8 Adımda Çocukları İnternetin Zararlarından Korumak

İnternet günümüzde kullanımı en yaygın iletişim araçlarından biridir. Özellikle internet erişiminin günümüzde daha kolay hale gelmesi herkesin her bilgiye kolayca ulaşabilmesini sağlıyor. Bu durum birçok bakımdan faydalı olsa da çocukların da internete kolayca erişebildiğini unutmamak gerekiyor. Onlar için birçok faydalı içeriğin yanı sıra zararlı içerikleri de internet ortamında paylaşılıyor. Böyle durumlarda ebeveynler, çocukları  internetin zararlarından korumak için birçok yola başvuruyor.

Çocuklarınızı internet ortamının zararlı etkilerinden koruyabilmek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerle hem onları daha bilinçli birer internet kullanıcısı olarak yetiştirebilir hem de internetin tüm zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. İşte çocukları internetin zararlarından korumak için yapılması gerekenler:

Çocuklara İnterneti Sınırlı Olarak Kullandırın

Çocukları internetin zararlarından korumak istiyorsanız internette 7/24 zaman geçirmesine izin vermeyin. Günün belli saatlerinde internet kullanmasına izin vermeniz yeterli olmaktadır. Bu hem onların sağlıklı gelişmeleri açısından da önemlidir. Sürekli olarak bilgisayar ve telefon ışığına maruz kalmak çocuklar için ciddi gelişim problemlerine neden olabilmektedir.

Çocukları internetten uzaklaştırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hemen her yerde teknoloji ile iç içe yaşandığı için bir şekilde onların bu teknolojik aletlerle tanışmaları gerekmektedir. Tamamen onları bu cihazlardan yoksun bırakmak da doğru değildir. Çünkü teknoloji çağında yaşanıyor olması bu cihazları tanımalarını gerekli hale getirmektedir. Çocuklara yaş gruplarına göre günde 2 ile 4 saat arasında internet kullanma izni verebilirsiniz. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların bir iki saatten fazla internette zaman geçirmemesi gereklidir.

Çocukların İnternet Kullanımlarını Takip Edin

Çocuklarınızı internet ortamında tehdit eden birçok zararlı yayın vardır. Bu yayınları izlemeleri psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine neden olacaktır. Bu nedenle internet ortamında izledikleri videolar, konuştukları kişiler, dinledikleri ses kayıtları gibi dijital her türlü unsur kontrolünüzde olmalıdır.

Onlara sürekli olarak izlendikleri hissini yaşatmadan bunu yapmalısınız. Onların fark etmeyeceği şekilde tüm internet kullanımlarını takip edebilirsiniz.

Çocukları Sosyal Medyadan Uzak Tutmalısınız

Sosyal medya yetişkinler için son derece eğlenceli bir ortam olsa da çocuklar için o kadar da faydalı bir ortam değildir. Bu ortamlarda bir çocuğun ilgisini çekebilecek çok da önemli paylaşımlar bulunduğu söylenemez. Bununla birlikte onların güvenliğini tehdit edebilecek birçok unsur bulunduğu söylenebilir.

Sosyal medya hesabı kullanmakta direnirse çocuklarınızın sizin sosyal medyanızı kullanmasını sağlayabilirsiniz. Daha da baş etme sorunu yaşarsanız sizin kontrolünüzde kullanıma izin verebilir ve tüm gizlilik ayarlarını yaparak sosyal medya kullanımlarını güvenli hale getirebilirsiniz. Güvenli internet kullanımı açısında sosyal medya dikkate alınması gereken bir durumdur.

Çocukları İnternetin Zararlarından Korumak İçin Etkinlik Yapın

Çocukların internete yönelmesinin en önemli nedenlerinden birisi de ebeveynleri ile yeteri kadar vakit geçiremiyor olmalarıdır. Onların internette zaman geçirmesini önlemek için birçok etkinlik yapabilirsiniz. Kartonlarla maket evler yapabilirsiniz ya da çeşitli renkli kâğıtlarla odalarını süsleyecek bir tablo yapabilirsiniz.

Çocuklarla etkinlik yapmak onların dikkatini başka yöne çevirmek adına son derece etkilidir. Okul öncesi dönemde internet kullanımı zararlı olduğundan el işi etkinlikleri hem eğlendirecek hem de gelişimlerini destekleyecektir.

Çocuklara Geleneksel Çocuk Oyunlarını Öğretin

Eskiden çocukların oynadığı birçok oyun bulunurdu. Yerden yüksek, saklambaç, yakan top, ip atlama, kutu kutu pense gibi oyunlar hem fiziksel olarak hareket etmelerini sağlar hem de internete olan meraklarını en aza indirir. Gün içerisinde bedensel olarak da yorulacakları için akşamları daha erken bir saatte uyuyacaklardır.

