Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya’ya Nasıl Gidilir? konusu son zamanlarda yoğun bir şekilde araştırılıyor. Sosyal yaşantısı, kültürel faaliyetleri, müzeleri festivalleri ile cazibe merkezi haline gelen Almanya önemli bir ülkedir.  Almanya dünyanın en gözde ülkeleri arasında yer almaktadır. Almanya gerçekten bir düşler ülkesidir. Öncelikle gitmek istediğiniz Almanya’ya neden gitmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Almanya Nerede?

Orta Avrupa’da bulunan Almanya, batısında Fransa, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda bulunur. Doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya güneyinde İsviçre ve Avusturya vardır. Kuzeyinde ise Danimarka, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi bulunmaktadır. Almanya, coğrafi konumu olarak ılıman iklim kuşağında yer almaktadır. Almanya, Avrupa´nın tam ortasında bulunuyor. Dünya haritaları üzerinde Almanya´yı genellikle ortalarda komşu ülkelerle çevrili bir bölgede görebilirsiniz. Türkiye ile karşılaştırıldığında, Almanya Türkiye´nin ancak yarısı kadar büyüktür. Türkiye 783.562 km2 Almanya 357.386 km² alana sahiptir. Almanya nerede bulunuyor? – Almanya Dışişleri Bakanlığı (diplo.de) En büyük şehri Berlin’dir ve nüfusu İstanbul’un ortalama 4.te biri kadardır. Berlin nüfus 3,645 milyon – İstanbul nüfus 15.46 milyon. ( Bakınız Almanya Nerede Bulunur )

Almanya Nasıl Bir Ülke?

Almanya UNESCO, özel yerleri ve kültürel mekanları ile dünya kültür mirası olarak ödülle onurlandırmaktadır.  Ülkelerinde yaşayan yaklaşık olarak 83 milyon kişilik nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahip ülkedir. Almanya’nın başkenti Berlin, ülkenin en yüksek nüfuslu şehirdir. Başkentten sonra sırayla Hamburg, Münih ve Köln takip etmektedir. Almanya, federal parlamenter bir cumhuriyettir. On altı eyaleti bulunmaktadır. Almanya NATO’ya, Birleşmiş milletlere ve G8’e üyedir. Kyoto Protokolü imzalamıştır. Ülke 2007 yılında yapılmış olan gayri safi yurtiçi hasıla değerlerinde dünyanın 3. büyük ekonomisidir. Almanya tüm dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan 2. ülkeyken askeri harcama bütçesi olarak 6. sırada yer almaktadır. Almanya; parlamenter, federal, temsili demokrasisi olan cumhuriyettir. Politik sistemi, 1949 yılında ilan edilen anayasa ile temellendirilmiştir. Grundgesetz ismiyle anılan doküman, Verfassung anayasasına karşı tercih edilmiştir. Bunun nedeni ülke o zamanlarda iki ayrı devlet şeklindeydi. Grundgesetz’i yazanlar, Almanya bir olduğunda bunun asıl anayasa ile değişebileceğini vurgulamak istenmiştir. Federal Şansölye, Angela Merkel’dir. Almanya hükümetinin başıdır ve yürütmeyi gerçekleştiren kişidir. Federal Başkan görevini yapan kişi şu an Frank- Walter Steinmeier, sembolik güçleriyle ve görevleriyle öncelikli yetkilidir. Görev yılı beş yıldır ancak süre dolduğunda tekrardan seçilebilme hakkı bulunmaktadır.

Almanya ‘ya Gitmek İçin Ne Yapmalıyım?

Almanya’da uzun süreli yaşamayı planlıyorsanız, oturum izni alma kurallarına uyulması gerekiyor. Oturum izni almanın yöntemleri şöyledir.

Mesleki eğitim,
Üniversite eğitimi,
İş arama,
Çalışma,
AB Mavi Kart
Serbest çalışma
Aile birleşimi,
Araştırma.

Almanya oturum izni alabilmek için ulusal vize başvurusunda bulunmalısınız. Bu vize Almanya Konsolosluğu tarafından verilmekte ve Schengen vizesinden farklı imkanlar sunmaktadır.

Almanya ‘ya En Kolay Nasıl Gidilir?

Almanya, Avrupa Birliği üyesi olduğu için Schengen prosedürüne dahil olan bir devlettir. Schengen sayesinde tek bir Avrurpa Birliği ülkesinden vize alırsanız Almanya’ya kolayca gidebilirsiniz. Eğer ki kolay vize veren bir Schengen ülkesinden vize alırsanız önce o ülkeye daha sonra da o ülkeden Almanya’ya geçerek seyahat amacınıza ulaşabilirsiniz. Schengen vizesi ile ilgili detayları aşağıda paylaşacağız.

