IMEI Öğrenme – IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? *#06#

IMEI Öğrenme – IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Akıllı telefon kullanıcıları tarafından merak edilen bu işlem, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Oldukça önemli olan sorgulama işlemi sayesinde cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini veya çalıntı bir cihaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İşte, söz konusu sorgulama işlemi için bilinmesi gereken tüm bilgiler;

Adım Adım IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

e devlet imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 1
e-devlet imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 1

IMEI sorgulama işlemi, E-Devlet platformu üzerinden son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıda yer alan adımları takip ederek sizlerde bu işlemi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz…

1 – E-Devlet Sisteminden IMEI Öğrenme

Öncelikli olarak PTT üzerinden alacağınız E-Devlet şifresi ile sisteme girmeniz gerekmektedir. Sisteme girebilmek için aşağıda yer alan bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz.

  • E-Devlet sistemine girmek ve sorgulama işlemini başlatmak için tıklayınız.

2 – Arama Kutucuğunu Kullanın

Söz konusu işleme devam edebilmek için karşınıza gelen arayüz de bulunan arama kutucuğuna IMEI Sorgulama yazmalı ve ardından ENTER tuşuna basmalısınız.

e devlet imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 2
e devlet imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 2

3 –

ENTER tuşuna bastıktan sonra karşınıza yukarıda ki gibi bir arayüz seçeneği gelecektir. Karşınıza gelen bu arayüz seçeneğine IMEI numarasını girerek sorgulama işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

e devlet imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 3
e-devlet imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 3

IMEI Öğrenme ve IMEI Sorgulama

IMEI Numarası son derece kolay ve pratik bir şekilde öğrenilebilmektedir. Söz konusu numarayı öğrenebilmek için, cihazınızın numara çevirme ekranını açarak *#06# rakamlarını tuşlamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza 15 haneli bir numara gelecektir. Bu numara cihazınızın IMEI numarasıdır.

IMEI Kayıt

Yurt dışından aldığınız cihazların IMEI kayıt işlemlerini son derece kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. İşte, kayıt işlemin yapabilmek için bilmeniz gerekenler;

  • Öncelikli olarak 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.
  • 120 Günlük yasal sınırı aşmamanız gerekmektedir.
  • 2020 Yılı için belirlenen cihaz kayıt ücretini mutlaka yatırmalısınız.
  • Yukarıda yer alan şartları sağlayan kişiler, E-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini son derece kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilir.
imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 2
imei sorgulama nasil yapilir imei ogrenme 2

IMEI Kayıt Ücreti ve IMEI Sorgulama

Cihazlarının IMEI kayıt işlemlerini yapmak isteyen kişiler, E-Devlet üzerinde yer alan ödeme yöntemlerini kullanarak kayıt ücretini ödemek zorundadır. Söz konusu kayıt işleminin ücreti ise 2732 TL’ dır.

Yasal IMEI kaydı kaç TL?

2022 güncel IMEI kayıt harcı 2006 TL’den 2732 ‘ye yükseltildi. 2023 yılında ise IMEI kayıt ücretini güncellendiğinde bu sayfadan yayınlanacaktır.  Karar çıktığında Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Şu anda güncel rakam 2022 sonuna kadar IMEI kayıt ücreti 2732 ‘dir.


 


Bu yazımızda sizler için refah seviyesi yüksek devletler listesini derledik.İyi okumalar.
Refah Seviyesi Yüksek Devletler – En Refah 11 Ülke