Almanca Dil Seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 Nedir?

Almanca Dil Seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1,C2 Nedir? Almanca  seviyeleri altı (6) kategoriye ayrılmakta ve her bir seviye bireylerin konuştuğu Almanca’nın ne boyutta olduğunu ifade etmektedir. Almanca dil seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1,C2 şeklinde tanımlanmaktadır. Bu seviyeler arasındaki farklar, Almanca konuşma, anlama, yazma ya da dinleme konularının tümünde de geçerlidir. Bu içeriğimiz sayesinde, Almanca dil seviyeleri konulu içerikte yazan bilgileri okuyarak Almanca seviyeleri konusunda bilgi edinmenin yanında, bu bilginin ışığında kendi seviyenizi keşfedebilirsiniz.

Almanca Dil Seviyeleri Nedir?

 • Sınırlı Temel Kullanıcı (A1 ve A2)
 • Bağımsız Kullanıcı (B1 ve B2)
 • Yetkin Kullanıcı (C1 ve C2)

Almanca Dil Seviyeleri ve Açıklamaları

 

Seviye Seviyenin Adı Seviye Kod
0  Başlangıç Seviyesi A1
1  Orta Altı Seviye A2
2  Orta Seviye B1
3  Orta Üstü Seviye B2
4 İleri Seviye C1
5 Profesyonel Seviye C2

 

Almanca Eğitimde dil seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1,C2 Seviyeleri Ne Anlama Geliyor?

Almanca-a1-a2-seviyesi

Almanca A1 ve A2 Tanımı​

Almanca A1 A1 Almanca ne demek? Gözle görülebilen gereksinimleri karşılamaya yönelik, sıklıkla sarf edilen ifade şekillerini ve kolay cümleleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendisini ve diğer kişileri tanıtabilir, diğer şahıslara şahsi sorular yöneltebilir ve bu tür suallere karşılık verebilir (nerede yaşadıkları, kimleri tanıdığını, nelerden hoşlandıkları vb.). Karşısındakiler yavaş ve anlaşılır bir dil kullanırsa ve yardımcı olurlarsa, onlarla kolay şekilde anlaşabilir.

Almanca A2 Seviyesi doğrudan direkt olarak anlatımlarda cümleleri ve sıkça sarf edilen deyimleri anlayabilir. (kişinin kendisi, ailesi, alışveriş, iş ve yakın etrafı ile alakalı bulgular vb.). Yabancı olmadığı kolay ve sıkça karşılaşılan hallerde etkileşim kurabilir. Kolay ifadelerle nereli olduğunu, eğitimini, yakınlarına, arkadaşlarına çevresindekilere somut gereksinimlerini anlatabilir.

Almanca-B1-B2-seviyesi

Almanca B1 ve B2 Tanımı​

Almanca B1 İş, okul, boş vakit gibi kendine yabancı olamayan hususların ölçümlü bir dille ifade edilmesi halinde, anlatılanları ana hatlarıyla anlayabilir. Seyahatlerde, Almanca dilin konuşulduğu yerlerde karşılaşabileceği ve daha fazlası durumların üstesinden gelebilir. Bildiği hususlarda ve şahsi ilgi alanlarında kendisini kolay düzeyde ve konuları ilişkilendirerek ifade edebilir. Yaşadığı deneyim ve hadiseleri anlatabilir. Hayal ettiklerini, umutlarını ve hedeflerini tanımlayabilir, plan ve görüşlerini gerekçelendirebilir, açıklayabilir.

Almanca B1 Somut ve soyut mevzuları zor metinleri tüm hatlarıyla anlayabilir, kendi uzmanlık alanına dair tartışmaları takip edebilir. Ana dili Almanca olanlarla sıradan bir sohbeti rahat ve kesintisiz bir biçimde konuşabilir, konuştuğunda cümle kurarken zorlanmaz, karşısındaki de bu cümleleri anlamakta zorlanmaz. Geniş bir husus yelpazesinde kendini açık ve ayrıntılı olarak ifade edebilir. Güncel mevzuları belirli bir yönden yorumlayabilir ve çeşitli olasılıkların avantajlarını ve dezavantajlarını dile getirebilir.

Almanca-c1-c2-seviyesi

Almanca C1 ve C2 Tanımı​

Almanca C1 Geniş kapsamlı uzunca metinleri anlayabilir, neticeler çıkarabilir. Sık sık ve dikkat çekici şekilde kelime arayışlarına girmeden kendisini tabi ve kesintisiz bir şekilde ifade edebilir. Almanca C1 Seviyesi öğrendiğinizde sosyal yaşamınızda, iş hayatınızda, mesleki eğitiminizde ve yüksek öğreniminizde esnek ve etkili bir biçimde kullanabilirsiniz. Karmaşık konularda kendinizi sistemli, net ve düzgün bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Almanca C2 Okuduğu ve duyduğu her şeyi rahatlıkla anlayabilir. Yazılı ve sözlü kaynaklardan aldığı bulguyu özetleyebilir, bunu yapar iken gerekçe ve açıklamalarını toparlayarak sunum yapabilir. Kendini çok kesintisiz ve ayrıntılı bir şekilde ifade edebilir, komplike hallerde bile anlatımdaki ince ayrıntıları detaylı olarak anlatabilir.