Almanya’ya gezmeye gitmenin bir başka yöntemi ise Almanya turlarıdır. Bu turlar oldukça yaygın ve genelde hemen hemen Almanya’nın tüm şehirlerini kapsamaktadır. Turlar yurtdışına gitmek için biraz daha zahmetsiz bir gezi imkanı sağlıyor. Nerede konaklayacağınız önceden belirlenmiştir. Yurt dışı çıkışlarınızı kolaylaştırır ve ülkenin en iyi gezilecek yerlerini bir rehber önderliğinde geziyor olacaksınız. Sorun ve problem prosedürlerini düşünmek yerine ülkeye konsantre olup bunun keyfini doya doya yaşıyor olacaksınız. Almanya tur fiyatları da öyle çok pahalı değildir. Biraz araştırma yaparak tur firmaları hakkında detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Almanya’ya seyahat etmek için Almanya uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz.  Almanya’ya İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü direkt ve aktarmalı sayısız uçuş sefer vardır. Bu uçuşları şöyledir.

 • Berlin
 • Bremen
 • Köln
 • Düsseldorf
 • Frankfurt
 • Friedrichshafen
 • Hamburg
 • Hannover
 • Baden-Baden
 • Leipzig
 • Münih
 • Münster
 • Nürnberg
 • Stuttgart’a yapılıyor.

Türkiye Almanya arasında her gün çok sayıda sefer gerçekleştiriliyor. Türkiye Almanya arasında en sık uçulan şehirler ise : İzmir, İstanbul ve Antalya şehirleridir.

Almanya ‘ya Aşısız Gidilir mi?

Almanya’da yetkili kurum olan Paul Ehrlich Enstitüsü (PEI) tarafından ilan edilen listeye göre Biontech, Moderna ve AstraZeneca ile 2 doz, Johnson&Johnson ile tek doz aşılanmış olmak ‘tam aşılanma’ anlamına geliyor.

PEI listesine göre onaylı aşıların karma kullanımı da kabul edilmektedir. Yani ilk dozda AstraZeneca olan bir vatandaş ikinci dozda Biontech yaptırması ya da Moderna ve AstraZeneca aşılarını tercih etmesi durumunda Almanya’ya seyahat edebiliyor. Bu durumda yakın zamanda Türkiye’de sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri için başlayan, ‘çift doz Sinovac aşısı olanlara üçüncü dozda Biontech uygulaması’ ile Almanya’ya girebilmek mümkün olmayacak. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ile covid19 virüsüne karşı tüm doz aşılarını olan her kişi, 25 Haziran’dan itibaren Türkiye’den Almanya’ya turistik seyahat yapabilecekler.

Almanya ‘ya Giriş Şartları Nelerdir?

Almanya’ya  iş için çalışmak için gideceksiniz  yapmanız gerekenler şunlardır;

İlk olarak aldığınız eğitimin denkliği ön koşul olarak karşınıza çıkacaktır. Bu konuda danışmanlık hizmeti verilmektedir. Danışma hattına Pazartesi  / Cuma arası, saat 8 – 18 (Orta Avrupa Saati) arası şu numaradan ulaşılabilir +49 30 1815 – 1111 . Denkliğiniz veya göç ile ilgili diğer konular hakkında sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.  “Almanya’da Çalışma ve Yaşama” danışma hattı yeterli bilgiye ulaşma konusunda işinize çok yarayacaktır. Danışma hattı web sitesini bu adresten (anerkennung-in-deutschland.de) ziyaret edebilirsiniz.

Almanya ‘ya gitmeden önce yapılacak araştırmalar. Bu konuda Anadolu jet’ yayınladığı bu konuyu okumanızı öneriyoruz (Almanya’ya Seyahati )! Almanya’ya seyahat edecek 6 yaş ve üzeri yolcularımız, uçuştan önce, negatif COVID-19 test raporu ya da COVID-19 aşı sertifikası veya COVID-19 hastalıktan iyileşme kanıtlardan birini sağlamak ile yükümlüdürler.

Covid-19 test kanıtı:

Yetkilendirilmiş laboratuvarlar tarafından WHO standartlarında düzenlenmiş negatif sonuçlu Antijen ve PCR testleri kabul edilmektedir. Antijen testin numune verilişi itibarıyla Almanya varışta 48 saatten fazla süre geçmemiş olmalıdır. PCR testin numune verilişi itibarıyla Almanya varışta 72 saatten fazla süre geçmemiş olmalıdır.

