Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktaları

Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktaları Yetişkin bireyler olarak neredeyse her gün yabancı insanlarla karşılaşıyor, bizim için yabancı olan bu insanlarla etkileşim içinde bulunmak zorunda kalıyoruz. Bir iş görüşmesi veya bir mülakata gittiğimizde yabancı bir insanın bize yönelttiği soruları yanıtlıyoruz. Bir toplantıya katıldığımızda yabancı insanlarla bağlantı kurmak zorunda kalıyoruz. Bir davete katıldığımızda, bir düğüne gittiğimizde de yabancılarla konuşmak mecburiyetindeyiz. Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktaları Birçoğumuz yabancı biriyle nasıl konuşulur, yabancı bir ortamda nasıl davranılır bilmiyoruz ve bu yüzden kaygı ve gerginlik yaşıyoruz. Yaşadığımız bu kaygı ise yabancı insanlarla iyi iletişim kurmamızı engelliyor. Oysa karşılaştığımız yeni insanlarla konuşmanın ve etkili iletişimin püf noktaları herkesin öğrenebileceği bir konu. İlk kez karşılaştığınız insanlarla daha rahat ve kolay bir iletişim kurmak istiyorsanız bu konumuz Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktaları ipuçları size çok yardımcı olabilir:

Enerjik, cana yakın ve sıcakkanlı görünün

İnsanlar en çok sıcakkanlı ve cana yakın görünen, yüzünde bir gülümsemeyle dolaşan insanlarla konuşmayı sever. Eğer bezgin ve üzgün görünüyorsanız pek az insan sizin yanınıza gelip sohbet etmek isteyecektir. Enerjik, cana yakın, sıcakkanlı göründüğünüzde ve yüzünüzde kocaman bir gülümseme olduğunda bulunduğunuz ortamda tanımadığınız birçok insan sizinle konuşmak isteyecektir. [ Evde Yabancı Dil Öğrenmek İçin 6 Tavsiye ]

Beden dilinizle iletişime açık olun

Beden dilinizle iletişime açık olmanın bazı püf noktaları var. Örneğin konuşurken elleriniz serbest olmalı. Ellerin serbestçe hareket etmesi beden dilinde karşınızdaki insana “seninle konuşmaktan memnunum” mesajı verir. Biriyle konuşurken elleriniz meşgul olduğunda, örneğin konuşurken saçınızla, kıyafetinizle oynadığınızda ise karşı tarafa “sinirli olduğunuz” mesajını verirsiniz. Aynı zamanda kollarınızı bağlamamalı, ellerinizi ceplerinize sokmamalısınız. Bunlar da karşı tarafa iletişime kapalı olduğunuz mesajını verecektir.

Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktalar

Basit bir giriş cümlesiyle adım atın

İletişim için diğer insanların adım atmasını beklemek yerine ilk adım atan siz olun. Kendinizi kısaca tanıtan bir giriş cümlesi ile yabancı bir insanla bir diyalog başlatabilirsiniz. Örneğin, şöyle söyleyebilirsiniz; “Merhaba, ben Ayşe, size bir konudan bahsetmek istiyorum.” Bu basit giriş cümlesi, tanımadığınız insanlarla etkili bir iletişim başlatmanızı sağlayacaktır.

Fikrini sorun

Karşınızdaki kişiye belli bir konu hakkında ne düşündüğünü sorun. Bu, aranızda güçlü bir diyalog başlatacak, iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Çünkü biz insanlar diğer insanlara kendi düşüncelerimizi anlatmaktan büyük keyif alırız. Bir konu hakkında fikrimizin sorulması kendimizi iyi hissettirir, fikrimizi merak eden kişiyle de iletişim kurmaya daha istekli hale geliriz.

Açık uçlu sorular sorun

Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktaları Yabancı biriyle konuşurken kapalı uçlu sorular sormaktan kaçınmalısınız. Yanıtı “evet” veya “hayır” şeklinde verilebilecek sorular ile kısaca yanıtlanabilecek sorular kapalı uçlu sorulardır. Örneğin, “Hangi rengi seversin?”, “ En sevdiğin yemek hangisi?”, “Bugün hava çok soğuk, değil mi?” vb. Böyle bir soru sorarsanız karşı taraf yanıt verdiğinde konuşma biter, sohbet tıkanır, konuşmayı devam ettirmek zorlaşır. Açık uçlu sorular sormak ise konuşmayı ilerletir, sohbette sürekliliği sağlar. Açık uçlu sorular sormak konuşmayı başlatıp sürdürmeye yardım eden en etkili yöntemlerden biridir. Nasıl, neden, kim, nerede gibi soru sözcükleriyle başlayan sorular açık uçlu sorulardır; yanıtları uzundur. “Tatilde neler yaptın?”, “İşine nasıl konsantre oluyorsun?”, “ Stresle nasıl başa çıkıyorsun?” vb. Yabancı birine açık uçlu bir soru sorduğunuzda aranızda güçlü bir diyalog başlatırsınız. Karşınızdaki kişi sorunuzu tüm ayrıntılarıyla yanıtlar, aranızda güçlü bir etkileşim yaşanır.

Kendinizden bahsedin

Yeni tanıştığınız insanlarla konuşurken mutlaka konuşma esnasında onlara kendinizle ilgili kısa da olsa bilgiler verin. İlk kez karşılaştığınız insanlarla konuşurken kendinizden bahsetmeniz, saklayacak bir şeyinizin olmadığı, açık, şeffaf bir insan olduğunuz imajını uyandıracak, sağlıklı ve etkili bir iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

Yabancılarla Konuşamayanlar İçin Püf Noktaları 3

 

Yorum yapın

] }
meritking güncel giriş meritking meritking giriş kingroyal kingroyal güncel giriş madridbet güncel giriş madridbet giriş
1melek.com Kedi isimleri