Geleneksel oyunlar çocukların daha normal bir büyüme süreci açısından son derece önemlidir. İnternette çok uzun zaman geçirmek hem çocukların hantallaşmasına hem de öğrenmemeleri gereken birçok zararlı bilgiye kolayca ulaşmalarına neden olur.

Çocukların Yanında Fazla İnternet Kullanmayın

Çocuklar her zaman anneyi ve babayı kendilerine örnek alırlar. Bu nedenle onların yapmasını istemediğiniz bir şeyi siz kendiniz kesinlikle yapmayın. Onların yanında mecbur kalmadığınız sürece telefonla ya da bilgisayar ile uğraşmayın. Hatta onlar uyuyana kadar bu cihazları ortalıkta dahi bulundurmayın. Sizin sürekli internette olmanız onlara normal bir davranış şekli olarak yerleşecektir.

Onlar uyanıkken onlarla sohbet edin ve dikkatlerinin sürekli olarak faydalı konulara yönelmesini sağlayın. Birlikte animasyon çizgi filmleri izleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Boyama yapmak da onları oyalayacak etkinlikler arasındadır.

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımını Tercih Edin

Ebeveyn güvenli internet uygulamaları sayesinde çocukların girebilecekleri siteleri sınırlayabilirsiniz. Pornografik içerikler, şiddet sayfaları, psikolojik olarak etkilenebilecekleri her türden sitenin girişini bu güvenli internet uygulamaları ile engellemek mümkündür. Hatta bu kullanımı TV kanalları için de tercih edebilirsiniz. Çocukların izlememesi gereken kanalları televizyonda kısıtlamak mümkün olmaktadır.

İnternet üzerinden de birtakım siteleri yasaklı site konumuna getirebilir ve onlar için daha güvenli bir internet imkânı sunabilirsiniz. Çocuklar için internet güvenliği nasıl sağlanır diyorsanız internet sağlayıcıların bu alanda verdiği hizmetleri araştırabilirsiniz.

Google Güvenli Aramayı Etkinleştirme

Çocukları internetin zararlarından korumak adına Google üzerinden etkinleştirebileceğiniz güvenli arama ile zararlı içeriklerin arama sonuçlarında görülmesini en aza indirgeyebilirsiniz.

Çocuklara özel olarak geliştirilen Youtube Kids uygulaması güvenli bir internet deneyimi ile çocuklarınızın gelişimini ve eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilmektedir.

Çocukları Zararlı Online Oyunlardan Uzak Tutun

Çocuklar için online oyunlar çok masum görünebilir. Ancak bu oyunlar içerisinde onlara zarar verebilecek birçok içerik bulunmaktadır. Özellikle başka kişilerle ortak olarak oynanan oyunlar son derece tehlike arz etmektedir.

Yaşamsal tehlikelerinin de olabileceği bu oyunlarda çocukların yabancılarla konuşmaları mutlaka engellenmelidir. Bu tarz oyunları çok oynamak istiyorlarsa sizin bilginiz dahilinde oynayabileceklerini söylemelisiniz. Bunun yanında şiddet içeren oyunlardan da olabildiğince çocuklarınızı uzak tutmanız gereklidir. Yaşa göre internet kullanımı ebeveynlerin çok fazla önem vermesi gereken konulardandır.

Çocukları İnternetin Zararlarından Korumak İçin Diğer Seçenekler

Çocukları internetin zararlarından korumayı maddeler halinde özetleyelim:

  1. Ebeveyn denetimi: Çocukların internet kullanımını denetlemek için ebeveyn denetimi yazılımlar kullanın.
  2. İçerik filtreleme: İnternet tarayıcısının içerik filtreleme özelliği veya ekstra yazılımlar kullanılarak uygunsuz içeriklerin engellemesini sağlayın.
  3. Zaman sınırlamaları: Çocukların internet kullanımı için zaman sınırlaması getirin.
  4. İletişim: Çocuklarlanız ile internet kullanımı hakkında açık ve düzenli olarak iletişim kurun ve ona bunun zararlarını sohbet tarzında anlatın.
  5. Uygunsuz içerikler hakkında bilgilendirme: Çocuklar, uygunsuz içerikler hakkında mutlaka ile bilgilendirilmelidir.
  6. Güvenli şifreleme: Çocukların internette güvenli bir şekilde kullanması için güvenli şifreleme yöntemi tercih edilmelidir.
  7. Sosyal medya denetimi: Çocukların sosyal medya kullanımı kesinlikle denetlenmeli ve uygunsuz içeriklerle karşılaşması durumunda neler yapması gerektiği öğretilmelidir.