İstisna: Son 10 gün içinde bir VARIANTS OF CONCERN bölgesinde bulunmuş yolcularda antijen testi için numune verilişi Almanya’ya varışta 24 saati geçmemiş olmalıdır.

Almanya Çalışma Vizesi ve Ücreti

Almanya ‘ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Gerekli? Almanya Vizesi Nasıl Alınır: 2021 yılında Vize Ücreti Ne Kadar? Almanya ‘ya gitmeden önce mutlaka detaylı araştırmalar yapın. Hatta ülkenin şartlarını bilenlerden destek alın bu gidiş sürecinizi hızlandıracaktır.

Almanya Vize Ücretleri

Vize Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Alınacaksa Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vize 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Ticari Vize 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi  60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Transit Vize 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Şoför Vizesi 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Öğrenci Vizesi 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Kültürel Vize 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 60 EURO 30 EURO 40 EURO 130 EURO
Aile Birleşimi Vizesi ­­_ _ _ 250 EURO
Çalışma Vizesi ­­_ _ _ 250 EURO
Blue Kart Çalışma Vizesi ­­_ _ _ 250 EURO

 

Almanya ekonomisi; Almanya dünyada üçüncü, Avrupa’da en büyük gayri safi yurtiçi hasılaya sahip ülkedir. Satın alma paritesi, dünyada beşinci ülke konumunda olan Almanya, 2007 yılındaki reel büyüme oranı %2.4 ölçülmüştür. Sanayileşme dalında Almanya, küresel ekonomide lokomotif, öncü ve yenilikçi olarak rol oynamıştır.
Almanya 2007 yılında dünyanın en fazla ihracat yapan ülkesi olmuştur. Almanya; Euro Bölgesi ülkelerine dahildir. Almanya’nın Toplam gelirinin %70’ini hizmet, %29.1’ini endüstri ve %0.9’unu tarım sektörü oluşturmaktadır. Ürettikleri ürünlerin çoğunluğu makine, otomobil, kimyasal madde ve metal sanayi oluşturmaktadır.
Ülke; politik birleşme ve kapalı Avrupa ekonomisinin savunucusudur. Ticari bir karar alacağı zaman Avrupa Birliği üyelerinin ve AB tek pazar yasalarının kararına göre hareket etmektedir. Almanya, Euro para birimini kullanmaktadır.

Almanya’ya Gidiş Vize Aşaması:  Almanya vize başvurusu için gerekli olan evrakları bu siteden takip edebilirsiniz. iDATA – Gerekli Evraklar

Almanya

Almanya Schengen Vizesi Başvurusu

Schengen Vizesi 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatler için gerekli vize türüne verilen isimdir. Seyahat amacına göre vize tipleri aşağıdaki gibidir:

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Bordo Pasaport sahiplerinin ülkeye girmesi için vize talep ederken,  Yeşil Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 gün kadarlık bir sürede vizesiz giriş yapabilmesine izin veriyor. Ancak Almanya bir Schengen ülkesi olduğu için, bu ülkeye yapılacak seyahatlerde kullanılacak pasaportta önceden alınmış çoklu ve geçerliliği devam eden bir Schengen vizesi bulunması durumunda ayrıca Almanya vizesi almaya gerek yoktur.

Almanya vize türleri, ülkeye gerçekleştirilecek seyahatin amacına ve süresine göre farklılıklar göstermektedir.

