Almanya Dünya Miras Alanları – Görmeniz Gereken 10 Yer

Almanya Dünya Miras Alanları UNESCO, özel yerleri ve kültürel mekanları dünya kültür mirası olarak ödülle onurlandırmaktadır. Bu, bu yerlerin korunmasına katkıda bulunmayı, aynı zamanda bölgedeki turizmi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.  Tarih severler için Almanya Dünya Miras Alanları konusu bir çok kişi tarafından incelenip merak konusu olmaktadır. Almanya’da mutlaka görmeniz gereken 10 miras alanını incelemeye başlayalım.

 

Alte Buchenwälder ⇝ Antik Kayın Ormanları

Alte Buchenwälder ⇝ Antik Kayın Ormanları

Antik seyahat ormanlarını keşfetmek istiyorsanız, bu Dünya Mirası alanı birkaç bölgeye yayılmıştır. Hesse, Brandenburg, Turnerburg ve Mecklenburg-Vorpommern. Resimde Jasmond Ulusal Parkı var. Almanya‘nın en değerli antik kayın ormanlarından biri burada yaklaşık 500 hektarlık bir alanda yetişiyor. 1586’nın ortalarından itibaren, sürdürülebilir kullanım için bir “ahşap siparişi” verildi.

Historischer Stadtkern Quedlinburg ⇝ Quedlinburg’un tarihi merkezi

Historischer Stadtkern Quedlinburg ⇝ Quedlinburg'un tarihi merkezi
Quedlinburg şehrini özel yapan şey, eski şehrin sokakları boyunca uzanan çok sayıda ve çeşitli yarı ahşap evlerdir. Quedlinburg, ülkedeki en büyük alan anıtlarından birisidir. Ortaçağ sokak labirentinde, yarı ahşap binanın tarihini, yaşayan bu nesne üzerinden inceleme yapılabilir.

Prähistorische Pfahlbauten im Alpenraum ⇝ Alpler’de tarih öncesi yığılmış evler

Prähistorische Pfahlbauten im Alpenraum ⇝ Alpler'de tarih öncesi yığılmış evler

Tarihimizin başlangıcı hala araştırılıyor. Fas’tan bir kafatası gibi tarihi buluntular, henüz pek bir şey bilmediğimizi gösteriyor. Alp bölgesindeki tarihimizin nasıl görünebileceğine dair bir fikir. Alpler’in hemen kenarında bazılarının etrafındaki tarih öncesi yığın yerleşimleriyle açıklanmaktadır. Almanya’nın en eski insan yapımı dünya mirası alanıdır ve 7000 seneden daha eskidir. Yığılmış evler, suda yatan ilk arkeolojik dünya mirasını simgeliyor.

Hamburger Speicherstadt und Kontorhausviertel ⇝ Hamburg Speicherstadt ve Kontorhausviertel

Hamburger Speicherstadt und Kontorhausviertel ⇝ Hamburg Speicherstadt ve Kontorhausviertel

Hamburg’un Speicherstadt ve Şilihaus ile Kontorhaus bölgesi, Almanya’nın en genç Dünya Mirası üyelerinden bazılarıdır ve 2015’ten bu yana listededir. Speicherstadt, yüzyılın başında küresel ticaretin gelişimine ve karmaşıklığına ve türünün en büyük tutarlı topluluğuna muhteşem bir tanıklıktır. Uygun bir şekilde, Kontorhausviertel ilk saf ofis inşa bölgesiydi.

Wittenberg und Eisleben ⇝ Wittenberg ve Eisleben

Wittenberg und Eisleben ⇝ Wittenberg ve Eisleben

Hamburg’un aksine, Wittenberg ve Eisleben mimari gelişmişlikleri ve dünya çapındaki liderlikleri nedeniyle değil ! Reformasyon ile yakından bağlantılı tarihsel olarak değerli yerlerin yoğunluğu nedeniyle Dünya Mirası ilan edildiler. Alman UNESCO Komisyonu şöyle demiştir. “İnsanlık tarihinde önemli bir dönemi” temsil ediyorlar ve “Reformasyon’un otantik yerleri olağanüstü evrensel öneme sahipler.”