Almanca Dil Seviyeleri Hakkında Bilgi

Almanca Dil Seviyeleri ve Açılımları

(A1) – Temel Başlangıç Düzeyi Almanca

(A1) Almanca Düzeyi Nedir? Almanca seviyeleri arasında başlangıç seviyesini ifade eden A1 düzeyi, kişinin Almanca’yı ilk kez öğrenmeye başladığı andaki seviyesine karşılık gelmektedir. Almanca öğrenilen ilk bilgileri ve konuları ifade eden A1 düzeyi, oldukça temel düzeyde bir dil seviyesidir.  A1 seviyesi düzeyinde olanlar, temel Almanca kurallarını, günlük konuşmaları içeren kullanımları konuşabilmektedir.

(A2) – Temel Üstü Almanca

A2 Almanca düzeyi nedir? A2 seviyesi, a1 seviyesinin bir üstünde olup temel üstü Almanca olarak adlandırılmaktadır. A2 düzeyde Almanca bilen kişiler, a1 seviyesinde olanlara göre kendilerini daha iyi ifade etmekte, söylenenleri daha iyi anlamakta ve daha etkili metinler de kaleme alabilmektedir. Kendilerine söylenen konular eğer yavaş ve anlaşılır düzeyde ise konuşmanın büyük bir kısmını anlayabilmektedirler.

(B1) – Orta Düzey Almanca

B1 Almanca düzeyi nedir? Almanca dil seviyeleri içinde değerlendirildiğinde orta düzey Almanca’ya karşılık gelen A2 seviyesi, Almanca öğrenen ve bu seviyede olan kişilerin, tam olarak olmasa da genel hatlarıyla birçok Almanca kurala hakim olduğu, Almanca kelime seviyesini geliştirmeye başladığı Almanca düzeyidir.

(B2) – Orta Üstü Almanca

B2 Almanca düzeyi nedir?Almanca kur seviyeleri arasında incelendiğinde orta üstü Almanca seviyesi olarak görülen B2 seviyesinde, bireyler artık kendilerini oldukça iyi düzeyde ifade edebilmeye başlamaktadır. Almanca anlama ve konuşma konusunda ufak tefek sıkıntılar yaşanılan bu seviyede, genel olarak Almanca bilgisi iyi durumdadır. B2 seviyesi aşamasında olan insanların kurduğu iletişim ağırlıklı olarak akıcı ve anlaşılır bir şekildedir.

(C1) – İleri Düzey Almanca

C1 Almanca düzeyi nedir? C1 statüsündeki Almanca dil seviyesi, Almanca seviyeleri arasında en yüksek Almanca seviyesinin bir altında olarak kabul edilmiştir. Almanca seviyeleri tablosuna bakıldığında da görülmektedir ki; C1 Almanca seviyesine göre, artık Almanca ileri düzeyin başlangıç noktasıdır.  C1 Almanca kur seviyesinde olanlar; günlük hayattaki her bir anda kendilerini en iyi biçimde ifade etmenin yanı sıra; bir konuyla ilgili teknik ve akademik düşüncelerini de rahatlıkla karşı tarafa yansıtmaktadır.

(C2) – Profesyonel Seviye Almanca

C2 Almanca düzeyi nedir?  Almanca dil seviyeleri içinde Profesyonel Seviye olan C2 seviyesinde; bireyler artık Almanca öğrenme ve ifade konusunda resmi olarak en üst düzeydedirler. Bu seviyenin ardından kişinin öğrendiği bilgiler, Almanca seviyesini geliştirmekten ziyade; kullanmış olduğu dil düzeyinde bir yatırım noktasındadır.

 

“Almanca Dil Seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Almanca C1 seviyesine ulaşmak en büyük hayalim. Şu anda seviyem A1 ama olsun başaracağım. Almanca öğreneceğim buna tüm kalbimle inanıyorum.

  Yanıtla
 2. a 1 den b1 kadar almanca gramatik yetersizdir ileri derecede almancaya hakim olmak icin en az c1 seviyesine gelmek lazim

  Yanıtla
 3. Almanca C1 Seviyesine Gelince Ne Olur ?

  Almanca Seviyesi C1 Almanca’nın ilk orta seviyesidir. Bu seviyede, Almancayı daha akıcı ve daha yüksek derecede deyimsellikle kullanmayı öğrenirsiniz. Hem Almanya’da hem de Avusturya’da kültür ve medeniyetin çeşitli yönleriyle ilgili bilginizi geliştireceksiniz.

  Gazetelerden, dergilerden, romanlardan vb. çeşitli metinleri okumaya başlayacak ve ilgili noktaları daha iyi inceleyerek Almanca dilbilgisi bilginizi artıracaksınız. Ayrıca Alman kültürü ve uygarlığı veya güncel olaylarla ilgili daha geniş bir konu yelpazesinde bir Alman perspektifinden dilsel tartışmalara katılabileceksiniz.

  Yanıtla

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org