 • Almanya Turistik Vize: Turistik gezi, eğlence, tatil gibi bir amaç için Almanya’ya seyahat etmeyi planlayanların alması gereken vize çeşididir.
 • Almanya Ticari Vize: İş seyahati veya fuar ziyareti gibi nedenlerle Almanya’ya giriş yapmak isteyenlerin alması gereken vize çeşididir.
 • Almanya Aile Ziyareti Vizesi: Almanya’daki aile, akraba veya arkadaşlarını ziyaret etmek için alınması gereken vize çeşididir.
 • Almanya Transit Vize: Başka bir ülkeye giderken Almanya’da aktarma yapacak olanların alması gereken vize çeşididir. A tipi vize olarak da geçer.
 • Almanya Aile Birleşimi Vizesi: Bu vizenin kullanılmasının 2 şekli vardır. Birincisi; Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşların Almanya’da yaşayan ailelerinin yanına yerleşmesi için almaları gereken vizedir. İkincisi ise;  ilgili kişi Almanya’da yaşıyorsa ve Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşını doldurmamış çocukları varsa, çocuklarını yanına alması için bu vize türüne başvurması gerekmektedir.
 • Almanya Erasmus Vizesi: Kısa süreli öğrenci ve personel değişimi programlarından faydalanmak isteyenlerin alması gereken vize çeşididir.
 • Almanya Yatırımcı Vizesi: Almanya’da iş kurmak, yatırım yaparak iş alanını geliştirmek ve aynı zamanda da oturma iznine sahip olmak isteyen kişiler tarafından başvurulması gereken vize türüdür.
 • Almanya Dil Okulu Vizesi: Almanya’da dil eğitimi almak isteyenlerin başvurması gereken vize çeşididir. Bu vize türü, dil eğitiminin doksan günden kısa veya doksan günden uzun olmasına göre ikiye ayrılmaktadır. Doksan günü aşmayan eğitim süresi olanların Schengen vizesi alması yeterli olurken, Doksan günden uzun eğitim süresi bulunanların Almanya Dil Okulu Vizesi alması şarttır. Yoğunlaştırışmış Dil Okulu vizesi alabilmek için haftalık dil kursu derslerinin en az on sekiz saat olması gerekmektedir.
 • Almanya Çalışma Vizesi: Almanya’da çalışmak isteyenlerin ve çifte vatandaşlıkları bulunmayanların alması gereken vize çeşididir. Bu vizenin alınabilmesi için ilgili kişinin Almanya’da bir firma ile anlaşmış olması gerekiyor.
 • Almanya Şoför Vizesi: Almanya’da bir şirkete bağlı olarak yük taşımacılığı yapacak olan kişilerin birkaç günden daha fazla sürecek nakliye işleri için almaları gereken vize çeşididir.
 • Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Almanya’da yapılan herhangi bir kültürel veya sportif etkinliğe katılmak isteyenlerin alması gereken vize çeşididir.
 • Almanya Kısa Süreli Vize ( C Tipi Vize): Ülkede bulunma süresi 90 günü aşmayacak olanların alabileceği Schengen vizesi türü “C Tipi” vize olarak geçmektedir. Bu vize tipine; Almanya Turistik Vizesi, Ticari Vizesi ve Aile Ziyareti Vizesi dâhildir.
 • Almanya Uzun Süreli Ulusal Vize ( D Tipi): Almanya’da aralıksız olarak 90 günden fazla bulunacak olan kişilere verilen vizedir. Bu vize türü ikamet için verilmektedir. Uzun süreli vize olduğundan başvuruları vize merkezleri tarafından alınamamakta, yalnızca Alman Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri tarafından gerçekleştirilebilmektedir. D tipi vizeye; Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Erasmus Vizesi ve Çalışma Vizesi dâhildir. ( Bakınız kaynak Almanya Vize Türleri )

Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan meslekler

Almanya’da doktor, hemşire ve bilişim alanında iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Almanya bu yüzden kurallarını daha esnek hale getirerek bu sektörlerde çalışmak isteyen yabancılardan diplomalarının tanınması şartını uygulamayacak, en az 5 yıl iş tecrübesi olup olmadığına bakılacak. Bu durumda, işverenlerden, sözleşmesi sona ermiş ve Almanya’yı gönüllü olarak terk etmeyi reddeden bir çalışan için, geri gönderme masrafları da dahil olmak üzere bir yıla kadar mali sorumlulukları üstlenmesi talep ediliyor.  (Almanya’dan çalışma izni almak için neler gerekiyor? Kimler başvurabilir? | Euronews)

Almanya’nın çalışma vizesi vereceği mesleklerin listesi bu şekildedir.:

