Derslerde Başarılı Olmanın Sırları

Derslerde Başarılı Olmanın Sırları; Başarılı olmak herkesin istediğidir. Parmakla gösterilen, hayran hayran bakılan bir öğrenci olmayı, kim istemez? Tabii ki birçok kişinin isteği ve dileği bu yöndedir. Acaba hiç düşündünüz mü? Etrafınızda başarılı olan öğrencileri özel kılan nedir? Onlarda olup da siz de olmayan ne? Doğuştan var olan( Zekilik toplumda binde birinde görülen) bu gibi  durumlardan bahsetmiyoruz. Başarıya onları götüren anahtar nedir acaba?

  • *Başarıya inanmak
  • *Eğitim bir süreç
  • *Tüm öğrenciler için başarının  anahtarı

Başarıya İnanmak

Başarılı öğrencilerin aslında gizli bir sırrı yok. Hatta çoğu öğrencinin bildiği şeyler. Başarmak için sıkı bir inançları var. Diğer önemli prensipleri bir takım yapılması gereken işleri yeri ve zamanında yapmak… Başarı da kaçınılmaz olarak geliyor. İstemek başarıya inancın temel kuralı… Fakat yeterli değil bu yolda gayret göstermek, çalışmak ve sabırlı olmak önemli.

Eğitim Bir Süreç

Eğitim bir süreç ve bu yolda farklı farklı engeller var. Engelleri aşmak için yeterli sayıda ekip ve ekipmanlarımız olması şart. Bu ekipmanlar hemen hemen tüm öğrencilerin sahip olduğu şeyler defter ve kitap… Hepimizin bildiği sıradan şeyler. Mahir (Usta) öğrenci elinde, bu sıradan ders araç ve gereçleri önemli bir araca  dönüşüyor.

 

Tüm Öğrenciler İçin Başarının  Anahtarı 

Derslerde Başarılı Olmanın Sırları; Şimdi başarılı olmak için temel noktalara hep beraber göz atalım.  Sizde bu noktalara dikkat ederek istediğiniz başarıya ulaşmak için not almayı unutmayın.

Dersi İyi Dinleyin ve Anlamadığınız Noktaları Sıcağı Sıcağına Sorun 

Atalarımızın önemli bir sözü var. Demir tavında dövülür. Zamanında yapılacak işleri ertelemeyin. Öğretmen konuyu anlatırken can kulağı ile dinleyin. Aktif olarak derse katılın. Anlamadığınız yerleri hemen sorun ve asla çekinmeyin. Bazen öğrenciler “Benimle alay ederler gibi düşünceye kapalılar”.  Ders derste öğrenilir. Daha sonra konuyu öğrenmek için çok zaman ve enerji kaybedersiniz. Belki de öğrenemeyip dersten koyabilirsiniz. İyi düşünün,karar sizin.

Soru Sormayı İhmal Etmeyin. 

Soru sorun ve öğretmeninizin  sorduğu sorulara cevap vermeye çalışın. Öğretmen ders ile ilgilendiğinizi görsün. Derse katılmak öğrenmeyi hızlandırır. Dersten bağınızı koparmamış olursunuz. Derste soru sormak yaparak yaşayarak öğrenmenin önemli bir adımıdır. Kalıcı öğrenme içinde önemli bir destektir. Derste soru sormak, konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Sorular anlaşılmayan noktaları açığa çıkarır. Öğretmen içinde birer geri dönüştür. Soru sormak bilgileri pekiştirir soru aynı zamanda öğretmeni de geliştirilir çift yönlü faydası vardır.

Derse Katılmak, Başarı İçin Önemli Bir Adımdır 

Öğrenci ile öğretmenin etkileşim içinde kalması ve derse ilginin devamının sağlanması için öğretmen çeşitli yöntemler kullanır. Örnek bir olay anlatmak, dikkat çekici bir obje ile derse gelmek ve sorular sormak. Öğretmenin bu uğraşlarına karşılık sizde ilgi göstermelisiniz. Derse karşı istekli olmalısınız bu ilgi dersin daha akıcı ve zevkli olmasını sağlar. Dersle ile bağınız kesilmez ve ilginiz yüksek olur. Daha kolay öğrenme gerçekleşir. Başarılı olmak için üzerinize düşenleri yapmalısınız. Sadece öğrencinin ya da öğretmenin çabası ile başarı sağlanamaz. Beraber  ve özveri gerçekleşir.

