Hannover Gezi Rehberi

Hannover Gezi Rehberi Hannover, Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinin idari merkezidir. Şehir, Weserbergland sıra dağlarının LuneburgHeath ile buluştuğu Leine Nehri üzerinde yer almaktadır. Hannover, Kuzey Denizi’ne 160 km ve Baltık Denizi’ne 200 km uzaklıktadır. Şehrin en yüksek noktası 118 metre yüksekliğindeki Kronsberg Dağı’dır. Almanya’nın Niedersachesen eyaletinin başkenti olan Hannover, geniş yeşil alanları ve parklarıyla ünlüdür. Hannover bir sanayi ve ekonomi merkezi olarak dünyada önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Almanya’nın en büyük fuar şehridir. Uluslararası Expo 2000 Fuarı’na ev sahipliği yapan Hannover, dünyanın en büyük sergi alanına sahip şehirleri arasında yer alıyor. Dünyaca ünlü birçok üreticinin fabrikaları veya genel merkezleri burada bulunmaktadır.
 
 • Ülke: Almanya
 • Bölge: Aşağı Saksonya Eyaleti
 • Alan: 204,14 km²
 • Dil: Almanca
 • Ortalama sıcaklık: 9 °C
 • İklim: Deniz iklimi
 • Bitki örtüsü: Kozalaklı ağaçlar ve kalın ormanlar
 • GMT arasındaki fark: GMT+2
 • Telefon Kodu: (+49) 511
 • Para birimi: Euro
Hannover Hakkında Genel Bilgi

Hannover’e Nasıl Gidilir?

 
Hannover Gezi Rehberi İstanbul’dan Hannover’e karayolu veya havayolu ile yolculuk yapmak mümkündür. İki şehir arasındaki mesafe karayolu ile 2350 km, hava yolu ile 1920 km’dir. İstanbul’dan Hannover’e 2 saat 30 dakika süren direkt uçuşlarla seyahat edebilirsiniz. Hannover uçuşları için kampanyaları takip edebilirsiniz. İki şehir arası uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.
 
Hannover Havalimanlarından Şehir Merkezine Ulaşım
 
Hannover Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 14 km’dir. Havalimanından şehir merkezine Hauptbahnhof tren istasyonu, taksi veya Havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Geniş bir vadi üzerine kurulmuş şehre açılan ana karayolları da mevcuttur. Araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak seyahatinizin keyfini daha rahat çıkarabilirsiniz.

Hannover’de Toplu Taşıma

 
Hannover Gezi Rehberi Hannover ulaşım açısından çok rahattır. Şehir trafiği hafta içi, özellikle akşamları sakindir. Trafik sıkışıklığı sadece fuar alanına yakın bölgelerde olabilir. Özellikle yaz aylarında bisiklete binmek çok yaygındır. İyi organize edilmiş Hannover Metrosu sayesinde şehrin her yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda otobüs, tren ve tramvay da kullanılmaktadır. Biletinizi şehirdeki tüm ulaşım ağlarında sorunsuzca kullanabilirsiniz.
 

Hannover’i Ziyaret Edecek En İyi Zaman

 
Hannover Gezi Rehberi Hannover özellikle yaz aylarında seyahat için oldukça uygun bir sıcaklığa sahiptir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 21 derece civarındadır. Bu nedenle Mayıs sonu ile Eylül ayının ilk haftası arasındaki dönem Hannover’e gitmek için en ideal zamanların başında geliyor. Şehir genelinde hissedilen iklim türü okyanus iklimidir. Genel ortalama sıcaklık 9 derecedir. Hannover yıl boyunca yağış alır. Özellikle bahar aylarında yanınıza şemsiye almayı unutmayın. Hannover çok büyük bir şehir değil. Yani şehrin en gözde mekanlarını gezmek için 2 veya 3 günlük bir gezi yeterli olacaktır.
 

Hannover’deki Festivaller

 
Hannover’de yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;
 
 • Schützenfest – Haziran
 • Maschsee Festivali – Temmuz
 • Midilli Ekspres Festivali – Ağustos
 • M’raLuna Festivali – Ağustos
 • Oktoberfest – Ekim
 • Pferd&Jagd – Aralık
 

Hannover Gezilecek Yerler

 
Dünyanın fuar merkezi olarak bilinen Hannover, yeşil alanları, parkları, muhteşem doğası ve İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini taşır. İlginç mimarisiyle Almanya’nın en gözde kültür turizmi noktalarından biridir. Hannover tren istasyonundan başlayan 13 km uzunluğunda tarihi geziyolunu takip edebilirsiniz.
 

Sprengel Müzesi

 
Sprengel Modern Sanat Müzesi, Almanya’nın en önemli 20. yüzyıl modern sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. 1979 yılında açılan müze binası, mimar Peter Trident, UrsulaTrident ve DieterQuast tarafından tasarlandı.
 • Pablo Picasso
 • Emil Nolde
 • MaxErnst
 • Paul Klee
 • MaxBeckmann
Gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini Sprengel Müzesi’nde görebilirsiniz.
 

Maschsee Gölü

 
Yaklaşık 80 hektarlık bir alanı çevreleyen yapay Maschsee Gölü, şehir merkezinin güneyinde yer alıyor. Aşağı Saksonya’nın en büyük gölü olan Maschsee, çevresindeki restoran ve kafeler şehrin en popüler eğlence bölgelerinden biridir. Geniş gölde eğlenceli su sporları yapmak mümkündür. Hannover’in önemli geleneksel festivali olan Maschseefest, her yaz bu bölgede düzenlenir.