1-marangozluk ve alakalı işler
2-ahşap ve mobilya ve ilgili iç dizayn işleri
3-gemi yapımı, otomobil ve uçak inşasıyla ilgili meslekler
4-gemi yapımı, otomobil ve uçak inşasında kontrolörler
5- mekatronik teknisyenliği (elektronik ve motorla ilgili meslekler)
6- otomasyon
7- inşaat elektrikçileri
8- endüstri elektrikçisi
9- ev elektrikçisi
10- elektrik işlerinde kontrolör
11- bina inşaat kontrolörü
12-yol inşaatı kontrolörü
13-sokak inşaatı, tünel yapımı, rayların döşenmesi, boru hatlarının döşenmesiyle ilgili meslekler
14- fayansçı, mozaikçi, laminatçı, parkeci
15- şap işçileri
16- kepenk ve panjur işlerini yapanlar
17- yer döşemesi yapan meslekler
18- kaba inşaat, izolasyon, pencere, marangozluk ve panjur işlerini denetleyenler
19- su tesisatçısı, sıhhi tesisatçı, kaloriferci, klima işlerini yapanlar
20- ısıtma işlerini yapanlar
21- soğutma işlerini yapanlar
21- ısıtma, soğutma, su tesisatı, kalorifer işlerinde kontrolör
22- boru hattı döşenmesiyle ilgili meslekler
23- yazılımcı ve yazılım geliştiricisi
24- makinist (tren, tramvay)
25- ayak hastalıkları uzmanı
26- hastabakıcılar
27- sağlık teknikeri
28- ambulans görevlileri
29- ebe
30- fizyoterapist
31- yaşlı bakıcıları
32- kozmetik ürünlerinin denetlenmesi
33- ortopedi ve rehabilitasyon teknikerleri
34- işitme cihazlarıyla ilgili teknikerler
35- ortopedi, rehabilitasyon ve işitme cihazları alanlarında uzmanlar
36- ahşap ve doğrama işlerinde teknikerler
37- mobilya, mutfak alanında taşıma ve montaj işleri
38- mobilya, mutfak, marangozluk alanında müşteri hizmetleri çalışanları
39- ahşap ve mobilya tamircileri (iç dizayn ve modüller, paketleme, çerçeveleme)
40- otomotiv servis teknikeri
41- otomotiv mekatronik
42- şase ve araba tamircisi
43- taşıma araçları için mekatronikçiler
44- şase alanında mekatroniker
45- otomotiv alanında sistem ve yüksek gerilim teknisyeni
46- şase alanında denetmenler
47- şase parçaları üretmede çalışanlar
48- otomotiv döşeme tamircisi ve detaylı temizlik, yenileme yapabilenler
49- hafif taşıma araçlarında metal işleri yapanlar
50- ziraat makinelerinin mekatronikerleri

Bakınız Almanya Çalışma İzni 2021

Almanya Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

Yaşam Maliyeti

Almanya’da yaşam maliyetinin en temel gideri olan ev kirası fiyatlarıdır. Aylık düzenli olarak ödenmesi gereken elektrik, su, internet, ısınma, diğer giderler ve faturalar için yaklaşık olarak 1000 € tutarında bir ödeme yeterli olmaktadır. (Bakınız Almanya Asgari Ücret)

Ulaşım Maliyeti, ticari taksilerin ücreti Almanya’da biraz yüksektir. Ancak toplu taşıma ücreti hem makul bir fiyatta hem de gelişmiş ve halk tarafından benimsenmiştir. Bu yüzden kişiler kendi maddi durumlarına göre ulaşım aracı seçmektedir. Toplu taşıma kullanan bir kişi aylık olarak ortalama 60 € seviyesinde ödeme yapmaktadır. Mutfak masrafları en uygun maliyetli kısımdır. Aylık olarak 150 € ile mutfağınızda çoğu gıda malzemelerini rahatlıkla alımını sağlayabilmektedir. Temizlik Ürünleri, Almanya’da bu ürünler oldukça uygun fiyat seçenekleri ile alınabilir. Aylık olarak ortalama bir kişinin kullanımına göre 20 € tutarında bir ödeme gerçekleşmektedir. Orta gelirli bir kişinin ortalama günübirlik gezi maliyeti ise 50 – 100 € olarak hesaplanmaktadır. Bu kişinin seçimlerine ve isteklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Eğitim

Almanya’da eğitim, isteğe bağlı anaokulu eğitimi üç ve altı yaş arasındaki çocuklar için okullar vardır. Sonrasında ise on iki yıl sürecek olan zorlu eğitim hayatı başlamaktadır.
Bir en yüksek not iken altı başarısız sayılmaktadır. Öğrencilerin engeli veya okulu engelleyecek rahatsızlığı dışında evde eğitim verilmiyor. İlköğretim dört yıl sürmektedir.
Ortaöğretimde, eğitimcilerin verdiği tavsiyelere göre öğrencileri ayırarak dört farklı okul tipi bulunur. Gymnasium, en yetenekli öğrenciler bu gruba toplanır ve üniversiteye hazırlanır. Realschule, orta düzeydeki öğrenciler içindir. Hauptschule, öğrencileri mesleki eğitime hazırlarken aynı zamanda üniversite sınavı hakkına da sahiptirler.
Förderschulen, fiziksel veya zihinsel engeli bulunanlar öğrenciler için olan okullardır.
Üniversiteye girmek isteyen lise öğrencileri Abitur sınavında başarılı olma şartı aranmaktadır. Bunun dışında da mesleki okul diplomasına sahip öğrenciler de bu sınava girmek için başvuruda bulunabilir. Duale Ausbildung özel staj sistemi, mesleki eğitim gören öğrenciyi şirket bünyesinde çalışması için imkan tanımaktadır. (Bakınız Almanya’da Üniversite Okumak )