Klosterinsel Reichenau ⇝ Manastır Adası Reichenau

Klosterinsel Reichenau ⇝ Manastır Adası Reichenau

Konstanz Gölü’ndeki 400 hektardan daha küçük bir adada, 9. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar üç Romanesk kilise var. Bunlar adanın gerçek dünya kültür mirasıdır. Kilisenin duvar resimleri, 10. ve 11. yüzyılların sanat merkezi olarak Reichenau’nun önemini göstermektedir ve bugün hala ziyaret edilebilir konumdadır.

Bamberg ⇝ Bamberg

Bamberg

Tarihsel olarak, bamberg için işler genellikle iyi gitti ve bu yüzden bugün eski şehirde birkaç dönemin tanıklıklarına hayran kalabilirsiniz. Bamberg, Orta Çağ’da büyük bir imparatorluk haline geldi ve uzun zamandır “ikinci Roma” olarak kabul edildi. Barok dönemde, şehir tüm ihtişamını ortaya çıkardı. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda bir taşra kasabası olarak neyse ki ekonomik açıdan o kadar önemsizdi ki yıkılmadı. Böylece Bamberg, 1993’ten beri Almanya’nın en büyük sağlam eski kenti olarak UNESCO listesinde yer alıyor.

Völklinger Hütte ⇝ Völklingen Demir İşleri

Völklinger Hütte ⇝ Völklingen Demir İşleri

Saarland’da ki Völklingen Ironworks ile karşılaştırılabilir ölçüde demir çelik endüstrisinin tarihini sadece birkaç tesis savunmamaktadır. 1987 yılında bir sanayi anıtı olarak koruma altına alınmış ve yedi yıl sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne geçen ilk endüstriyel tesis olarak yer haline gelmiştir. Bugün sitede birçok sergi ve kültürel etkinlik yer almaktadır. Ziyaret rotaları büyük çelik ve demir kompleksinden geçiyor.

Oberes Mittelrheintal ⇝ Yukarı Orta Ren Vadisi

Oberes Mittelrheintal ⇝ Yukarı Orta Ren Vadisi

Bingen, Rüdesheim ve Koblenz arasındaki Yukarı Orta Ren Vadisi’nin kültürel manzarası çok çeşitli ve güzeldir. Olağanüstü bir kültürel tanıklık zenginliğine sahiptir. 2002 yılında UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin Üst Orta Ren Vadisi’ni Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmesinin resmi gerekçesiydi. Orta Ren Vadisi, 2000 yılı aşkın bir süredir kuzey ve güney Avrupa arasında önemli bir ulaşım yolu olmuştur. Bu sebeple burada birçok tarihi alan kaydedilmiştir.

Schlösser Augustusburg und Falkenlust ⇝ Augustusburg ve Falkenlust Kaleleri

Schlösser Augustusburg und Falkenlust ⇝ Augustusburg ve Falkenlust Kaleleri

Rheinland’daki Brühl’de yer alan iki kale, bir cadde ve geniş bir kale parkı ile birbirine bağlıdır. Almanya’nın en önemli Barok ve Rokoko binaları olarak kabul edilirler. 1984 yılından bu yana, onlar ve parkları UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Augustusburg Kalesi, 1949’dan 1996’ya kadar eyalet resepsiyonları için muhteşem bir zemin olarak Federal Başkan ve Federal Hükümet’e hizmet etti.

Bildband “Welterbe” ⇝ Resimli kitap “Dünya Mirası”

Bildband "Welterbe" ⇝ Resimli kitap "Dünya Mirası"
Almanya Dünya Miras Alanları Dünya Mirası – Almanya’nın Yaşayan Geçmişi”, Günther Bayerl, Florian Heine, 2017, 320 sayfadır. Yaklaşık 200 illüstrasyon, Almanca metin, 98 €, Frederking & Thaler Verlag tarafından yayınlandı.

 

Bu konuyu orijinal Almanca dilinde okumak için bu sayfayı geo.de sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com infopaylasim.com Kedi isimleri/