Güneş Kaybolursa Ne Olur?

 Güneş Kaybolursa Ne Olur? Güneşi kaybedersek, Dünya’nın sıcaklığı bir yılda -100 Fahrenheit’e düşerdi. Dünyadaki yaşamın sürdürülmesi giderek daha zor hale gelecekti. Bunun sonucunda ise Güneş Fırtınaları meydana gelir. Güneş olmadan, Dünya’nın manyetik alanı bozulacak ve Dünya’da yaşamı imkansız hale getirecektir. Güneş fırtınaları çok tehlikelidir, ancak neyse ki son derece nadirdir. İşte güneş hakkında bazı gerçekler. Sizi şaşırtabilirler.


Dünyanın Sıcaklığı Bir Yıl İçinde -100 Fahrenheit’e Düşecek

 Güneş Kaybolursa Ne Olur? Güneş yok olsaydı, Dünya çok soğuk olurdu. Dünya yüzeyinin sıcaklığı birkaç hafta içinde donma noktasına düşecekti. Bir yıl içinde sıcaklık -100o F’ye düşecek ve okyanusların üst katmanları donacaktı. Bu aşırı soğuk çoğu türü öldürür, ancak hayatta kalanlar okyanusları kaplayan buzla korunur.

Dünya’nın atmosferi önemli miktarda güneş radyasyonunu hapseder, ancak bir kısmı uzaya geri döner. Sera etkisi, ısının uzaya kaçmasını önlemeye yardımcı olur. Güneş olmasaydı, Dünya’nın yüzey sıcaklığı bir yıl içinde -100 Fahrenheit’e düşerdi. Ancak sera etkisi, iklim sistemimizin önemli bir parçasıdır ve Dünya’daki yaşamın hayatta kalması için çok önemlidir.

Dünya’daki Yaşamı Güneş Olmadan Sürdürmek Giderek İmkansız Hale Gelecekti

Güneş yarın ölecek olsaydı, Dünya’daki yaşamı sürdürmek giderek imkansız hale gelirdi. Güneş ışınları fotosentez yapamaz ve tüm bitkiler ölür. Bununla birlikte, Dünya’nın çekirdeğinden kalan ısı, küçük kolonilerde kemosentetik yaşamı desteklemek için yeterli olacaktır. Enerji olmadan, yaşam düşük entropi seviyelerini koruyamaz. Enerji olmadan, yaşam entropiye karşı savaşı kaybetmeye zorlanır. Güneş olmasaydı, Dünya’nın yüzeyinde sıvı su olmazdı ve yaşamın sürdürülmesi giderek imkansız hale gelirdi.

Gök bilimciler, güneşin parlaklığının önümüzdeki milyar yıl boyunca artmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Bu oran o kadar küçük ki bin yıl fark etmeyeceğiz ama 1,1 milyar yıl sonra Güneş o kadar parlak ve sıcak olacak ki Dünya’yı yaşama elverişsiz hale getirecek. Başlangıçta, yıldız astronomları, Dünya’nın kırmızı dev aşamasına ulaşana kadar güneş olmadan hayatta kalacağını düşündüler. Ama artık durum böyle değil.

Fahrenheit
Fahrenheit

İki milyar yıl içinde, dünya yüzeyindeki tüm su buharlaşarak uzaya gidecek. Yüzey daha sonra kuru bir çöle dönüşecek ve sıcaklıklar hayatın devam etmesi için çok yüksek. Dünyanın içi katılaşacak ve yaşamı sürdürmek için çok soğuyacak, bu nedenle yaşamı sürdürmenin tek yolu, insan yapımı güç jeneratörleri gibi teknolojik işlemlerden geçiyor. Ancak Dünya’daki tüm yaşam bu süreçlere bağlı olacak ve bir noktada bozulacaklar. Ve yedek parça bulma olasılığı çok zayıf.

 Güneş Kaybolursa Ne Olur  konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlerde dilerseniz Güneş Kaybolursa Ne Olur isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

1-https://wonderopolis.org/wonder/what-would-earth-be-like-without-the-sun

2-https://www.quora.com/Assuming-the-Sun-vanishes-tomorrow-how-can-we-survive-without-the-Sun-What-can-we-practically-do

3-https://www.universetoday.com/18847/life-of-the-sun/

 


Önerilen Yazı: Bilimde Matematik ve Geometrinin Önemi