Dış İlişkiler

Almanya, kuruluşundan itibaren Avrupa Birliği içinde rol oynamaktadır. II. Dünya Savaşı’ndan itibaren Fransa ile yakın ilişki içinde durmaktadır. Almanya ve Fransa arasındaki bu yakınlık Hristiyan Demokrat Helmut Kohl ve Sosyalist François Mitterrand önderliğinde oluşmuştur.
1948 yılında Marshall Plan ile ABD’nin yardımı sayesinde Almanya’nın savaş sonunda tekrar endüstrisinin kurmasına yardım da bulunmuştur. Yine Almanya’daki yiyecek krizinde de ABD, Almanya’ya yardımda bulunmuştur. Bunun gibi sebepler sonucunda Almanya ve ABD yakın dosttur. Ayrıca Almanya ve ABD, ekonomik olarak birbirine bağlıdırlar.

Vergi

Almanya Vergi sistemi, dünyanın en detaylı ve kapsamlı vergi sistemlerinden birisidir. Almanya ekonomisinin böyle güçlü olmasının üzerinde vergi sisteminin etkisi büyüktür. Diğer ülkelerle kıyaslandığında kayıt dışı ekonomisinin oranı çok az olduğu bilinmektedir.
Böylece devletin, vergi üzerinden yüksek gelir elde ettiği ve vergi sisteminde doğru şekilde çalıştığını göstermektedir. Alman vergi sistemi ile edilen gelir, devletin Almanya’da yaşayanlar için yapmış olduğu harcamaların ve sosyal desteklerin ana kaynağını oluşturmaktadır.
Almanya vergi sisteminin temelini oluşturan dört vergi türü vardır. Bunlar; Gelir, Kurumlar, Katma Değer ve Ticaret vergisidir.
Alman vergi sistemi, adalet, eşitlik ve şeffaflık ilkelerine dayanmaktadır.

Eşitlik İlkesi

Eşitlik ilkesi, Almanya’da yaşayan kişilerin gelirlerinin eşit bir şekilde paylaştırılması ifade etmektedir. Almanya’da az kazanandan az vergi alınırken, çok çalışandan ise yüksek vergi alınır. Buna karşılık olarak devletin sunduğu olanaklardan herkes eşit şekilde faydalanmaktadır. Böylece, insanların vergilerini gönül rahatlığı ile ödenmesi hedeflemektedir.

Şeffaflık İlkesi

Şeffaflık ilkesi ise vergi ödemek ile yükümlü herkesin vergi süreçlerini ve şartlarını anlayabilmelidir. Devlet vergilerle ilgili konularda şeffaf olmak zorundadır. Almanya’da yaşayan kişiler ile bu şeffaflığı paylaşmak durumundadır.

 

Kültür

Almanya, tarihinde Das Land der Dichter und Denker diye anılmaktadır. 2006 tarihinden günümüz tarihine kadar Almanya kendisini Fikirlerin Ülkesi adıyla anmaktadır. Alman kültürü, ülkenin ulus devlet doğmasından önce ortaya çıkmış ve Almanca olarak konuşulan tüm ülkeleri etkisi altına almaktadır.
Almanya’da kültür, Avrupa laiklik ve din gibi popüler ve zihinsel eğilimlerin etkisi ile şekillenmiştir.
Federal Eyaletler, Almanya’da kültürel kurumlardan sorumludurlar. Mali destek sağlayan 25.000’in üzerinde kütüphane, yüzlerce senfonik orkestra, 240 tiyatro ve müzeler, 16 eyalete dağılmış durumdadırlar. Ülkede her yıl yüzbinlerce kişi müzeleri ziyaret etmekte, tiyatro izlemekte, opera ve senfonik orkestra dinlemektedirler.
Ülke, Ludwig van Beethoven, Richard Wagner, Johannes Brahms ve Johann Sebastian Bach gibi tüm dünyaca ünlü klasik bestecilere sahip çıkmaktadır. 2006 yılından itibaren Almanya, dünyadaki beşinci müzik pazarı haline gelmektedir.
Alman ressamlar farklı çalışmalarıyla, Almanya’ya uluslararası prestij kazandırmaktadırlar.

