belli bir bölgede bulunan bir topluluktur. Bu sosyalist cumhuriyet aynı renklere sahip olan bir bayrak kullanır. Altın, kırmızı ve siyah renkleri olan bayrak ayrıca bir arma içerir. Bu arma ile hükümet birbirinden ayrılır. Her ne kadar Almanya hükümeti birçok şekilde birleşme teklif etse bile çeşitli sebeplere bağlı olarak devamlı reddedildi. Almanya hükümeti uzun yıllar çok büyük sorunlar yaşadı. Başta maddi olmak üzere birçok manevi gücüde kayıp etti. Bu durumda bu renkleri tercih edip düşmanlarına bazı cevaplar verdi. Doğu Almanya halen sovyet hükümeti tarafından kontrol edilir. Çok büyük bir sosyalist düşünceye sahip olup birçok Almanı içinde barındırır. Ayrıca doğu Almanya tam olarak egemenliği ilan etmiştir.
Son Söz
  • Auf jeden Regen folgt auch Sonnenshein. Her sağanak yağmurun arkasından, güneş açar. 
  • Türk – Alman dostluğu ebediyen devam etsin.

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri