İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – 10 Şaşırtıcı Bilgi ?

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – 10 Şaşırtıcı Bilgi ; İtalya dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerine sahip olan bir Avrupa ülkesidir. Dünyanın en popüler ve en çok turist çeken lokasyonlarından biri olan, Avrupa’da beşinci en fazla turist alan ülke olarak kabul edilen İtalya’da düzenli olarak turizm festivalleri düzenlemektedir. Avrupa Birliği ülkesi olarak yer alan ve sahip olduğu yüz ölçümü ile Avrupa Birliği’nin yedinci büyük ülkesi olan İtalya aynı zamanda sahip olduğu ülkeler bazında da oldukça geniş sınırlara sahiptir. Yılda 50 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan ülke bu alanda turizmi ekonomik kaynak olarak kullanmaktadır. İşte sizin için derlediğimiz İtalya hakkında ilginç bilgiler ;

Akşam Yürüyüşü

İtalyanların kültüründe yer alan ve akşam yürüyüşü yani Passeggiate olarak adlandırılan yürüyüş MS. 400’lü yıllardan itibaren yapılan bir etkinliktir. Kalıcı bir eğlence kalıcı bir etkinlik olarak günümüze kadar devam ettirilmiştir.

Sadece 1 Ay Tahtta Kalan Kral

İtalya’nın son kralı olan II.Umberto sadece bir aydan biraz fazla hüküm sürmüştür. Yapılan referandumda cumhuriyetin yönetim biçimi olarak kabul edilmesiyle tahtı bırakmak zorunda kalmıştır.

Uffizi Galerisi’ndeki Ünlü Eserler

Dünyanın en eski müzelerinden biri olarak kabul edin Uffizi Galerisi Floransa’da yer almakta olup Michelangelo, Botticelli ve da Vinci eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – Turistik Ülke

İtalya istatistiklere göre Fransa,ABD,İspanya ve Çin’in ardından en çok ziyaretçi çeken beşinci ülke konumundadır. 2019 verilerine göre yaklaşık 58.3 milyon kişi İtalya’yı ziyaret etmiştir. Ancak 2020 yılında pandeminin görülmesiyle diğer birçok ülke gibi İtalya’da ciddi anlamda turist sayısı azalmıştır. İtalya’nın en fazla turist çeken şehirleri başta Roma olmak üzere Milano ve Floransa olarak bilinmektedir. Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olan İtalya Kolezyum başta olmak üzere Aşk Çeşmesi, Pisa Kulesi gibi dünya üzerinde yer alan ve dünya mirası olarak kabul edilen eserlere sahiptir. İtalya’da yer alan Sardunya Adası turistik açıdan en fazla ziyaret edilen adalar arasında yer alır. Yerel halk kendi içerisinde cadıları ile ünlü olduğunu düşündü bu ada için her yıl kasım ayında Cadılar Festivali düzenler ve bu festival aynı zamanda turistik bir gezi için en ideal festivallerden biridir.

Ünlü İtalyan Makarnası

Dünya çapında ünlü olan İtalyan makarnasının 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Dünyanın en büyük şarap üretim tesislerine sahip olan İtalya bu alanda liderliği elinde tutmaktadır. Birçok şehirde özel çiftlikler kurulmuş ve şaraplık üzümler yetiştirilerek şarap üretimi yapılmaktadır. Üzüm bağları ile meşhur çiftlikleri gezebilir, şarap üretim tesislerini gezerek şarap tadımlarına katılabilirsiniz.

Devlet İçinde Devlet

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan; İtalya’nın içinde bulunur.Sadece 0.49 km²’lik bir alana sahiptir. Dünya’nın en eski cumhuriyeti unvanına sahip ülkesi olan San Marino da İtalya sınırları içerisinde yer alan diğer ülkedir.

UNESCO’da Dünya Birinciliği

50’den fazla UNESCO Dünya Mirası alanına sahip olan İtalya,bu anlamda dünyada birinciliği elinde bulunduruyor.

Avrupa’nın En Eski Üniversitesi

1088 yılında kurulan ve Avrupa’nın en eski üniversiteleri arasında yer alan Bologna Üniversitesi eğitim-öğretime halen devam ediyor.

Dünya’nın En Eski Bankası

Dünya’nın en eski bankası olan Banca Monte dei Paschi di Siena 1472’de İtalya’da kurulmuştur.

Festa Della Republica

İtalya’nın milli günü olan Festa Della Republica her yıl 2 Haziran’da kutlanır. Bu yazımızda sizler için İtalya hakkındaki ilginç bilgiler konusunu ele aldık.

Dilerseniz başka şaşırtıcı bilgilerin bulunduğu İtalya’da Yaşam – Güzellikleri – Maaş – Kültür – Vergiler – Yaşam Maliyeti hakkında detaylı bilgiler içeren makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yorum yapın