Almanya’da Yaşama Kararı Almak

Almanya’da Yaşama Kararı Almak; Bu yazımızda Almanya’ya gitme fikrini, bu sürecin ilerleyişini, psikolojik etkilerini farklı yönlerden ele alacağız.
Öncelikle bunun için bir zihin haritası oluşturmamız, buna göre yörüngeler belirlememiz gerekiyor. Bu noktada kendinize bazı sorular sormanız gerekmektedir.

 • 1- Yurt dışına neden gitmek istiyorum?
 • 2- Seçmek istediğim ülke neden Almanya?
 • 3- Almanya’da yapabileceğim bir meslek ya da maddi olarak bir dayanağım var mı?
 • 4- Dil konusunda sıkıntı yaşar mıyım?
 • 5- Temelli veyahut uzun süreli olarak bambaşka bir serüvene çıkabilecek istikrarım var mı?
 • 6- Sonucunda ise Almanya’yı, daha doğrusu orada yaşamayı sevebilecek ve kalmayı seçecek miyim?

1- Yurt dışına neden gitmek istiyorum?

Bu soruya dürüstçe ve mantık idrakını göz ardı etmeden cevap vermek en doğrusu olacaktır. Çevrenizdeki insanların söylediklerinden mi etkileniyorsunuz? Yoksa gerçekten istiyor musunuz, bu çok önemli. Ben ne istiyorum bu hayattan diye kendinize sormanız gerek. Zira buna göre; yaşadığınız ülkeyi, hayalinizdeki mesleği ve tüm yapılacaklar listenizi tercihen şekillendirebilir ve adımlarınızı ona göre atabilirsiniz. Farklı bir ülkeye gitmek istemenizde birçok neden olabilir. Yaşadığınız ülkenin yaşam koşulları size hitap etmeyebilir. Maddi, manevi tüm hatlarıyla ele alınması gerekiyor bazı şeylerin. Burada en önemli nüanslardan biri şu olabilir. Mesleğinizi farklı bir ülkede yaparak daha fazla para kazanmak mı istiyorsunuz? Ya da birikim yapıp tekrardan kendi ülkenize dönmeyi hedefliyor olabilirsiniz. Bu tam tersi de olabilir. Parasal mevzulardan ziyade farklı bir kültürel ortamı keşfetmek isteyebilirsiniz. Yeni insanlar tanımak, yeni başlangıçlar yapmak ve yeni bir hayata başlamak niyetinde de olabilirsiniz. Veya kariyer odaklı bir gayeniz de pekala mevcut olabilir. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir fırsat ve olanaklar sütununda bu adımı atmak istemeniz de mümkündür. Ve bunun gibi onlarca nedeniniz olabilir. Sizin nedeniniz hangisi, mesele bu. Ve asıl belirleyici olan da bunları en iyi bir biçimde kendi içinizde ölçüp tartmaktır. Kalbiniz den geleni mantık olgularına da oturtarak sağlam adımlar atmak ve emin bir şekilde bu yola çıkmanız. Bunu başardıktan sonra devamı gelecektir.

2- Seçmek istediğim ülke neden Almanya?

Peki aklınız ve kalbiniz neden başka bir ülkeyi değil de Almanya’yı tercih ediyor, bunu da sormanız gerekiyor kendinize. İlerleyen süreçte verdiğiniz kararlardan pişmanlık duymamanız adına tüm boyutlarıyla konuyu iyice düşünmeniz gerekiyor. Sonuçta tercih edilebilecek onlarca ülke dururken oraya gitmek istemenizde ki en büyük etken sizi tatmin edecek bir olgu mu, bu önemli. Yaşam kalitesi ve gerçekçi tüm standartlar sizin hayal ettiğiniz veya hedeflediğiniz kalıplara uyuyor mu, bunu derin bir şekilde irdelemeniz gerek. Yaşamınızı büyük ölçüde etkileyecek bir seçimdir çünkü. Bu yüzden hafife alınmaması lazım.

 • Ülkenin ekonomik koşulları
 • Eğitim seviyesi
 • Özgürlük anlayışı
 • Dini ve siyasi durumu
 • İç karışıklığın olup olmadığı
 • Refah düzeyi
 • Geleceğinin ne derece parlak olduğu
 • Irkçılığın varlığı gibi birçok etken sayabiliriz.

Bunlar dikkate almanız gereken hususlardan bazılarıdır. Almanya içinize sinen bir tercih ise cesurca kararınızın arkasında durmaya devam edebilirsiniz.

3- Almanya’da yapabileceğim bir meslek ya da maddi olarak bir dayanağım var mı?

Evet, gelelim en önemli nüansa. Oraya gittiğinizde geçiminizi sağlayacağınız şey nedir? O ülkede yaşayan tanıdığınız birilerine mi güveniyorsunuz? Yada buradaki diplomanızla denklik alıp mesleğinize orada devam etmeyi mi planlıyorsunuz? Şunu unutmayın ki er ya da geç orada kendi hayatınızı kurmanız gerek. Kendi işiniz, kendi eviniz olmalı. Tek güvenceniz kendiniz olsun. En çok sevdiklerinize ya da en yakınlarınıza çok fazla güvenerek değil! Kendi ayaklarınız üzerinde durarak hayata atılma eğilimleri içerisinde bulunmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Belirli seviyede bir dil ve denklik alabileceğiniz bir diplomanız var ise eğer? Kesinlikle bu doğrultuda ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Veya şu şekilde de olabilir. Orada yapacağınız iş hazır ise ya da belirli bir sermayeniz var ve yatırım yapacağınız yerler de belli ise bu istikamette de hareket edebilirsiniz.