 

Okulda ve Kursta Öğrenilen  Dersler Evde Tekrar Etmek  

Tekrardan o dersi gözden geçirmek, bir nevi yenileme; küllenecek bilgiyi yeniden parlatma işidir. Okulda veya kursta konuları öğrendik. Bilgileri kalıcı hale getirmek için evde tekrar etmelisiniz.  Eve gelir gelmez hemen ders çalışmaya başla demek değil. Dinlenin bir şeyler atıştırın günün yorgunluğunu üzerinizden atın. Hazır hissediyorsanız kendinizi o zaman haydi çalışma odanıza… İdeal bir çalışma masanız olmalı ve mutlaka masada çalışmalısınız. Başlayın öğrendiğiniz konuları tekrar etmeye. Kolay örneklerden, çözümlü sorulardan başlayarak yedinen soruları çözün. Daha sonra diğer testere geçin. Zor soruların olduğu mutlaka testler çözmelisiniz. Unutmayın, sınavda bazı sorular zor olacaktır. Yapamadığınız soruları, hatırlayamadığınız  noktaları öğretmeninize kesinlikle sormalısınız. Evde tekrar yapmayı alışkanlık haline getirirseniz sınav haftaları sizin için çok eğlenceli geçer. Herkesin gerilediği hafta, siz çok rahatsınız mükemmel bir duygu… Tekrar etmek bilgilerin kaybolmasının önüne geçer ve soru çözümünde hız kazandırır.

 

Okul Derslerine  Hazırlık

Derslerde Başarılı Olmanın Sırları konumuza devam ediyoruz. Okulda yeni işleyeceğiniz konular hakkında ön hazırlık yapabilirsiniz. Önceden bir şeyler bilmek derse karşı stres ve korku yaşamınızın önüne geçer. Sözel derslerde bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenip konu hakkında genel bir izlenim edebilirsiniz. Derse nasıl çalışmanız  konusunda öğretmenimiz ile  dirsek temasında bulunun. Danışan yol alır. 

 

Kendine Zaman Ayırmak

   Arı gibi çalışıyor deyimi çok  çalışan öğrenciler için kullanırız.  Aşırı ders çalışmak öğrenciyi sosyal hayattan uzaklaştırır. Derslere daha iyi motive olmak ve bunu uzun süre sağlamak için aralıklı çalışmaya özen gösterin. Zaman zaman çalışma ortamından uzaklaşın kendinizi yenileyin.  Sosyal bireyleriz, hepimizin dinlenmeye eğlenmeye bazen de amaçsız olarak da vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Her zaman planlı yaşamak sıkıcı olabilir.

Kendinize Değer Verin

Derslerden çok uzaklaşmamak kaydıyla etrafı keşfetmek, mutlu olacağınız hobileri edinmek veya sinemaya gitmek sık sık olmasa da… Bu aktiviteler sizin için faydalı olacaktır.

Ya da bir hafta sonu doğa ile kucaklaşmak için mini bir geziye çıkmak… Bunların hepsi sizi daha enerjik ve daha diri tutar. Programlar yapmak, derslerden uzaklaşmak farklı bir çevrede nefes almak geleceğe yatırımdır. Öğrencilerin bir tabiri  vardır, kafa dağıtmak düzenli olarak bunları yapabilirsiniz. Tabi size uygun zamanda ve olanakta  ise bu gibi aktiviteler derslerde daha  iyi bir  performans göstermenize yardımcı olacaktır.

