Almanca Doğum Günü Konu Anlatımı

Almanca Doğum Günü Mesajları arıyorsanız bugünkü yazımız tam size göre. Güncel en popüler Almanca Doğum Günü mesajlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Doğum gününü Almanca olarak kutlamak istediğiniz herkese bu mesajlardan beğendiğinizi geçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz mesajlara ilaveler yapabilirsiniz.

 • der Geburtstag Almanca dilinde doğum günü anlamını taşır.
 • das Geburtsdatum Almanca dilinde doğum tarihi anlamına gelir.
 • der Geburtsort Almanca dilinde doğum yeri anlamına gelmektedir.
 • der Geburtsnam Almanca dilinde doğum ismi anlamını taşır.
 • die Geburtstagsfeier  / die Geburtstagsparty. Almanca dilinde doğum günü partisi anlamına gelmektedir.

Almanca Doğum Günü Zaman ve Soru Kalıpları

Şimdi gelelim Almancada doğum günü ne zaman nasıl sorulur kısmına. Bunu söylemenin iki farklı yöntemi vardır. Bunlardan birincisi Wann has du Geburtstag ? İkinci yöntem ise  Wann ist dein Geburtstag ? Şimdi bu iki soruya verilecek cevaplara bakalım. Cevaplara geçmeden önce önemli bir detaya değinelim. Eğer doğum gününüzü sadece ay olarak söylemek isterseniz? Öncesinde im(in dem) + Monat eğer tarih veriyorsanız am(an dem) + Datum eğer 1 ocak gibi bir tarihten söz ediyorsanız? am edatını kullanmalısınız. Bunun nedeni ise şudur. Hem ayların hem de günlerin artikellerinin der olması ve in ve an edatlarından sonra dativ kullanılıyor olmasıdır. Bunu in deman dem olarak düşünebilirsiniz. Şimdi bu sorulara verilecek cevaplara geçiyoruz.

Wann ist dein Geburtstag ? sorusuna cevap veriyorsak  ich habe Geburtstag diyebiliriz. Şimdi noktalı yere gelecek olan şey sizin doğum tarihinizdir. Doğum tarihinde sadece ay belirtiyorsak ich habe im ….. Geburtstag Eğer gün ve ay olarak belirtiyorsak  o zamanda am edatını kullanmanız gerekiyor ich habe am ….. Geburtstag. Şimdi örnekler ile tam cevapları oluşturalım ich habe im September Geburtstag. Doğum günüm Eylülde demiş oluyorum. ich habe am 3.September Geburtstag. Doğum günüm 3 Eylülde demiş olurum.

Şimdi ise Wann ist dein Geburtstag ? sorusuna verilecek cevaplara bakalım.  Mein Geburtstag ist im ….  Mein Geburtstag ist am ….  Şimdi burada doğdumuz ayı belirtiyoruz Mein Geburtstag ist im September. Burada ise doğduğumuz tarihi belirtiyoruz  Mein Geburtstag ist am 3. September.

 • Örnek = beispiel; Heute ist der 13.April. = Bugün Nisan’ın 13. Günü
 • Örnek = beispiel; Ich habe am acht September Geburtstag = Doğum günüm sekiz (8) Eylül.
 • Örnek = beispiel; Ich habe am eins neunten Geburtstag = Doğum günüm dokuzuncu ayın biri.

Almanca Doğum Günü Kutlama

Şimdi ise sevdiğimiz birisinin doğum gününü nasıl kutlarız bu kalıplara bakalım. Bu kalıp en çok kullanılan ve yaygın olanıdır. Doğum Günün Kutlu Olsun Almanca Yazılışı Alles Gute zum Geburtstag! Anlamı Doğum Günün Kutlu Olsun. Ayrıca Almanca dilinde kısaca Alles Gute! şeklinde de kullanılabilir. Buna ek olarak zum Geburtstag viel Glück ! kalıbınıda kullanabiliriz. Almanca Doğum Günün Kutlu Olsun Ne Demek  – Almanca Doğum Günün Kutlu Olsun Nasıl Yazılır – Alles Gute zum Geburtstag!  Kısaca Doğum Günün Kutlu Olsun Almanca  Alles Gute!

Almanca Doğum Günün Kutlu Olsun Mesajları

 • Alles Gute zum Geburtstag – Mutlu Yıllar!
 • Alles Gute zum Jahrestag! – Mutlu Yıllar!
 • Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag! Nice yıllara!
 • Glückwunsch zum Geburtstag! – Doğum günün kutlu olsun!
 • Alles Gute zu Deinem Ehrentag.- Bu özel gününde tüm mutluluklar üzerine olsun.
 • Mögen all Deine Wünsche in Erfüllung gehen. Alles Gute zum Geburtstag! Tüm dileklerinin gerçek olması dileğiyle. Mutlu Yıllar!
 • Alles Gute zum Geburtstag und ganz viel… Doğum günün kutlu olsun en iyi dileklerimle
 • Ich gratuliere dir ganz herzlich zu deinem Geburtstag. Mögen dich Liebe, Glück, Freude und vor allem Gesundheit auch im kommenden Lebensjahr begleiten. Viele Grüße . Doğum gününü kutluyorum. Sevgi, mutluluk, neşe ve her şeyden önce sağlık önümüzdeki yaşam yılında size eşlik eylesin. Saygılar
 • wir gratulieren dir ganz herzlich zu deinem Geburtstag. Doğum gününü kutluyoruz. Aileniz ve arkadaşlarınızla güzel bir gün dilerim.

 

Yorum yapın

FAQ

Alles Gute zum Geburtstag

Alles Gute zum Geburtstag

Alles Gute zum Geburtstag

Alles Gute zum Geburtstag

meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com infopaylasim.com Kedi isimleri/