Almanya’nın Güzellikleri

Judisches Museum (Yahudi Müzesi)

2011’de açılan Yahudi Müzesi, yahudilerin Almanya’daki 2 bin yıllık geçmişlerine ait bilgi ve belgelerin sergilendiği müze. Tarihsel ve kültürel dokuları görme imkanı olan ve mimari açıdan hoş görüntüye sahiptir.

Almanya Köln

Almanya’nın en büyük dördüncü şehridir. Köln içinde bulunan Gross St. Martin, Ludwig Müzesi, Çikolata Müzesi gibi müzeleri ve tarihi yerleri bulunmaktadır.

Brandenburg Kapısı

1788 ve 1791 tarihleri arasında Berlin şehrinde inşa edilmiştir. 26 metre boyu olan Brandenburg kapısı şehirle özdeşleşen bir eser olmuştur. Brandenburg’un altı adet giriş ve çıkışı bulunan ayrıca kapı 12 adet sütundan oluşmaktadır.

Berlin Duvarı

Almanya ülkesindeki Vatandaşların Batı Almanya’ya geçişini engellemek amacıyla inşa edilmiştir. Tam olarak 46 kilometre uzunluğundadır 1989’da yıkılan bu duvar “Utanç Duvarı” olarak adlandırılmaktadır.

Sanssouci Sarayı ve Sanssouci Parkı

Almanya’nın Potsdam merkezinde Rokoko tarzında inşa edilmiştir. Sanssouci Sarayı ve Sanssouci Parkı yapılma amacı ise Prusya Kralı Büyük Friedrich’in yazlık eve ihtiyacı olmasıdır. Sanssouci Sarayı ve Sanssouci Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer almaktadır.

Euro Park (Avrupa Parkı)

Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise ikinci en büyük tema parkı olan Euro Park, 1975 yılında Rust şehrine açılmıştır. Euro Park, 16 hektarlık alana kurulmuştur. İçerisinde yapay göl, nehirler, hızlı tren ve birçok farklı kurgu bulunmaktadır.

Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi, Almanya’nın en büyük doğa müzelerinden biridir. Müzede Avrupa’nın en kapsamlı dinozor koleksiyonu bulunmaktadır. Tarih öncesi yaşamış canlıların iskeletleri ve birçok canlıların türünün dondurulmuş şekilde sergilenmektedir.

Uluslar Muharebesi Anıtı

1813 yılında Leipzig Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilmiştir. Napoleon Bonaparte’nin şehirde kaybettiği savaşı da simgelemektedir.

Müzeler Adası

UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan müze Berlin’in Mitte ilçesinde yer almaktadır. Müzeler Adasında, 5 müze yer almaktadır. Bunlar; Eski Müze, Yeni Müze, Bode Müzesi, Eski Ulusal Galeri Müzesi ve Bergama Müzesi’dir.

Trier

Roma İmparatorluğu’ndan kalma Almanya’daki en eski şehirdir. Augustus tarafından kurulmuş olan bu şehir, M.Ö. 15 yılında kurulmuştur. 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Trier, II. Dünya savaşında müttefik devletlerin uçakları ile bombalanan bir şehirdir. Şehirde, Roma döneminden kalan eski kiliseler, saray, hamam harabeleri, opera binası bulunur. Ayrıca Karl Marx evi ve tren garı gibi alanlar gezilip görülebilecek yerler arasındadır.

Almanya Hannover

Renkli sokakları, bol yeşillikli caddeleri, doğal parkları bulunan Hannover tam anlamı ile düşler şehri. Gelen turistler ile gelişmiş ve 19 yüzyılda hızla sanayileşmeye başlamıştır. Hannover, Lister Kalesi, Deniz Yaşamı Akvaryumu ve Sprengel Müzesi gibi turistik yerlere ev sahipliği yapar.

Neuschwanstein Şatosu

Bavyera bölgesinde Füssen’e bağlı Hohenschwangau yöresinde bulunmaktadır. Bulunduğu bölgenin en yüksek tepesine inşa edilen şato, Avrupa’nın en görkemli kalelerinden birisi olan Neuschwanstein Şatosudur. 1889’da hizmete açılmış ve kale tam olarak 65 metre yüksekliğe sahip, mimari yapısı Neo – Romantik izler taşımaktadır.