Marienburg Kalesi

 
Hannover şehir merkezinin ortalama otuz kilometre güneyinde yer alır. Marienburg Kalesi, göz alıcı silüeti ile dikkat çekiyor. 1858-1867 yılları arasında Hannover Kralı V. Georg’a doğum günü hediyesi olarak inşa edilmiştir. Marienburg Kalesi, Almanya’da en önemli neo-gotik yapılarından birisidir. Günümüzde bu görkemli yapı, aynı zamanda müze ve sergi salonu olarak da kullanılmaktadır.
 

Herrenhausen Bahçeleri

 
Herrenhausen Bahçeleri, Avrupa’nın ve dünyanın en ünlü barok bahçelerinden birisidir. Versay Sarayı’nın bahçelerinden esinlenerek 1692-1714 yılları arasında inşa edilmiştir. Herrenhausen Bahçesi, günümüzde Hannover’in simgesi haline gelmiştir. GroberGarden, Berggarten, Georgengarten ve Welfengarten bahçelerinden oluşur. Herrenhäuser Bahçeleri, parkları ve yeşil alanlarıyla ünlüdür. Hannover’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.
 

Yeni Belediye Binası (NeuesRathaus)

 
Yeni Belediye Binası, Hannover’in ikonik binalarından biridir. 12 yıl süren inşaatın ardından 1913 yılında açılan belediye binası bugün ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. II. Wilhelm’in izlerini taşıyan Yeni Belediye Binası, eklektik tarzda muhteşem bir yapıdır. Maschpark’ta 10 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen NeuesRathaus, şu anda aktif bir belediye binasıdır. İşyerlerine ve kayıt ofislerine ev sahipliği yapmaktadır.
 

Aziz Egidio Kilisesi

 
St. Egidio Kilisesi şehrin en önemli dini mekanlarından biridir. Bu kilise Orta Çağ’da inşa edilmiştir. 1943’teki savaş sırasında kilise ağır hasar gördü. Ancak daha sonra yeniden inşa edilerek ibadete açılmıştır. Bugün kilise, kanlı savaşın kurbanları için önemli bir anıt olarak kabul ediliyor.
 

Pazar Kilisesi (Marktkirche)

 
Pazar Kilisesi (Marktkirche) şehrin bir başka ilginç görünümüdür. Bununla ilgili birçok ilginç hikaye ve efsane duyacaksınız. Kilisenin orijinal projesi o kadar büyük ve pahalıydı ki kilisenin inşaatı birkaç kez durduruldu. Bir efsaneye göre kilisenin duvarında Michael adında ünlü bir şövalyenin mezarı olduğu söylenir.
 
Almanya-Hannover

Hannover’de Nerede Kalınır?

 
Hannover’in merkez istasyonunda birden fazla pansiyon ve otel seçeneği mevcuttur. Havalimanından indikten sonra trenle şehir merkezine gidebilirsiniz. Tren istasyonunun yanındaki otelinize yerleşebilirsiniz. Bu sayede şehrin tarihi merkezinde harika konaklama alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Fuar alanlarındaki otelleri de tercih edebilirsiniz. [ Leipzig Gezi Rehberi
 

Hannover’de Ne Yenir?

 
Deniz ürünleri, Hannover halkının en sevdiği yiyeceklerden biridir. Schlachteplatte adı verilen kırmızı ve beyaz etlerden oluşan yemek, bölgenin yerel lezzetleri arasındadır. Kuşkonmaz yemeği ve welfenspeise denilen tatlı da burada en sevilen yiyecekler arasında yer alır. Hannover, çeşitli mutfak geleneklerinde uzmanlaşmış yemek tesisleri açısından da zengin bir şehir.
 

Hannover’de Alışveriş

 
Ernest August Galerie Alışveriş Merkezi’nde alış veriş yapabilirsiniz. Hannover’de alışveriş yapmak için başka bir yer de popüler Kaiser Center’dir. Karstadt Alışveriş Merkezi (Galeria) da yeni kıyafet ve ayakkabı almak için ideal yerlerden biridir. Sokak pazarlarında alışveriş yapmayı sever misiniz ? Weihnachtsmarkt kesinlikle ziyaret etmek için en iyi yerdir. Hannover çikolatası, Leibniz bisküvi, kahve gibi yerel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
 

Hannover’de Gece Hayatı

 
Hannover’de gece hayatı özellikle Cuma ve Cumartesi günleri oldukça hareketlidir. Etnik veya elektronik müzik çalan DJ’ler her yerde boy gösterir. Şehir kulüpleri hem rock hem de house müzik açısından güzel deneyimler sunuyor. Hannover yerel barlarıyla da ünlüdür. Bu mekanlarda geleneksel yemeklerin tadına varabilir, 300’den fazla bira çeşidini deneyebilirsiniz.
 
Hannover’i Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
 
Hannover metrosu harika bir şekilde organize edilmiştir. Sarı, mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere 4 ana hattı takip ederek şehrin her yerine kolayca ulaşabilirsiniz.
 
 •  Şehirde bisiklete binen birçok insan görebilirsiniz. Bisiklet kiralamalı ve Hannover’in tadını çıkarmalısınız.
 • Erlebnis Hayvanat Bahçesi ve Kraliyet Bahçelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HANNOVER BAŞKONSOLOSLUĞU

 

“Hannover Gezi Rehberi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

] }