Mainz Almanya 2022

Mainz, Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde, Ren Nehri’nin Main ile birleştiği yerde bulunan bir şehirdir. Rheinland-Pfalz eyaletinin başkentidir.

Almanya Mainz Hakkında Bilgiler

Mainz, tarihsel olarak Almanya’nın en önemli şehirlerinden biridir ve Kutsal Roma İmparatorluğu içinde önemli bir güç merkeziydi. Şehir, tarihi boyunca birkaç kez Fransa tarafından işgal edilmiş ve 1871’den beri Fransız ve Alman kontrolü arasında dört kez el değiştirmiştir.

Mainz‘in ilk kez tamamen yok edilmesi, her iki tarafın da askeri operasyonlar için önemli bir merkez haline gelmesinden sonra II. Dünya Savaşı sırasındaydı; daha sonra Batı Almanya’nın bir parçası oldu. Mainz, 2011’de kapanana kadar da önemli bir Amerikan askeri üssüydü.

 

Mainz, Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinin başkentidir. Ren Nehri’nin kıyısında, Main ile birleştiği yerde, coğrafi merkezinin yakınında yer almaktadır. Şehrin nüfusu yaklaşık 150.000 kişidir. Kent, antik Roma zamanlarına kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Yüzyıllar boyunca önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Orta çağda Almanya’nın en prestijli üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmıştır. Ve bugün büyük bir ticaret ve sanayi merkezidir. Mainz, ziyaretiniz sırasında müzeler, kiliseler, restoranlar, tiyatrolar ve parklar dahil keşfetmeye değer birçok cazibe merkezi sunmaktadır. (Almanya Eyaletleri)

Mainz Hakkında Bilgiler

Mainz, Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde bulunan bir şehirdir. Rheinland-Pfalz federal eyaletinin başkentidir. Şehir, Ren Nehri üzerinde, Hessen ile batı sınırının yakınında, Main Nehri ile birleştiği yerde yer almaktadır. Mainz, MÖ 16’da Romalılar tarafından kurulmuş ve Roma Galya’sının piskoposluk ve eyalet başkenti olarak hizmet vermiştir. 1821’de Hesse-Darmstadt’ın bir parçası oldu, ancak 1866’da tekrar Prusya’ya ilhak edildi. Şehrin adı, en az MÖ 150’den beri var olan Main Nehri’ne bakan bir tepede bulunan erken bir Kelt yerleşimi olan “Mogontiacum” dan geliyor.

 

Mainz, uzun ve zengin bir tarihe sahip bir şehirdir. Germania Superior’un Roma başkentiydi ve yüzyıllardır piskoposların ve başpiskoposların oturduğu yerdi. Aynı zamanda 1439’da hareketli tip baskıyı icat eden Johannes Gutenberg’in doğum yeridir. (Almanya Gezi Rehberi Almanya Nerede Kalınır Nereler Gezilir?) Şehir, bu ünlü mucidin hayatı hakkında bilgi edinebileceğiniz Gutenberg Müzesi de dahildir. Ayrıca birçok müzesi ve insanların kitap okuma şeklini sonsuza dek değiştiren icadı ile tanınır.

Düşler Şehri Mainz

Mainz, Almanya’nın güneybatısındaki Ren Nehri kıyısında yer almaktadır. Yaklaşık 188.000 kişiye ev sahipliği yapıyor ve kilometrekare başına 1.000 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahip. Kent, MÖ 12 civarında Romalılar tarafından kurulmuştur.

Şehrin tarihi şarap yapımıyla yakından bağlantılıdır. Romalılar bu bölgede bağları ilk yetiştirenler arasındaydı ve kısa sürede ekonominin önemli bir parçası haline geldiler. Şarap üretimi yüzyıllardır devam ediyor ve bugün Mainz’de beyaz şaraplar, kırmızı şaraplar, köpüklü şaraplar ve meyve şarapları üreten 50’den fazla şarap imalathanesi var. 1355-1484 yılları arasında Köln’den ünlü bir mimar olan ve aynı zamanda Köln Katedrali’ni tasarlayan Johannes von Wied tarafından inşa edilen katedrali de dahil olmak üzere şehrin simge yapıları çeşitlidir.

Düşler Şehri Mainz

Mainz, Almanya’nın batısında, Ren Nehri üzerinde bir şehirdir. Rheinland-Pfalz eyaletinin başkentidir. Mainz, tarihi Roma dönemine kadar uzanan eski bir kasabadır. Müzeler, kiliseler ve diğer tarihi binalar dahil olmak üzere birçok cazibe merkezine sahiptir.

Yorum yapın

FAQ

Mainz Hakkında Bilgiler Gutenberg Kenti Mainz, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin iç kesimlerinde, Ren Nehri kıyısında yer alır.

meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org