Signal Iduna Park

Almanya’nın en köklü futbol kulübünden Borussia Dortmund’un maçlarını gerçekleştirdiği Signal Iduna Park. 2 Nisan 1974 yılında hizmete açılan bir stadyumdur. Bu stadyumda koltuksuz kale arkası modeli futbol severler tarafından sevilmektedir.

Yorum yapın

FAQ

Almanya vizesi alabilmek için; uzun süreli seyahat planlanıyorsa Almanya Konsolosluk ya da Büyükelçiliği'ne, kısa süreli bir seyahat planlanıyorsa da Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için öncelikle randevu almak gerekir.

Almanya, AB üyesi olduğundan dolayı Schengen prosedürüne dahil bir ülkedir. Schengen sayesinde tek bir AB ülkesinden vize alarak Almanya'ya gidebilirsiniz. Eğer ki kolay vize veren bir Schengen ülkesinden vize alırsanız önce o ülkeye daha sonra da o ülkeden Almanya'ya geçerek seyahat amacınıza ulaşabilirsiniz.

Farklı ülkelerin vatandaşları Alman makamlarca belirlenen, ve en basit düzey olarak kabul edilen A1 Almanca bilgisi sertifika sınavına katılmak zorunda. Avrupa Birliği uyum süreci gereğince Almanya'ya yerleşmek isteyen yabancıların Almanca öğrenme zorunluluğu bulunuyor.

Almanya'da çalışmak için aranan en önemli şartlardan biri dil yeterliliğinin olması ve lisans mezuniyetidir. İş bulan kişilerin işi bulmanın ardından, çalışma ve oturma izni almaları gerekmektedir. Almanya'da işçi olarak çalışmak için lisans mezuniyeti aranmamaktadır

1-marangozluk ve alakalı işler 2-ahşap ve mobilya ve ilgili iç dizayn işleri 3-gemi yapımı, otomobil ve uçak inşasıyla ilgili meslekler 4-gemi yapımı, otomobil ve uçak inşasında kontrolörler 5- mekatronik teknisyenliği (elektronik ve motorla ilgili meslekler) 6- otomasyon 7- inşaat elektrikçileri 8- endüstri elektrikçisi 9- ev elektrikçisi 10- elektrik işlerinde kontrolör 11- bina inşaat kontrolörü 12-yol inşaatı kontrolörü 13-sokak inşaatı, tünel yapımı, rayların döşenmesi, boru hatlarının döşenmesiyle ilgili meslekler 14- fayansçı, mozaikçi, laminatçı, parkeci 15- şap işçileri 16- kepenk ve panjur işlerini yapanlar 17- yer döşemesi yapan meslekler 18- kaba inşaat, izolasyon, pencere, marangozluk ve panjur işlerini denetleyenler 19- su tesisatçısı, sıhhi tesisatçı, kaloriferci, klima işlerini yapanlar 20- ısıtma işlerini yapanlar 21- soğutma işlerini yapanlar 21- ısıtma, soğutma, su tesisatı, kalorifer işlerinde kontrolör 22- boru hattı döşenmesiyle ilgili meslekler 23- yazılımcı ve yazılım geliştiricisi 24- makinist (tren, tramvay) 25- ayak hastalıkları uzmanı 26- hastabakıcılar 27- sağlık teknikeri 28- ambulans görevlileri 29- ebe 30- fizyoterapist 31- yaşlı bakıcıları 32- kozmetik ürünlerinin denetlenmesi 33- ortopedi ve rehabilitasyon teknikerleri 34- işitme cihazlarıyla ilgili teknikerler 35- ortopedi, rehabilitasyon ve işitme cihazları alanlarında uzmanlar 36- ahşap ve doğrama işlerinde teknikerler 37- mobilya, mutfak alanında taşıma ve montaj işleri 38- mobilya, mutfak, marangozluk alanında müşteri hizmetleri çalışanları 39- ahşap ve mobilya tamircileri (iç dizayn ve modüller, paketleme, çerçeveleme) 40- otomotiv servis teknikeri 41- otomotiv mekatronik 42- şase ve araba tamircisi 43- taşıma araçları için mekatronikçiler 44- şase alanında mekatroniker 45- otomotiv alanında sistem ve yüksek gerilim teknisyeni 46- şase alanında denetmenler 47- şase parçaları üretmede çalışanlar 48- otomotiv döşeme tamircisi ve detaylı temizlik, yenileme yapabilenler 49- hafif taşıma araçlarında metal işleri yapanlar 50- ziraat makinelerinin mekatronikerleri

meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org