 

Uygun Zaman Dilimlerinde Çalışın 

Öğrencilerden hep duyarız, hocam gece geç saatlere kadar çalıştım. 1000 soru çözdüm yattığımda saat gecenin ikisiydi. İlk başta düşünüldüğünde iyi bir şeymiş gibi anlatılanlar gelebilir. Gece 2’de yatan öğrenci sabah erken kalkması mümkün mü? Gece ikiye kadar çalıştınız. O gün tüm dersleri kaçırıp ya da yarım yamalak dinlediniz. Bir manası kalmadı gece ikiye kadar çalışmanın. Enerjik bir gün  için uykunuzu almak zorundasınız uyku düzenini iyi ayarlayın. En geç 23.00 da yatakta olun ki sabah 8.00 da canlı ve enerjik olarak güne başlayabilin. Uyku önemli bir ihtiyaç ve hayatımızdan çıkarmak mümkün değil. Lütfen kafanızı yanlış bilgilerle doldurmayın. Bazı kitaplar var bilmem kaç saat kimler uyur diye. Sağlık sorunları yaşamamak için uykunuzu alın. (Dil Öğreniminde Yaşanılan Zorluklar)

 

Planlı Ve Programlı  Soru Çözün

Aşırı soru çözmek, bir süre sonra bıktırıcı olabilir. Hangi dersten kaç soru çözmeniz gerektiği hakkında öğretmeninizden bilgi alın. Planınız ve programınız önceden belli olmalı ve bu programa sadık kalarak soru çözmelisiniz. Uzmanlar sizin neye daha fazla ihtiyacınız olacağını daha iyi bilir. Planlı ve programlı ders çalışmak size zaman kazandırır.

 

Dersin Başına Oturduğunuz Zaman Tüm Dikkatiniz Derste Olsun 

Çalışma ortamı ders çalışmak için uygun olmalıdır. Dikkatinizi bozacak şeyleri masanızdan kaldırın. Ders  çalışırken kafanızdaki diğer düşüncelerden uzaklaşın. Sadece o anki derse bütün dikkatinizi verin. Yoğunlaşın bildiğiniz kadar yoğunlaşın. Odak noktanız o ders olmalı ki zamanı verimli kullanabilin. Öğrencilerin çoğu  ders çalışırken  hayal kurmaya eğililimlidir. Aman dikkat sadece zaman kaybı olur. Tabiki hayal kurmalıyız fakat ders süresinde değil. Ders dışı faaliyetler, sizi oyalar.  Bunlar ile tüm vaktinizi heba edersiniz.  Çalıştım zannedersiniz fakat bir arpa boyu yol alamazsınız. Ders süreniz 40 dakika ise bunun verimli bir şekilde kullanın. Sonrasında veya molalarda bu tarz şeylere vakit ayırın. Çalışmadan başarıya ulaşamazsınız her şey vaktinde yapılmalı.

 

Yeteneklerinin Farkında Olun 

Her dersten başarılı olmak mümkün olmayabilir. Her öğrencinin farklı zeka türü, farklı yetenekleri vardır. Bazı derslerden başarısız olmak, o  derse karşı olumsuz duygular geliştirmek çok normaldir. Fakat başaramayacağım duygusuna kapılmak kabul edilir bir durum değildir. Anlamadınız derslere karşı hemen harekete geçin. Dersin öğretmeni ile görüşerek başarılı olabilmek için nasıl çalışmanız gerektiği hakkında bilgi alın.  Bu konuda arkadaşlarınızdan yardım alın. İnternetten konu ile ilgili videolara dokümanlara ulaşmak çok kolay ve çok faydalı siteler var. Yeter ki başarmak isteği içinizde olsun.

Başarılı Olabilmek İçin Sihirli Bir Değnek Sihirli Bir Dokunuş Beklemeyin.

Yukarıda anlatılan basamakları takip ederek sizde başarı olabilirsiniz. Başkalarının başarısına gıpta ile bakmak yerine aynı başarılara siz de ulaşabilirsiniz. Sabırlı olun çalışmaya devam edin. Başarının kendiliğinden geldiğini göreceksiniz. Ne dersiniz ders çalışmaya? Şimdiden başarılar.

Derslerde Başarılı Olmanın Sırları; isimli makalemiz umarız size başarının kapılarını ardına kadar açmanıza yardımcı olur.

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri petinya.org