Düşler Ülkesi Almanya
Düşler Ülkesi Almanya

4- Dil konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Türk semtlerine yerleşirim, Türk insanlar ve Türk işletmeler olacak gerekçesiyle dil konusunu ertelerseniz çok büyük sıkıntılar yaşarsınız. Orada yaşayan Türk topluluklarının ve Türk yerleşim yerlerinin mevcut olması dil öğrenmeden bu işi başarırım düşüncesi yanlıştır. Resmi dili Almanca olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bu doğrultuda nüfusun çok büyük bir yüzdeliğinin Almanca konuştuğunu unutmayın. Çalışacağınız kurum yada sağlık kuruluşu veya bir işletmede çoğunlukla iletişim Almanca dili ile sağlanır bunu unutmamak da fayda var. En azından ilk aşamada, temel düzey bir seviyeye erişip o şekilde gitmeniz daha rahat olacaktır sizin için. Almanyada Oturm izni almak için bu ülkenin sizden talep ettiği seviye olan A1 dil seviyesidir. Bu seviyede olduğunuzu belgelemek için Almanya’nın yetki verdiği dil kurslarına katılıp sınavlarından başarılı olmanız gerekmektedir. Seviyenizi geliştirmek ya da en temelden başlamak için sitemizden yararlanabilirsiniz. almanca.com.tr adresinden Almanca ve Almanya ile ilgili birçok bilgiye kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

5- Temelli veyahut uzun süreli olarak bambaşka bir serüvene çıkabilecek istikrarım var mı?

Her şeyi dizayn etmiş bir biçimde oraya giderek yerleştiğiniz vakit bir alışma süreciniz başlayacaktır. Bu geçici süre de belli bir zaman zarfından sonra yerini bir başka aşamaya bırakacaktır. Ve işte asıl bu süreçten sonra bazı edinimlerde bulunmanız gerekmektedir. Ben temelli bu ülkede yaşayabilir miyim? Bu soruyu kendinize yöneltmeniz, gidişat hakkında da şablon oluşturacaktır aklınızda. Örneğin; geçici olarak geldiğinizi düşünmek, belki de adapte olmayı daha çok kolaylaştırır çünkü nasılsa er ya da geç gideceğim mantığı hakimdir. Niyetiniz kalıcı olmak ise şayet, bu bağlamda perspektifinizi ona göre şekillendirmeniz daha doğru olacaktır. Karşınıza birtakım engeller çıkabilir, zorlu bir yokuşta yürüyormuş gibi hissettiren anlar olabilir. Aile özlemi ya da para sıkıntısı veya ortama alışamama, en basitinden dil sorunsalları gibi birçok problemle karşılaşmanız olasıdır. Bu problemler olacaktır bu normal ve geçici bir durumdur. Önemli olan bu engelleri aşabilecek azminiz, her ne olursa olsun iyi bir hayat yaşayacağınız o hayaller yörüngesine sahip çıkabilecek arzunuz ve gücünüzün olmasıdır. Bu olduğu müddetçe hiçbir şey size mani olamaz. Burada mesele sadece başka bir ülkeye yerleşmek değildir derine inersek. Kendi benliğinizi de test etmiş oluyorsunuz aslında…

6- Sonuç Almanya’yı ve orada yaşamayı sevebilecek ve kalmayı seçecek miyim?

Ben burada mutluyum ve kalmaya devam edebilirim, daha iyi bir hayat yaşayabilirim, kendimi daha iyi hissediyorum diyorsanız doğru yerdesiniz demektir ve artık bu hayat yolculuğundaki ideallerinizi ve birtakım hayallerinizi dilediğiniz bölümü değil de bizzat yaşamaya başladığınız evreye giriyorsunuz demektir…
Unutmayın ki kaderimiz, seçimlerimizde gizlidir. Hayatınız boyunca tercih ettiğiniz tüm olgular, peşinizden bir şekilde gelecektir. Siz hayata ne verirseniz hayat da size o kadarını verir. İyi veya kötü yürüdüğünüz tüm yollar bir sonraki yolunuzun belirleyicisidir. Yol sizin, hayat sizin, seçim sizin…

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu süreci en çok da psikolojik olarak ele almamız gerektiğini düşündüm açıkçası. Güzel hayaller, güzel kararlar ve gerçeğe dönüşmüş o güzel hayatlardan diliyorum…

Almanya’da Yaşama Kararı Almak Bu makaleyi Kapadokya Üniversitesi Mezunu Radyoloji Teknisyeni Elif Yıldırım almanca.com.tr okuyucuları için kaleme alımıştır.

Yazar: Elif Yıldırım

Tarih: 23.05.2022

 

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com infopaylasim.com Kedi isimleri/